Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drsný thriller Divoši Olivera Stonea je od čtvrtka v českých kinech

Praha /FOTOGALERIE/ - „To, že vám vyprávím tenhle příběh, vůbec neznamená, že jsem zůstala naživu. Tohle je ten typ historky, ve které se všechno vymkne kontrole," říká hlavní hrdinka příběhu, kterým se vrací na plátno Oscarem třikrát oceněný režisér Oliver Stone.

29.9.2012
SDÍLEJ:

Drsný thriller Olivera Stonea Divoši měl právě premiéru v českých kinech.Foto: BontonFilm

Divoši mají hvězdné obsazení: Taylor Kitsch (Bitevní loď), Blake Lively (Město), Aaron Johnson (Kick-Ass), John Travolta (Pulp Fiction), Benicio Del Toro (Traffic – nadvláda gangů), Salma Hayek (Frida), Emile Hirsch (Útěk do divočiny) a Demián Bichir (Za lepší život). Film je natočen podle detektivního románu Dona Winslowa, který The New York Times zařadil mezi Top 10 knih roku 2010.

O čem jsou Divoši?

Laguna Beach, třpytivé přímořské letovisko v Kalifornii, je domovem lidí privilegovaných a znuděných: náctiletých s příliš mnoho volným časem a neomezenými příjmy, stejně jako mužů a žen udržujících se ve stavu věčné mladosti díky šikovným rukám plastických chirurgů – ti všichni podnikají svou každotýdenní pouť do příměstské Mekky – skvělého obchodního centra. Mírné podnebí a šumění Tichého oceánu tomu všemu dává falešný ležérní lesk. O (Blake Lively) o tom ví vše. Jako místní kráska zná velice dobře slabiny i lákadla svého rodného města.

O je zkrácenina jména Ophelia… má k tomu své důvody. Je to naprosto výjimečná bytost, stejně jako její spolubydlící – místní podnikatelé Ben (Johnson) a Chon (Kitsch) - s kterými tvoří neobyčejné trio. Mírumilovný botanik Ben touží zachránit svět. Jeho nejlepší přítel Chon, bývalý námořník a žoldák, si ovšem není jistý, že za to svět stojí. Ben, Chon a O žijí sami pro sebe a spojuje je zvláštní pouto… postmoderní rodina. Mají rádi svůj tichý, pohodlný, svobodný a jednoduchý životní styl, který si mohou dovolit díky Benovu a Chonovu lukrativnímu byznysu: pěstování té nejkvalitnější marihuany. Nezávislí a svobodomyslní mladíci s ohromujícím produktem jsou místními hrdiny poskytujícími to, o co lidé stojí.

Marihuanový byznys zaujme mexický kartel

Firma Bena a Chona samozřejmě nezůstane dlouho bez povšimnutí. Jejich legendární tráva a novátorský obchodní model vzbudí značný zájem mexického kartelu Baja, kterému šéfuje nemilosrdná Elena „La Reina" (Salma Hayek), její brutální pomocník Lado (Del Toro) a bezskrupulózní právník Alex (Bichir). Elena požaduje partnerství s Benem a Chonem - a odmítnout La Reinu rovná se obětovat něco, čeho si člověk velmi cení.

Kartel ovšem podcení pouto mezi třemi pozoruhodnými přáteli. Ben, Chon a - svým vlastním způsobem - O svedou zdánlivě předem prohranou válku proti drogovému impériu s neochotnou podporou dvojího agenta DEA jménem Dennis (Travolta) a prohnaného účetního zvaného Spin (Hirsch). A tak začíná série stále brutálnějších manévrů v divošské bitvě silných vůlí.

Román psal autor už jako scénář

Román Dona Winslowa „Divoši" z roku 2010 ohromil jak čtenáře, tak kritiky. Winslow popisuje vznik tohoto bestselleru: „Seděl jsem za stolem a ve špatné náladě jsem napsal první dvě slova z budoucí první kapitoly knihy. Pak jsem rychle napsal 14 stránek a poslal jsem je mailem Shanemu (spoluautor scénáře a výkonný producent Shane Salerno). Po pár minutách mi přišla odpověď: 'Nech všeho, co teď děláš a vrhni se na tu knihu, dokud to máš v hlavě.'"

Winslowův román prokázal, že pravidla jsou tu proto, aby se porušovala: několik posledních kapitol Divochů se autor rozhodl napsat rovnou formou scénáře.

Salerno, s kterým spisovatel spolupracuje už více než 13 let, vysvětluje: „Don rozpracoval téma, s kterým přišel už v „The Power of the Dog" - v příběhu drogové války trvající přes 30 let – od založení Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA) do roku 2005. Strávil 6 let výzkumem v Mexiku, Texasu a Kalifornii. S tímto tématem spojil svoje jméno, tohle je svět, který velmi dobře zná. V Divoších chtěl ukázat, jak obchod probíhá směrem od mexických kartelů do Kalifornie. Je zajímavé, když události všedních dnů začnou zrcadlit vaše nejhorší obavy."

Stoneova klasické témata

Divoši nabízejí několik témat, která se ve Stoneových filmech vracejí: mocenské tahanice, nestálá loajalita, boj nejlepších a nejhorších stránek lidské povahy, zkoumání složitých rodinných vztahů a naléhavý pohled na zraněné lidské duše - některé nacházejí svůj vlastní způsob hrdinství.

Stone o tom říká: „Jde především o silný pohyb mexických kartelů do Spojených států. Tyto kartely likvidují nezávislé distributory a pěstitele. Filmový kartel Baja zajímá nejvíc objem. Ale kdykoliv objem stojí proti nezávislým pěstitelům, je ve vzduchu cítit střet. Walmart nestojí o žádnou konkurenci."

Producent Moritz Borman, který se Stonem často spolupracuje, předpokládá, že lidé budou přirozeně hledat v Divoších paralelu s dřívějšími Stoneovými filmy, což však není režisérovým záměrem. Borman k tomu říká: „Samozřejmě, že se lidé budou snažit přirovnávat Divochy k některým z Oliverových jiných filmů, ale styl a poselství jsou odlišné, tohle je jiný příběh. Má však každopádně intenzitu jeho ostatních snímků."

V příběhu obdivuje kartel Baja jak Benův a Chonův produkt, tak jejich styl práce a chce jejich byznys získat. Přesto však pohrdá jejich životním stylem, zejména neobvyklým vztahem s O. Na druhou stranu stejně tak Bena, Chona a O odpuzuje kartel a jejich metody. Soupeření mezi kartelem a třemi přáteli se stává nemilosrdným a plným násilí; kdo je tím divochem je náhle nejasné a jemně řečeno velmi subjektivní. Stone glosuje: „Je ironií, že každá ze stran má tu druhou za divochy."

Obsazení thrilleru bylo klíčové

Klíčovým faktorem bylo pro Stonea najít herce, kteří by byli schopní obsáhnout všechny vrstvy postav příběhu. Film Divoši nabízí podívanou, jejíž propletené a paralelní příběhy vedou k výbušnému vyvrcholení. Válka mezi kartelem Baja a Benem, Chonem a O navíc odhaluje složité emocionální motivy a slabosti každé postavy. O není jen pouhá večírková královna a Chon není jenom chladnokrevný zabiják. Ironií osudu je to pacifista Ben, kdo je schopen extrémního násilí, když je zahnaný do kouta. Elena, přes všechnu svoji sílu, je mateřská a osamělá. Brutální Lado žije ve strachu ze své malé šéfové, zatímco Dennis, přes všechno svoje chytračení, je nakonec díky své neuvěřitelné loajalitě ke své rodině vlastně obětí.

V hledáčku Olivera Stonea uvízl jako potenciální hlavní postava thrilleru velmi brzy Taylor Kitch.  Trénovaný zabiják a bývalý příslušník elitního amerického komanda SEAL Chon využívá své schopnosti k absolutní obraně lidí, které miluje nejvíc – O a Bena. Kitsch vysvětluje, proč se jeho postava domnívá, že drogy jsou racionální odpovědí na šílenství. „Chon je chlapík, který je od začátku vyřízený. V Afghánistánu viděl tolik hrůz, že jeho první reakce je vždy násilná. Jakmile je s Benem a O, stává se někým úplně jiným. V jejich blízkosti opouští svou pozici strážce, možná se dokonce směje a vtipkuje, což u něj není obvyklé. Skutečným smyslem jeho života je chránit Bena a O, a pro tohle by zabíjel."

Blake Lively ztvárňuje krásnou a srdečnou O – volnomyšlenkářku, která po svém únosu prokáže, že má stejně síly a kuráže jako kartel Baja.  Vzhledem k tomu, že O je vypravěčkou příběhu, se Lively stala hlasem Divochů. Stone tuto vypravěčskou techniku hojně využívá: „Myšlenka vyšla přirozeně z knihy, kde O příběh vypráví divákovi. Ale komentář ve filmu ho může potenciálně připravit o napětí. Vzhledem k tomu, že kniha obsahuje více než sto scén a objevuje se v ní mnoho postav, daleko víc, než si můžeme ve filmu dovolit, jsme se snažili minimalizovat množství informací a přesto zároveň používat komentář k propojení nejasností."

