Animovaný Spider-Man z dílny scenáristy Phila Lorda a tria režisérů je v kinech novou radostí. Osvěžující unikátním výtvarným pojetím, humorným nadhledem i smyslem pro zkratku. Film, jenž není jen podívanou pro podívanou (kterou nás hollywoodští producenti poslední roky zahlcují), si nápaditě hraje s příběhem i kánony žánru.

O to propastnější je rozdíl mezi ním a Aquamanem, superhrdinou z DC Comics, jenž ve filmové verzi dostal punc agresivní, a přitom bezduché zábavy. Režisér James Wan, tvůrce hororů Saw či Insidious to zkrátka jinak neumí. Nudnou, více než dvouhodinovou cestu lidského rabiáta napůl obyvatele bájné Atlantidy za vlastní identitou nespasila ani Nicole Kidman coby akční rusalka…

Těší mě, Pool. Dead

Připomeňme namátkou alespoň pár Spider-Manových „kolegů“. Jejich výčet by zabral celou přílohu Deníku, proto jmenujme jen ty, kteří lehce vybočují z běžné škatulky. Nejslavnějším impériem filmových komiksů zůstává značka Marvel, soupeřící už léta se zmíněnými DC Comics.

Nejvíce bodů jí bezesporu přidává parta Avengers, úspěchu dociluje i Ant-Man, ovšem nejzábavnějším a zároveň chytrým počinem je Deadpool. Bývalý člen speciální jednotky, po léčbě těžké nemoci fyzicky znetvořený mutant, což mu ovšem nebrání dívat se na svět pozitivně a s humorem. Důmyslně vystavěný film z roku 2016 střídá časové roviny a v zásadě odkazuje ke starým detektivkám.

Vysloveně miláčkem je Hellboy, ten z roku 2004, kterého režisér Guilermo del Toro natočil podle Mignolova komiksu. Vypráví o chlapci z pekla, který přišel na svět ve válečném roce 1944. Jeho nadání i dobrotivé duše se pokusili zneužít zlosynové v nacistických službách, mimo jiné Rasputin v rozkošném podání Karla Rodena… Hellboye v dospělém věku hrál úžasným způsobem Ron Perlman.

Zapomenout nesmíme ani na Sin City, akční krimi z roku 2005, kde se šťastně sešli autor stejnojmenného komiksu Frank Miller a režiséři Robert Rodriguez a Quentin Tarantino. Povídkový film, začínající ponurou větou „ženská, pro kterou bych vraždil“, se odehrává v temném, zkorumpovaném městě Basin City, přezdívaném Sin City (Město hříchu).

S gustem si tu zahráli Clive Owen, Mickey Rourke, Bruce Willis, Jessica Alba či Elijah Wood. Vypustit nelze ani Akiru z roku 1988, osobitý počin pro změnu z ja-ponské produkce, jenž možná není běžným divákům tak známý. Existenciální „anime“ natočil Kacuhiro Ótomo podle vlastního komiksu.

Film je příběhem muže, který dokázal silou myšlenky srovnat město se zemí. Tato nadpřirozená schopnost jej ale začala postupně požírat. Snímek nabízí velkolepou podívanou a současně je ukázkou zcela jiného filmového přístupu k danému žánru.

Hrdina nudného středozápadu

Závěrem ještě jeden netypický hrdina, byť též podle grafického románu (John Wagner a Vince Locke). Hrál ho Viggo Mortensen, jmenuje se Tom Stall a je to obyčejný chlapík se všedním životem na americkém Středozápadě. Jenže pak se připlete k místní loupeži, kterou zmaří, a rázem je z něj celebrita přitahující pozornost.

Bohužel i gangstera Fogatyho, jenž tvrdí, že Tom není tím, za koho se vydává. Bravurní drama Dějiny násilí o rozporu mezi americkým ideálem a realitou natočil David Cronenberg a získal za něj nominaci na Zlatou palmu, jakož i dvě oscarové nominace.

Nejvýdělečnější adaptace komiksůAvengers: Infinity War - 2046 milionů

Avengers - 1518 milionů

Avengers: Age Of Ultron - 1405 milionů

Black Panter - 1343 milionů

Iron Man 3 - 1214 milionů

Captain America: Občanská válka - 1153 milionů

Temný rytíř povstal - 1084 milionů

Temný rytíř - 1004 milionů

Spider-Man 3 - 890 milionů

Spider-Man: Homecoming - 880 milionů 

Stav k 20. květnu 2018.