Po úspěšném filmu Mattea Garroneho z roku 2008 je seriál již druhým filmovým zpracováním stejnojmenné knihy Roberta Saviana, která v roce 2006 otřásla Itálií. Saviano v ní rozkrývá hierarchii neapolské Camorry, její roli v obchodu s drogami a bílým masem a její provázanost s oficiální mocí. Od jeho dokumentární přesnosti se však tvůrci seriálu jen odpíchli a vytvořili strhující a mnohovrstevnatou ságu.

„Zbyla spousta příběhů, které nemohly být odvyprávěny v hodinu a půl trvajícím filmu. Nejen kvůli nedostatku času. Opravdu se musíte ponořit do toho světa, abyste zjistili, že je to v podstatě i váš svět. Seriál umožňuje vybudit v lidech zvědavost, touhu jít do hloubky těch příběhů," uvedl k seriálovému zpracování své knižní předlohy Roberto Saviano a doplnil, jaké záruky požadoval od scenáristů a režiséra: „Mým záměrem bylo popsat mechanismus reality, nechtěl jsem ji zjednodušovat, ani interpretovat. Nechtěl jsem nabízet řešení. Jediné, co jsem chtěl, bylo vyprávět příběh. To byla jediná záruka, kterou jsem požadoval."

Režisér seriálu Stefano Sollima jej doplňuje: „Od samého počátku jsme se shodli, že naší ambicí bude vytvořit televizní seriál, který bude co do obsahu i formy srovnatelný s tím nejlepším, co na poli seriálové tvorby ve světě vzniká, a zároveň si udržíme to nejpodstatnější z italského filmařského stylu: zaměření na pravdivost."

Gomora (1/12)
V prvním dílu se představuje jeden z nejmocnějších mužů neapolského podsvětí – mafiánský boss Pietro Savastano. Jeho klan ovládá velkou část obchodu s drogami v chudých čtvrtích Neapole. Savastanovi dělá vrásky výbojný konkurent Salvatore Conte a rozhodne se mu udělit lekci. To, co mělo být pouhým varováním, se však zvrhne v krveprolití se ztrátami na životech na obou stranách. Příběh je vyprávěn z pohledu mladého člena gangu Cira, který za pokorným výrazem skrývá velké ambice. Navíc má velký vliv na bossova syna Gennara – rozmazleného a neschopného maminčina mazánka.

Gomora (2/12)
Mladý Genny Savastano je neschopný budižkničemu, který dělá jen problémy. Poté, co spíská konflikt s gangem ze sousední čtvrti právě ve chvíli, kdy jeho otec potřebuje všemožnou podporu napříč Neapolí, trpělivost dona Pietra přeteče a rozhodne se z měkkoty Gennyho udělat muže. Jako jeho mentora vybírá Cira – chce si zároveň důkladně prověřit jeho loajalitu. Zdá se totiž, že někdo z gangu vynáší informace policii.