Na jednom boku trolejbusu se rýsuje pomeranč, na druhém se vyjímá obrovská mrkev. Návrh opět pochází z hlavy dvorního grafika festivalu Juraje Horvátha. Ten přichází každý rok s novými a novými nápady, takže účastníky festivalů vždy čeká grafické překvapení.

Cílem této výzdoby však není propagace zdravého životního stylu, jak by se snad mohlo zdát. „Tato grafika naznačuje, že festival je bohatou kinematografickou zahradou, o kterou je třeba stále pečovat i ji v ten správný čas sklidit," vysvětlil hlavní myšlenku letošního festivalového motivu ředitel festivalu Marek Hovorka.

Zmíněnou úrodou jsou pak filmové dokumenty od českých i zahraničních autorů. K ovocné a zeleninové výzdobě se velmi hodí motto zdobící bok trolejbusu „Dobrá úroda."

Festival bude v říjnu

Festivalový trolejbus poprvé vyjel na svou cestu po Jihlavě v roce 2005. Od této chvíle je nedílnou součástí respektované přehlídky filmových dokumentaristů. Trolejbus není jen předzvěstí festivalu. Tento nazdobený dopravní prostředek si organizátoři nezvolili náhodou.

Festivalový vůz odkazuje hned ke třem myšlenkám. „Za prvé trolejbus je ekologický prostředek, dále chceme říci, že města by měla podporovat veřejnou dopravu, a za třetí to vlastně není reklama," vypočítal Marek Hovorka. Jízda takovým dopravním prostředkem prý těší i řidiče, kteří jsou rádi, že boky jejich vozu nezdobí žádné reklamy na banky a jiné podobné věci.

Samotný mezinárodní festival dokumentárních filmů bude zahájen ve čtvrtek 24. října a skončí v úterý 29. října. Půjde již o sedmnáctý ročník. Trolejbus s festivalovou výzdobou bude po Jihlavě jezdit až do konce festivalu, nejspíš i déle.

Hovorka zavzpomínal, že to festival zpočátku v Jihlavě neměl lehké. Jihlavané k němu neměli vztah. Nyní se však naštěstí atmosféra změnila a obyvatelé Jihlavy jsou hrdí na to, že se uznávaný festival koná právě v jejich městě.

BLANKA FIŠAROVÁ