Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fjodor Bondarčuk: Otec byl můj největší filmový učitel

Praha, Ostrava /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Fjodor Sergejevič Bondarčuk, známý ruský režisér, herec a producent, syn slavného filmaře a pedagoga Sergeje Bondarčuka (1920 až 1994), přiletěl ve čtvrtek na skok do České republiky, aby si zahrál epizodní roli v novém českém filmu nazvaném 7 dní. Scénář k němu napsal Josef Urban, který žije a tvoří v Opavě, producentem a dramaturgem je Dan Krzywoň z Ostravy a režíruje ho Jiří Chlumský. Tento snímek byl inspirován skutečnými událostmi, které se udály v sedmi poválečných dnech na Šumpersku roku 1945. Hlavní postavy v něm ztvární Ondřej Vetchý, Vica Kerekešová, Anna Šišková, Jiří Schmitzer, Jarek Hylebrant a další. Fjodora Sergejeviče Bondarčuka jsme v této souvislosti požádali o rozhovor.

20.8.2011
SDÍLEJ:

Na polsko-českém pomezí začalo natáčení nového českého filmu 7 dní režiséra Jiřího Chlumského. Na snímku účinkující členové Klubu vojenské historie nadšeně vítají ruského herce Sergeje Fjodoroviče Bondarčuka - na snímku uprostřed, Foto: ČTK

Proč jste se rozhodl přijmout epizodní roli ruského důstojníka v českém filmu?

Samozřejmě, že při mé volbě je rozhodující scénář. Když jednám s různými produkcemi, poznám velmi brzy, zda se jedná o solidní partnerství a spolupráci, což v tomto případě rozhodlo. V umění se mají posunovat hranice možností a je dobré si vyzkoušet zahrát si také mimo Rusko. A když jsem získal informace o práci režiséra a scenáristy filmu… A navíc české teritorium, to je evropská kultura, která se liší od americké, a vyvolává respekt.

V České republice, vlivem novodobých dějinných událostí, určitě moc nemáme pozitivní vztah k ruským vojákům. Myslíte si, že vaše postava, kterou vytváříte ve filmu 7 dní, může pomoci změnit tento názor?

Domnívám se, že názor se asi nezmění. Ale tato postava by mohla změnit určitý pohled na lidi. Bohužel, dějinná zátěž zde zůstala. To jsem pozoroval i po režii svého filmu 9. rota (vypráví o působení a traumatech někdejších sovětských vojáků v Afghánistanu – pozn. aut.). Film byl vnímán našimi diváky jako politická invaze sovětských vojsk do cizí země. A přitom jako by se na pozadí filmu ztrácely osudy našich mladých vojáků, kteří tam obětovali své životy. Ve filmu 7 dní vytvářím roli majora Uvarova a nejde v tom jenom o politiku, ale především o lidské osudy.

Jste synem slavného otce – režiséra a herce Sergeje Bondarčuka. Znamenalo to pro vás nějaké trauma v mládí, jít ve šlépějích uznávaného umělce?

Byl to samozřejmě problém, který už dávno neřeším, neboť vím, kolik existuje hereckých a režisérských rodin, a v mnohých ztroskotali na tom, že se pořád srovnávali a vládla u nich nesmiřitelná rivalita dětí s rodiči. Sám jsem se rozhodl, že si musím zvolit svoji vlastní cestu. A když byl můj film 9. rota nominován za Rusko na Oscara, byť se do užšího výběru nedostal, tak jsem si řekl: Nevadí, ještě mám všechno před sebou.

Film 9. rota jste věnoval památce svému otci…

Právě tento film byl pro mě zlomový a ani jsem netušil, jaký bude mít dopad. Když jsem se druhý den po jeho premiéře probudil a zapnul mobilní telefon a zjistil jsem, že mám na něm osmdesát esemesek, tak jsem si říkal, že to není samo sebou a snímek bude opravdu průlomový. A to věnování otci bylo naprosto přirozené, protože byl můj největší učitel. Jsem pozdní dítě, otec pro mě zemřel příliš brzy, a zůstává pro mě nejdůležitějším člověkem dodneška. Co mě těší, je, že ono věnování bylo napsáno na konci filmu malými písmeny, a lidé si toho všimli.

Jaký je Fjodor Sergejevič Bondarčuk člověk v soukromí?

Nemám soukromí, jsem nemocný a posedlý svou prací. Podílím se jako producent na stavbě největšího filmového studia v Evropě. Nemám čas na osobní život, který u mě prakticky neexistuje. Odpočívat neumím, přitom se nudím…

Když se řekne český film, co se vám vybaví?

Všechno dobré, protože v Praze jsem byl mnohokrát a filmy vnímám přes lidi a mám zde řadu přátel. A české filmy obdivuji. Už jsem si vytvořil svůj názor, a nedám na to, když se řekne, že Češi nemají rádi Rusy. Neřeším to, protože to bych se mohl zbláznit. Vždycky posuzuji člověka při individuálním setkání, a ne co říkají druzí. Navíc, máme v sobě zafixováno ještě z dob existence Sovětského svazu, že Československo bylo naším přítelem. Takže dneska děti, které nemají o tom ani ponětí, když slyší pojem Česká republika, tak mají kladný vztah k této zemi.

