Z těch si Rybová vybrala útlou složku s jeho verši, známými z předchozích dílů oblíbené „básnické série", a začala je nahlas předčítat. Z romantické chvíle, odehrávající se v kulisách polic se zeleninou a zavařenými okurkami, starých knížek, bruslí a párem lyží, oba zdálky vyruší hlasy jejich potomků. „Příště vám ukážu náš sklep," řekne herečka.

Jde v pořadí už o šestý díl série, jehož premiéra bude 14. dubna 2016. V kinech je zhlédlo téměř šest milionů diváků a další miliony při nesčetných reprízách na televizní obrazovce. Režisér Klein se řadu let obával tvrdit, že pokračování nebude. „Až nyní jsme mu se scenáristou Ladislavem Pecháčkem dali podtitul Konec legendy," uvedl.

Film se bude natáčet celkem 28 dní v Praze, Litoměřicích, Kladně a Mělníku. V hlavních rolích se opět objeví vedle Kříže David Matásek, Tereza Brodská a Lukáš Vaculík. V epizodních rolích zůstanou herci z minulých dílů – Pavel Zedníček, Miroslav Táborský, Josef Somr, Eva Jeníčková, František Ringo Čech a Markéta Hrubešová.

Výtvarníkem bude Adolf Born

Hudbu k novince složí Jaroslav Uhlíř, výtvarníkem bude Adolf Born. Producentem je Miloslav Šmídmajer ze společnosti Bio Illusion. „Trochu zestárli, či spíše dozráli a cítí, že nastal čas k větší odpovědnosti za sebe i své potomky a blízké, že je tady možná poslední šance splnit si své sny a touhy, nesplést si lásku s povrchní známostí," uvedl k filmu.

První díl nazvaný Jak svět přichází o básníky přišel do kin v roce 1982. Na něj navázaly snímky Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993) a konečně Jak básníci neztrácejí naději (2003). Poslední díl skončil narozením syna hlavního hrdiny doktora Šafránka. Synovi by nyní mělo být kolem dvanácti a na plátně se rovněž objeví.

Šestasedmdesátiletý Dušan Klein debutoval v celovečerní tvorbě v roce 1964 kriminálním psychologickým dramatem Místenka bez návratu. Popularitu i uznání si získal snímky Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989), Andělské oči (1994) a Konto separato (1996).