V mládí vynikal v gymnastice a hře na klavír, kytaru a trubku, studoval filozofii a východní náboženství, nakonec ho ale zlákalo herectví. Před kamerou se objevil poprvé roku 1973, hlavní roli dostal v Nebeských dnech, jeho popularita ale začala stoupat až od 80. let. Zejména díky úspěšnému filmu Americký gigolo z roku 1982.

T a jeho ženy

Že je dobrý herec, dokázal v různých snímcích, například v dramatech Moc a Prvotní strach, zaujal také v originální komedii Roberta Altmana Dr. T a jeho ženy. Jeho šaramantní zjev a galantní vystupování jej nicméně předurčily převážně ke škatulkám prošedivělých elegánů, jež v průměrných romancích lámou ženská srdce a oslňují coby zámožní bankéři, popřípadě právníci.

Evergreenem ovšem zůstává Pretty Woman, kterou herec před čtyřmi lety osobně uvedl v Karlových Varech v letním kině, kam přišlo 6700 diváků. „Něco takového jsem ještě neviděl,“ užasl herec, který si diváky natočil se slovy, ať „Robertsová vidí, o co přišla“. Ve filmu uplatnil vlastní hru na piano, v noční hotelové scéně. „Byla to improvizace a klapla na první dobrou,“ řekl s úsměvem.

Na přelomu 80. a 90. let si charismatického herce všimly i módní časopisy, na jejichž titulních stranách se začal objevovat. V roce 1999 byl dokonce v časopise People vyhlášen nejvíc sexy mužem světa.

Z jeho dráhy mile vybočuje Chicago, jež sice nepatří k muzikálovým špičkám stříbrného plátna, ale Gere v roli prohnaného právníka odvedl jeden z nejlepších výkonů, včetně stepu. Oboje mu vyneslo cenný Zlatý glóbus.

Zákaz v Číně

Východní náboženství, jemuž propadl zkraje studií, nikdy zcela neopustil. Nadchl se pro buddhismus a je oddaným žákem i přítelem Dalajlámy. Do Tibetu odjel poprvé roku 1978 a pravidelně se vracel. Poslední roky má však kvůli podpoře tibetské kultury zakázaný vstup do Číny.

Aktivně bojuje za lidská práva, propaguje ochranu proti AIDS, zajímá se o osudy uprchlíků. Před třemi týdny navštívil uprchlickou loď Open Arms, zablokovanou u italských břehů, na níž se pokoušeli migranti z Libye odjet do Evropy.

Gere byl třikrát ženatý, po dvou modelkách (Cindy Crawford a Carey Lowell) žije nyní se španělskou publicistkou Alejandrou Silvou.