„Letos uděláme promítací sál i z tanečního. Máme hodně povídavých bloků, takže autoři tu budou ukázky své tvorby komentovat,“ vysvětlil důvody změn ředitel festivalu Ivan Jáchim. A nejde o jedinou novinku letošního ročníku, přibude také sekce zaměřená na zahraniční film – první ´zoom´ přiblíží Polsko. „U nás se téměř vůbec neobjevují polské filmy, český divák s touto tvorbou až na výjimky ztratil kontakt, což je škoda,“ podotýká Jáchim. Jako host přijede polský režisér Janusz Majewski, který spolupracoval s českými filmovými osobnostmi. Světovou premiéru si na festivalu odbude zrestaurovaná kopie jeho filmu Dvojí svět hotelu Pacifik z roku 1975, v němž se v netypické roli představí Roman Skamene. Připraven je také výběr současných polských filmů.

Režisérská verze Amadea

Filmy tvůrců, kteří letos slaví jubileum, slučuje sekce Křídla slávy. K vidění bude režisérská verze filmu Miloše Formana Amadeus, která je o dvacet minut delší než původní film. „Připraven je i neobvyklý maraton televizního seriálu Petra Zelenky Terapie. Bude uveden jako mimořádný počin,“ říká Eva Košařová z týmu festivalu Finále. Více než dvacet hodin, tedy všech pětačtyřicet dílů seriálu, v němž hlavní roli hraje Karel Roden, je rozděleno do devíti bloků.

Talkshow se Zelenkou a Hřebejkem

Petr Zelenka se také setká se svým spolužákem z FAMU Janem Hřebejkem při talkshow, diváci se mohou těšit na studentské filmy obou režisérů. V další talkshow se setkají souputníci z Divadla Sklep, režiséři a občasní herci Milan Šteindler a Tomáš Vorel.

Pokračovat letos bude i loňská novinka, která sdružuje dílo umělců – příbuzných. Po rodině Procházků je na řadě Sága rodu Trojanů. „Jubilantem je Ladislav Trojan a připomeneme si i jeho dva syny, herce Ivana a producenta a režiséra Ondřeje,“ doplňuje Ivan Jáchim.

Součástí doprovodných akcí festivalu jsou koncerty, přehlídka studentských filmů nebo autorská čtení autorů, kteří jsou s filmovým světem spjati. Letos přijedou Tereza Boučková, Michal Viewegh nebo Petr Šabach. Rozpočet Finále je stejně jako v loňském roce zhruba deset milionů korun.

Soutěžní filmy

Cigán (režie Martin Šulík)
Rodina je základ státu (r. Robert Sedláček)
Poupata (r. Zdeněk Jiráský)
Nic proti ničemu (r. Petr Marek)
Příliš mladá noc (r. Olmo Omerzu)
Alois Nebel (r. Tomáš Luňák)
Dům (r. Zuzana Liová)
Čtyři slunce (r. Bohdan Sláma)
Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka (r. Jan Prušinovský)
Vrásky z lásky (r. Jiří Strach)