Hudební buditel a producent Míra Kuželka se před promítacím plátnem nataženým mezi sloupy z 16. století třásl zimou, která štípala i dobře oblečené diváky. Na premiéře dokumentárního filmu Chrám z popela zdvižený lidé zaplnili lavice pro věřící i židle v uličce, kudy obvykle chodí kněz. Neobvyklé promítání ve světoznámé památce ale vydrželi do konce. Hřál je příjemný pocit, že nejvýznamnější historická stavba už není jen kulisou, ale má svůj film, kde hraje hlavní roli. „Byla radost to dělat,“ řekl Kuželka.

Dokument, který má českou, německou i anglickou verzi a využívá také archivní materiály, vznikal zhruba rok. Přináší ucelený pohled na historii kostela, který diváci dosud znali hlavně z dobových žurnálů mapujících jeho přesun po kolejích ze starého Mostu bouraného kvůli těžbě uhlí.

Nové dílo ukazuje kostel v dobových souvislostech především jako skvost evropské architektury, který vznikl díky papežem podpořené veřejné sbírce jako přelomová stavba pozdní gotiky a rodící se renesance. Dokument je také holdem odborníkům, kteří chrám zachránili před zkázou a upozornili na jeho mimořádnost.

Filmem, který začíná požárem Mostu v roce 1515, provází herec Marcel Rošetzký, komentáře čte jeho kolega Otto Liška.

„Jsem rád, že se projekt podařilo dotáhnout do konce,“ uvedl ředitel Oblastního muzea v Mostě Michal Soukup. Film podle něj splnil vytyčené cíle. „Rádi bychom snímek dostali do škol,“ řekl režisér, kameraman a střihač Martin Studecký, pro kterého byla práce srdcovou záležitostí.

Bonusové informace

Projekt má své stránky chramzpopelazdvizeny.cz, kam chtějí autoři přidávat další informace, například bonusové portréty stavitele chrámu Jakuba Heilmanna ze Schweinfurtu a významné historičky Heide Mannlové Rakové, které autoři film věnovali in memoriam. Tato badatelka v letech 1969 1988 zdokumentovala 2652 kamenických značek objevených při restaurování kostela a určila 232 kameníků, kteří chrám budovali. Odhalila tím postup stavby, která dodnes udivuje. „Je to nádherný prostor,“ prohlásil manžel historičky, akademický sochař a restaurátor Bořivoj Rak.

Dokument je i na DVD, které stojí 190 korun a nabízí ho správa kostela, Turistické informační centrum, Reklamní agentura Daniel a Ponte Records. Výrobu filmu podpořily Ústecký kraj, město Most a místní firmy. Na zachování kostela v paměti se podílela řada nadšenců, kterým tvůrci děkují v závěrečných titulcích filmu. Natáčení i jednorázové slavnostní promítání umožnil Národní památkový ústav.

Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě je od roku 2010 národní kulturní památkou, jednou ze 14 v Ústeckém kraji a jedinou na Mostecku. Je zapsána také v Guinnessově knize rekordů tisíciletí díky unikátnímu přesunu o 841 metrů v roce 1975.