Ekologicky laděné příběhy sledují dramaturgové od prvních ročníků přehlídky a letos je budou ve výběru filmů i debat pod heslem Až naprší a uschne výrazně akcentovat. Mimo jiné speciální přírodní instalací.

„Pestrost záběru je oproti jiným festivalům unikátní. Letos se můžete na workshopu naučit fermentovat sezónní zeleninu nebo zajít na film o environmentálním rasismu a pak se spojit s přírodou v našem mrtvém lese v Doxu,“ láká diváky programový šéf Ondřej Moravec.

Zdroj: Jeden svět

Festival zahájí na Oscara nominovaná Země medu. Dokument o tradiční včelařce Hatidze Muratové nabízí pohled na mizející řemeslo v úchvatných scenériích hornaté oblasti Severní Makedonie a je silným podobenstvím o stavu civilizace.

Kromě hlavní Zemětaje festival obsáhne tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších třináct tematických sekcí. Mezinárodní soutěž představí dokumenty zahraniční produkce, které vynikají jedinečným autorským přístupem.

O nejlepší dokument v České soutěži se utká jedenáct filmů, z toho pět ve světové premiéře, mj. i snímek Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři sledující okem mimozemské sondy klimatické změny v Česku. Ve světové premiéře uvidíme také film Agnieszky Zwiefky Jizvy o kontroverzní životní cestě bývalé bojovnice Tamilských tygrů.

Jeden svět se koná už po dvaadvacáté, v Praze od 5. do 14. března, poté se přesune do dalších 35 měst po celé republice.