Na podrobnosti o festivalu jsme se zeptali Frauke Wetzel, kulturní manažerky Nadace Roberta Bosche, která Collegium Bohemicum podporuje.

V názvu má festival dvojku, v Ústí ale ještě nebyl. Čím to je?

Původní Der Film je pražský festival, který organizuje Goethe Institut. Loni byl v Praze po druhé - a opět měl velký úspěch. Použili jsme stejnou grafiku, aby lidi poznali, že ústecký festival je pokračováním pražské akce. A také, že Ústečané mají šanci shlédnout filmy, které mohli zatím vidět jen na festivalech.

Uvidí je i další města ČR?

Ne, pouze Ústi. Ale třeba Crossing the Bridge musíme hned po festivalu poslat do Řecka, do Thessaloniki, protože i tam se odehrává festival nových německých filmů.

Který film byste doporučila a proč?

Lidem, kteří mají více času a jsou fanoušci biografů a dobrých filmů, bych doporučila udělat si tzv. turecký týden. Film Na druhé straně už jsme promítli, a věřím, že zájemci jej viděli, ale ještě stále je zde šance vidět působivé filmy Můj otec Turek a Crossing the Bridge. Režiséři Fatih Akin a Marcus Attila Vetter jsou z generace dětí emigrantů usazených v Německu. Jejich snímky ukazují pohled na život a postavení emigrantů v SRNa v Turecku. Určitě bych doporučila i snímek Yella, který Mumie promítne v pátek. Vypráví o hledání štěstí, i realistický film je thriller!

Na dopoledních představeních spolupracujete se školami? O který film měly největší zájem?

Školy mě velmi mile překvapily. První byly vyprodány dětem a mládeži určené Kroko a Jak to dělají ryby, na Posledni dny Sophie Schollové už míst moc není. První dva přitom ani nemají české titulky, což asi znamená, že život mladých v tehdejším Německu zajímá hodně lidi.

Už Ústí některý film vidělo?

Ne – i v tom je kouzlo festivalu. Večer uváděné filmy jsou těmi úplně nejnovějšími z Německa – a některé dokonce získaly ceny v zahraničí.

Většina snímků má české či alespoň anglické titulky. Film Crossing the Bridge - The Sound of Istanbul, popisující hudební hledání Alexandra Hackeho z kultovní německé skupiny Einstürzende Neubauten, je jako jediný bez titulků. Nebude to vadit?

Myslím, že nebude. Je plný muziky – a hudba je přece řečí univerzální!

Můžete říci něco více o filmu Emino štěstí?

Je to neobyčejný milostný příběh svéhlavé chovatelky prasat a neurotického vegetariána. Prodavač aut Max se v něm dovídá zničující diagnózu: rakovina v konečném stadiu. Jedná zkratovitě a svému šéfovi ukradne pokladničku a ferrari. Tím chce dojet až do Mexika, ale jeho plán se nezdaří. Po divoké honičce končí v ostré zatáčce, ze které vylítne přímo na Emin statek, kde havaruje…