Perfect Days

V čele hraných vévodí půvabná ironická komedie Alice Nellis Perfect Days. Slavnostní premiéru si už odbyla minulý týden, ode čtvrtka ji uvidíme ve všech kinech. Hru britské autorky Liz Lochhead nastudovala režisérka před sedmi lety už pro divadelní scénu, teď z ní vytvořila milou žánrovku na plátně – pro radost sobě i divákům. Pětašedesátiletá dramatička z Glasgow, jež miluje whisku a na ostrovech je velmi úspěšná, v ní řeší s nadhledem typický problém dnešních žen. Hrdinka po čtyřicítce zjišťuje, že je úspěšná v práci, má luxusní byt a dobré přátele, ale nemá partnera ani dítě. Filmová práva vlastnila čtyři roky BBC, nakonec ale film nenatočila. Producent Rudolf Biermann dostal původně nabídku udělat film v angličtině pro Universal, hlavní roli měla dokonce hrát Daryl Hannah, producenti však nakonec couvli. „Hrdinka se jim zdála moc sobecká a její kamarád zase moc homosexuální,“ směje se Biermann. „Tak jsme natočili s Alicí českou verzi. Už nám z Universalu volali a zajímali se o výsledek. Tak třeba si objednají i tu anglickou podobu.“

Černá Venuše

Druhým hraným filmem je francouzská Černá Venuše. Pozoruhodný příběh hotentotské černošky, již odchod do Evropy připraví o lidskou důstojnost i zdraví, vznikl podle skutečného osudu mladé Afričanky na začátku 19. století. Režisér Anděl Kekiche obsadil do hlavní role vynikající Kubánku Yahimu Torres, jež byla za svůj výkon právem nominována na Césara. Syrovost, s jakou však ukazuje ponížení africké dívky v prostředí bordelu a chlípné pařížské smetánky, i pomalé tempo dvouapůlhodinového filmu nejsou zdaleka pro každého.

Vyměřený čas

To americké snímky Vyměřený čas a Spy Kids 4 nabízejí relaxaci u akčnější podívané. První z nich, sci-fi Andrewa Niccoly nabízí slibný nápad s časem, který si (někteří) v rozdělené společnosti musí vydělat, jinak v pětadvaceti zemřou. Tak docela ho ale nedotáhne – filmu chybí uvěřitelné zvraty v ději a vyrovnané tempo.

Spy Kids 4

Justine Timberlake a Amanda Seyfried, jež se z naivní nevěsty v Mamma mia! proměnila v akční hrdinku, tvoří ale zajímavou dvojici. Spy Kids už počtvrté natočil Robert Rodriguez, moc se s nimi ale nenadřel. Pokus o humor v rodině superšpionky pomocí blinkání a znečištěných plen vyvolává smutné rozpaky.

Dokumenty

V pětce dokumentů distribuovaných v kinech pod značkou Česká radost najdeme vítězný snímek z Jihlavy: Marečkův Pod sluncem tma o českých specialistech v Zambii, pozornost budí i film Víta Janečka Závod ke dnu, který vypráví o zavřených fabrikách a o tom, co bude s ,,přebytečnými" zaměstnanci… Em a On je film Vladimíra Michálka, který přes rok mapoval tvorbu osobitého muzikanta Xaviera Baumaxy. Rock života přibližuje osobnost šéfa skupiny Katapult Oldy Říhy, v časosběrném snímku Venku sleduje Veronika Sobková cestu tří propuštěných lidí zpět do života.