V roce 2009 jste natočil sci-fi film Obydlený ostrov, který stál čtyřicet milionů dolarů. Některé recenze uvádějí, že se v něm objevila kritika současné ruské politické scény…

Mám rád ambiciózní projekty. Pracuji vždycky pro velké publikum -a to je velké riziko. Ale pokud budu mít dostatek sil, budu se vždycky pokoušet právě o takové věci. Nikdy jsem nepracoval za státní dotace a nikdy jsem nežebral stát o peníze. Vždycky se snažím realizovat všechno z vlastních finančních zdrojů. Samozřejmě, že je to obrovská odpovědnost a riziko. A ty, kdo pracují za státní podporu, vnímám jako nějakou mateřskou školu. Jistě, dovedu s pomocí poměrně lehké techniky natočit film třeba pro dva herce, ale musím k tomu mít opravdu skvělý scénář.

Kdy se cítíte nejšťastněji? Po poslední klapce „na place“, anebo až na premiéře filmu?

Nejhorší asi je první víkend po premiéře filmu. A nejšťastnější jsou pondělky, kdy dostávám zprávy z distribuce, jaká je návštěvnost. Ale o tom není radno mluvit, abych to nezakřikl.

Když dokončíte film, jak dlouho se vám ještě promítají v hlavě některé jeho scény?

Okamžitě zapomínám a dokonce se na filmy, které natočím, nedívám. 9. rotu jsem dokonce ještě ani jednou neviděl. A víte proč? Podívám se, a budu chtít všechno přepracovat.

Co vás čeká v nejbližších dnech?

Už koncem srpna začínáme natáčet v Petrohradu filmu Stalingrad. A z České republiky odjíždím do Milána za jedním hudebním skladatelem, který píše hudbu k tomuto snímku.

Kdo je Fjodor Sergejevič Bondarčuk?

Fjodor Sergejevič Bondarčuk je synem slavného ruského režiséra Sergeje Bondarčuka. Narodil se v květnu roku 1964 v Moskvě. Roku 1991, tedy krátce po zániku Sovětského Svazu, v jehož éře se otec Sergej Bondarčuk proslavil, přišel čas i pro Fjodora.

Tohoto roku totiž založil se svým kamarádem produkční společnost ,Art Pictures Group'. V letech 1985 až 1991 studoval filmařinu pod taktovkou jiného známého ruského režiséra- Jurije Ozerova.

Fjodor Bondarčuk se věnuje televizi, filmu, režírování a produkci. Jeho nejslavnějším filmem je zatím 9. rota z roku 2005. Válečný film, odehrávající se na konci osmdesátých let během sovětské intervence v Afghanistánu byl natočen podle skutečné události a sám Fjodor Bondarčuk si zahrál vedlejší roli důstojníka Chochlova. Jeho holou hlavu a silnou postavu ve filmu nepřehlédnete. Na konci filmu se pak objevilo věnovaní Fjodorovu otci Sergejovi (Věnovánu mému otci), který umřel roku 1994.

Fjodor Bondarčuk je ženatý a má jednoho syna.


Autor: Břetislav Uhlář

20.8.2011
SDÍLEJ:
Miloslav Ludvík.
6 4

Ministr zdravotnictví: Praktickým lékařům není z čeho přidat

Ilustrační foto
22 7

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

AKTUALIZOVÁNO

Policie vyklidila ekonomku kvůli bombě. Před budovou postávaly davy studentů

U Vysoké školy ekonomické (VŠE) v Praze na Žižkově byl dnes ohlášen nález podezřelého zavazadla s podezřením na výbušninu. Policie budovu evakuovala. Během akce začala doprava v okolí kolabovat.

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod.  

Vojáci opětovali palbu. Aktivní zálohy střežily a bránily důležité objekty

/FOTOGALERIE/ Militantní skupiny vysazené v moravskoslezském kraji s cílem škodit zajišťovali a v případě přepadení nebo léček palbou ničili záložáci spadající pod Krajské vojenské velitelství Ostrava. I to měli v náplni cvičení Safeguard 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza Rath: soud se opět bude zabývat vlečením v poutech

Městský soud v Praze dnes zamítnul část žaloby, ve které bývalý hejtman z ČSSD David Rath požadoval 60 tisíc korun za náklady údajně vzniklé v souvislosti s nezákonnou vazbou. Dalších 30 tisíc korun chce Rath za to, že byl k soudu kvůli údajné korupci "bezdůvodně, zlovolně, šikanózně vlečen v poutech", což ho podle něj v očích veřejnosti dehonestovalo. Tímto nárokem se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, který v dubnu celou žalobu nepravomocně zamítl.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení