Hypnotizér

Severský thriller tu zastupuje Hypnotizér, adaptace úspěšné knihy Larse Keplera. Líčí pátrání po zločinci, jenž má na svědomí brutální vraždu jedné rodiny. Zpracování Lasseho Hallströma není špatné, nicméně svižným napětím se tu právě nehýří a více by to Hypnotizérovi slušelo na televizní obrazovce. V boomu severských krimi jsme už viděli v kinech přece jen lepší kusy.

Zdroj: Youtube

Rozkoš v oblacích

Také budeme mít tu čest potkat se hrdiny dalšího filmu Pedra Almodóvara Rozkoš v oblacích. Španělský mistr trefných dialogů a pozoruhodné výtvarné stránky svých příběhů si dopřál malý oddech. A předkládá divákům malou osobní fantazii na téma, co všechno se tak může stát na palubě letadla směr Mexiko, jež má technické problémy. Dlužno dodat, že sestava bizarních typů, které svedl před kameru (včetně roztomilých homosexuálních stewardů), i situace, do nichž se dostávají, má švih a baví spolehlivě až do konce.

Zdroj: Youtube

No

A zatímco Almodóvarovi hrdinové na americký kontinent nedoletí, podíváme se na něj v jiné aktuální novince, filmu s lapidárním titulem No. Značí jednu ze dvou možných odpovědí ve volební kampani v Chile, do jejíhož zákulisí nahlíží režisér Pablo Larrain. Film je posledním dílkem jeho trilogie o chilské společnosti (předcházely mu filmy Tony Manero a Post mortem) a zachycuje konec diktatury Augusta Pinocheta. Hlavním hrdinou je  René, který se na stáži v USA naučil, jak dobře prodat coca colu a který se rozhodne zúročit zkušenosti v kampani demokratických stran proti stárnoucímu despotickému generálovi. Prostředí i sociální problémy příběhu, nominovaného na Oscara za nejlepší neanglický film, jsou pro tuzemského diváka trochu odtažitá. Vyvažuje to ale jeho místy groteskní úhel pohledu na dané téma a také hlavní protagonista: charismatický Gael García Bernal.

Zdroj: Youtube

Rychle a zběsile 6

A dojde i na obligátní čtyřky, pětky a šestky (neboť někteří hollywoodští producenti a studia zkrátka pořád nemají dost). Akční film Rychle a zběsile se dočkal šestého pokračování, kde se nekompromisní solitér Toretto pokusí dopadnout gang, jenž ohrožuje bezpečnost silnic a uniká policii. Budou za to odpustky – respektive promlčení trestných činů, jež má se svou partičkou na kontě. Čili: kdo si chce užít honičky, silniční válku včetně tanku, pyrotechnické efekty, přehlídku svalů a zhrzenou lásku hlavního hrdiny navrch, je pro něj akční silniční šestka tou pravou.

Zdroj: Youtube

Big Lebowski

Příznivce vrstevnatější a duchaplnější tvorby naopak potěší návrat snímku Big Lebowski. Skvostné dílko bratrů Coenů (kteří shodou okolností právě představili v Cannes svůj nový film Inside Llewyn Davis s Justinem Timberlakem) vzniklo v roce 1998 a nabízí jeden z rozkošných vzorků typické coenovské sbírky: povaleče Jeffa, jehož životní styl je dán bowlingem, koktejly a trávou. A kterého záměna jmen zavede až ke konfrontaci s bossem gangsterů, kteří mu omylem zničí oblíbený koberec… Chandlerovsky laděný film se vrací do kin v rámci Projektu 100 a krom jiného nabízí brilantní výkon Jeffa Bridgese v hlavní roli.

http://www.youtube.com/watch?v=cd-go0oBF4Y

Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama

Fulmaya, děvčátko s tenkýma nohama je titul celovečerního dokumentu, který natočila Vendula Bradáčová. Je výsekem ze života slovenské herečky a muzikantky Doroty Nvotové, jež se opakovaně vrací do Nepálu. A díky bezprostřednímu kouzlu její osobnosti i kontrastům evropské a asijské civilizace nabízí nevšední a místy humorný pohled na existenci mladé ženy, jež hledá svou identitu a smysl života.

Zdroj: Youtube