Přehlídka připomene i slavného cestovatele Miroslava Zikmunda. Promítat se bude do 
15. září v kině Panorama a Zoo Ohrada. Vstup je zdarma, na sobotní večer je ale potřeba si vstupenky zamluvit.

Filmový festival Voda moře oceány přiblíží na Hluboké i projekt Obsazeno mořem, kdy se v Indonésii z vraku lodi dlouhé 43 metrů stal umělý útes.Z českých snímků se do finále soutěže dostaly dva. Kouzlo rybníka Farář, vzácné lokality poblíž Chrudimi, od Huga Habrmana a Apneaman na Valhalle o nádechovém potápění, který Vlastimil Urban natočil na Kanárských ostrovech. Podle  předsedy poroty Michaela Havase byla konkurence nesmírně tvrdá.

„Jak filmaři hledají nové obzory, mohou jít v moři hlouběji, až do 3000 metrů, kde se už používají roboti. Líbil se mi norský film, který sleduje osud sleďů: neskutečně krásně natočené podvodní záběry o člověku, který deset let sleduje migraci těchto ryb,“ řekl Michael Havas.

Mizení korálových útesů

Jedním z témat festivalu bude mizení korálových útesů. Těch je na světě podle Havase asi pět tisíc a každých 
48 hodin jeden zmizí. „Korálové útesy vytváří se svým planktonem víc než půlku našeho kyslíku. Rovnice říká, že když nebudou, končíme i my. V tom je jedno poselství letošního festivalu,“ doplnil.

Přehlídku ozdobí cestopisná výstava Století Miroslava Zikmunda, dnes začne v Relaxačním a regeneračním centru. Jde o fragment dokumentárních fotografií, jež slavná dvojice Hanzelka + Zikmund nashromáždila za více než 
75 let svého cestování. Přijede navíc režisér Petr Horký, který o Miroslavu Zikmundovi natáčí dokument, jenž bude mít premiéru na podzim. „Myslím, že bude moc hezký, viděl jsem ukázky a vypadá úžasně,“ popsal prezident festivalu Steve Lichtag.

Prezident Steve Lichtag

Tento známý potápěč, dobrodruh a filmař přiblíží se svým kolegou Jindřichem Soukalem časosběrný projekt Obsazeno mořem, na němž se podílí i Jihočeská univerzita. Jedná se o umělý útes, který vznikl z potopeného vraku lodi, velké 43 metrů. Loni na jaře ji koupili od indonéské pobřežní stráže, vyčistili, upravili, aby byla bezpečná pro potápěče, a 17. září 2012 se jim loď podařilo potopit.

Filmový festival Voda moře oceány přiblíží na Hluboké i projekt Obsazeno mořem, kdy se v Indonésii z vraku lodi dlouhé 43 metrů stal umělý útes.„Vrak leží v hloubce od 
18 do 34 metrů. Nastěhovávají se tam nazpátek murény 
a další živočichové, pomalinku obrůstá korály. Fotíme to, data budeme sbírat pět až deset let. Je to ekologie v praxi,“ řekl Jindřich Soukal.

Hlavní osobnost festivalu David Hannan dorazí v sobotu. Filmař, ochránce životního prostředí a jeden z nejlepších kameramanů na světě zkoumá oceány již přes 50 let. Jeho firma vlastní obrovský archiv tropického mořského světa. Na Hluboké ozdobí českou premiéru dvoudílného snímku Planeta Oceán.

„Je to největší filmový projekt o oceánech. David je správná kopa, tvrdý chlapík, myslím, že s ním bude docela bžunda,“ podotkl Steve Lichtag.

Jubilejní desátý ročník

Steve Lichtag, prezident festivalu Voda moře oceány.Festival letos slaví, došel do svého 10. ročníku. V příštích letech by se mohl rozrůst do Českých Budějovic. Na Hlubkou se snímky ze slaných 
i sladkých vod vrací potřetí, letos je doplní i výstava o vodě, jak ji vidí děti z českobudějovického centra Arpida.

„Naše baby vyrostlo, je z něho puberťák. Snažíme se přitáhnout to nejlepší, co ve světě vzniká. Bude to úžasný ročník,“ prohlásil Lichtag, který na Hluboké kupuje dům.

Jako motto festivalu by podle Havase mohla sloužit věta Každým nádechem se spojujete s oceánem.  Jindřich Soukal upozornil na ochranářský rozměr přehlídky. „V moři se dějí věci, které mají dopady i na nás středozemce. Kupujeme si tuňáky 
v hypermarketu, ale tuňáky modroploutvé si už nekoupíme, ti jsou jasně na odpis. Je spočítané, že kdyby celá rybářská flotila na světě zabrala jen z půlky, tak vybere 75 procent biomasy v moři.“