Od absolutního štěstí do nekonečné bolesti

Lively na své roli oceňuje, že „O je jako provaz, který drží všechny pospolu". Sama herečka vypráví: „Bylo to úžasné. Objevila jsem se ve světě každé z postav – žila jsem privilegovaný život s oběma chlapci v Laguně, zažila jsem mučení, byla jsem zavřená v kleci a poslaná lodí do Tijuany. Měla jsem to štěstí zažít toho ve filmu tolik a na tolika různých úrovních – od absolutního štěstí do nekonečné bolesti."

Rodačka z Jižní Kalifornie byla fascinována příběhem, který ukázal netradiční rodinu a to, jak moc se mohou tři lidé milovat. Lively si příběhu O velmi váží: „Jedním z hlavních důvodů, proč podle mě jsou Ben, Chon a O spolu, je to, že se cítí být jako rodina. Jsou pro sebe navzájem vším. Žádný z nich totiž nemá skutečnou rodinu. Neměli nikoho, kdo by při nich stál v dobrém i zlém. To vše našli v sobě navzájem."

Druhého milence O a Chonova kamaráda Bena hraje Aaron Johnson. Mírumilovný Ben je vtažen do násilného konfliktu s kartelem proti své vůli. A je to právě Ben, který - asi nejvíc ze všech postav příběhu - nakonec musí nalézt a přijmout zvíře, které v něm dřímá, což není pro někoho, kdo se považuje za pacifistu, snadné. „Z Bena se stane násilník," říká Stone. „Ironií je, že Ben se do toho bahna namočit nechtěl, ale jakmile do něj spadl, zjistil, jak složité bylo si ten svůj sen splnit. Myslím, že nikdo z nás se tomu někdy nevyhnul… Každý z nás se někdy do toho bahna namočil."

Travolta, Del Toro a Selma Hayek, která téma dobře zná

Stone od počátku věděl, že pro další role chce skutečně mimořádné herce. Patřil mezi ně i John Travolta jako Dennis, zkorumpovaný agent DEA, držitelka nominace na cenu Akademie Salma Hayek v roli panovačné a bezohledné šéfky kartelu Baja Eleny, a Benicio Del Toro jako Elenin smrtící vykonavatel Lado.

„Elena je silná a žije ve světě plném násilí a strachu, na pozici, kterou většinou zastávají muži. Je to těžké pro muže, natož pro ženu, ale ona se s tím dokáže vypořádat. Je na ní něco, co nahání strach, něco téměř královského. Její přezdívka je 'La Reina', což ve španělštině znamená Královna. Musí takto působit – musí vzbuzovat strach a respekt. Bez toho by kartel nefungoval," říká Hayek. Herečka nabízí pohled do Elenina světa poznamenaného ztrátou: „Trpí silným osobním dilematem, které odhaluje její slabost a díky tomu se s ní můžeme identifikovat. Její Achillovou patou je její chladný vztah s dcerou, takže když do jejího života vejde O, nastávají pro Elenu emočně těžké časy. O přinese do jejího světa nové světlo, přestože okolnosti jejich setkání nejsou úplně ideální. Přes svou sílu, strohost a přes všechno, co je na ní špatné, se Elena nezbavila lidskosti úplně. To je na té postavě úžasné."

Politická linie příběhu herečku, která složité aspekty jihoamerické drogové války sama zažila, oslovila. „Jsem Mexičanka. Znám různé aspekty Elenina příběhu," říká Hayek. „Tohle je součást života v mé zemi. Doufám, že tento film pomůže tomu, aby si lidé uvědomili závažnost problému obchodu s drogami mezi Mexikem a Spojenými státy. Není to jen problém Mexika. Tohle je náš společný problém: Amerika a Mexiko jsou v tomto obchodu partnery. Jedna země prodává a druhá kupuje a vše klouže oběma vládám mezi prsty."

Autor: Redakce

29.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bydlení. Ilustrační foto.
7

V poslanecké skříni spí kostlivec. Bydlení pro chudé

Ilustrační foto
7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Třebové se nemocnice bourá, v Třebíči staví: Prohlédněte si nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. října 2017.

Osobnosti píší papeži. Zastávají se ho před kritiky, kteří jej viní z kacířství

Několik desítek signatářů a stovky podporovatelů má otevřený dopis na podporu papeže Františka. Inicioval ho teolog, profesor Karlovy univerzity Tomáš Halík. Reaguje na kritiku papeže od skupiny konzervativních katolíků. Obvinili ho z šíření kacířství za některá stanoviska týkající se manželství.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

/FOTOGALERIE/ Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Ostrava 2067. Vzkazy v truhle pro budoucí generace

Město Ostrava připravilo společně s Kulturním centrem Cooltour jako součást oslav 750. výročí první písemné zmínky o své existenci poselství do budoucnosti s názvem Ostrava 2067. Tím je dřevěná truhla, do níž dnešní Ostravané umístí své „vzkazy budoucím generacím“. Truhla bude otevřena za 50 let při oslavách 800. výročí města Ostravy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení