Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hvězda festivalu KRRR!: Producent Hvězdných válek

Krnov – Do krnovského kina Mír 70 svážejí spediční společnosti krabice se stovkami kilogramů filmového materiálu, což je v éře digitálních kin nevídaný úkaz. Probíhá zde další ročník fi lmového festivalu KRRR! Kino v Krnově je poslední ve střední Evropě, které dokáže promítat dnes již nepoužívaný filmový formát o šířce 70 milimetrů.

14.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Filmy „sedmdesátky" nabízí divákům na speciálně zakřiveném plátně nejostřejší obraz a největší množství detailů, jaké si lze představit. Z této téměř zapomenuté rarity se zrodila filmová přehlídka KRRR!, která od 12. do 14. dubna přilákala do Krnova filmové fajnšmekry z celého světa.

„Snažíme se uvádět filmy, které v době svého uvedení vzbudily mimořádný ohlas a jejichž uvedení na velké plátno je dnes málo pravděpodobné," uvedl vedoucí kina Mír 70 Pavel Tomešek.

Producent Hvězdných válek Rick McCallum

Na sedmdesátkách se promítaly výpravné nákladné filmy, kde příběh ještě umocní brilantní obraz. Letos festival představuje například Indiana Jonese a Poslední křížovou výpravu nebo Smrtonosnou past, které kdysi nesměly chybět v žádné domácí videotéce.

Největší zájem projevili fanoušci o film scenáristy George Lucase a režiséra Richarda Marquanda Star Wars: Epizodu 6 – Návrat Jediů, který v Krnově osobně představí hlavní hvězda festivalu: producent Hvězdných válek Rick McCallum.

Festival sedmdesátek proslavil Krnov

Krnovské kino Mír 70 nemá ve svém názvu sedmdesátku jen tak zbůhdarma. Je v současné době posledním kinem v zemích Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko), které je schopno promítat filmové kopie široké 70 mm neboli sedmdesátky. Filmový obraz zabere neuvěřitelných 105 metrů čtverečních lehce zakřiveného plátna a nabídne tak nejostřejší obraz, jaký si lze vůbec představit.

Celá promítací technologie na 70mm formát s původním až šestikanálovým magnetickým záznamem zvuku byla v Krnově zachována díky fandovství vedoucího kina Mír 70 Pavla Tomeška. „Objížděl jsem kina po celé republice a sháněl náhradní díly na promítačky a další komponenty nutné k provozu 70mm projekce," svěřil se Tomešek.

Kopie váží 160 kilo

Dnes už téměř nepoužívaný 70mm formát už před padesáti lety oslňoval návštěvníky kin brilantním zobrazením detailů a ve své době nepřekonatelným prostorovým zvukem. Nevýhodou byly obrovské náklady na výrobu filmových kopií, které byly velmi těžké a neskladné. Sedmdesátky nabízely oproti běžným filmům téměř třikrát více detailů a větší hloubku ostrosti. Problém byla váha, která u jedné filmové kopie může být až 160 kg včetně obalu.

Festivaloví promítači v Krnově jsou tedy rovněž vzpěrači.

Jak to všechno vlastně začalo? Formát 70mm filmu vymyslel Michael Todd v roce 1955. Prvním filmem na světě, natočeným na 70mm pás, byl americký muzikál Oklahoma! vyrobený právě Mikem Toddem. Západoevropskou obdobou Toddova vynálezu byla Superpanorama 70. Také Sověti a bývalá NDR vymysleli svou verzi této techniky. V krnovském kině se promítal první 70mm film 23. května 1969 a byli to Báječní muži na létajících strojích.

Největším kasovním trhákem na sedmdesátkách byl pro krnovské kinaře Motýlek, který vyprodal za týden 14 představení!

A vznikl festival…

Nechybělo moc a sedmdesátkám v Krnově odzvonilo nadobro. V roce 1992 podlehlo i krnovské kino všeobecné světové tendenci nepřekonatelnou kvalitu obrazu vyměnit za kvalitu digitálně přenášeného zvuku. Po čtrnáctileté odmlce přišel Pavel Tomešek s nápadem vrátit se k sedmdesátkám alespoň nostalgicky na pár dní v roce formou festivalu. První ročníky proběhly pod názvem (Ves)Mír je náš svět, pak na ně navázal název Krrr!

„Rok 2006 byl pro nás startovací, my jej počítáme za nultý ročník. Potřebovali jsme si zjistit, zda organizaci zvládneme a hlavně zda bude zájem ze strany diváků. Nultý ročník prokázal, že náš nápad nebyl vůbec špatný, rok od roku se zvyšuje účast. Filmy začaly provázet odborné semináře a zájem médií. O krnovských sedmdesátkách dnes vědí filmoví odborníci po celé Evropě. Samozřejmě bych nic z toho nedokázal sám bez party stejně zaujatých nadšenců a bez podpory města," podotkl Pavel Tomešek.

„Díky popularitě, kterou si krnovský festival 70mm filmu již získal, se nám daří navazovat spolupráci se světovými archívy i soukromými sběrateli sedmdesátek," svěřil se Tomešek.

A jaký je ten letošní ročník festivalu Krrr!? „Nejstarším filmem je snímek Ve šlépějích Spasitele, který byl natočen před 45 lety. My jsme sehnali kopii z německého archivu, která je vybavena německým dabingem a bohužel již dost ztrácí barvy. Například čtyřicet let stará Vysoká modrá zeď je ale barevně stálá. Také filmy, které byly na 70mm filmový pás dodatečně vyzvětšovány, jsou barevně stálé. Mezi ně patří Střihoruký Edward nebo Smrtonosná past, natočená před 25 lety. Problémy naopak určitě nebudou s nejmladším filmem Mistr Paula Thomase Andersona, který byl na 70mm pás natočen v loňském roce," dodal Tomešek.

Vědci ve žlutých skafandrech zkoumají Krnov a jeho kino podle pokynů režiséra Tomáše Kleina, který se svým štábem natáčí znělku pro filmový festival Krrr!

Filmový festival Krrr! má každý rok svou vlastní filmovou znělku. Zatímco loni to byla cestovatelská hříčka Say Krrr!, letošní znělku natočil režisér Tomáš Klein přímo v Krnově. Jejím ústředním motivem je trojice vědců ve žlutých skafandrech, kteří se s podivnými měřícími přístroji vydali zjišťovat, proč Krnov vydává tajemný zvuk Krrr! Natáčení v Krnově zkomplikovaly mrazy i nečekané přívaly sněhu. (na znělku se můžete podívat zde - 1. část, 2. část, 3. část)

Hlavní hvězdou festivalu je Rick McCallum

Na festival Krrr! letos přijede jako hlavní hvězda filmový producent Rick McCallum, který se proslavil spoluprací s Georgem Lucasem. Jako producent je podepsaný pod posledními díly Hvězdných válek, které završily nejslavnější filmovou ságu všech dob.

Přestože se narodil v Německu, zamiloval si kouzlo Prahy, kterou objevil při natáčení Mladého Indiana Jonese. V roce 2002 se oženil s Češkou Šárkou Šulcovou, se kterou se přestěhovali z USA do Prahy. Ještě před tím se McCallum rozhodl po 23letech opustit Lucasfilm založený Georgem Lucasem. Zřejmě není jediným fanouškem Hvězdných válek, který se těžce smiřoval se zprávou, že Lucasfilm koupila Walt Disney Company.

Po přestěhování do Prahy manželé McCallumovi založili společnost ESR Production. Rick McCallum v jednom rozhovoru prozradil svůj sen, že by chtěl udělat pro Prahu to, co Woody Allen udělal pro Manhattan. Je hlasitým kritikem zhoršujících se podmínek filmového průmyslu v České republice, kvůli kterým se filmové štáby houfně stěhují za úlevami a pobídkami do Maďarska. McCallum těžce nesl vystoupení bývalého prezidenta Václava Klause proti podpoře filmového umění.

V rozhovorech pro česká média McCallum rád připomíná, že filmový průmysl u nás zaměstnává nejen na osm tisíc filmařů a herců, ale závisí na něm tisícovky jejich partnerů a dodavatelů. Zahraniční filmařské štáby dávají vydělat českým hotelům, restauracím, dopravcům i stavebním firmám. Například jen při natáčení Mladého Indiana Jonese, který vznikal v letech kolem rozpadu Československa, utratili McCallumovi filmaři na našem území přes 90 milionů dolarů.

Zatím poslední velkofilm v produkci Ricka McCalluma Red Tails o válečných letcích před třemi lety přinesl Praze útratu přes třicet milionů dolarů. Dnes McCallum těžce nese, že do Prahy jezdí točit pouhý zlomek filmařů v porovnání s tím, jak to zde fungovalo dřív. Podle McCalluma nejde ale jen o peníze, které u nás zahraniční filmaři utratili. Například jeho Hvězdné války natáčené v Austrálii přilákaly do Austrálie miliony turistů z celého světa. Podobný efekt by mohl mít třeba také film Poslední prázdniny z produkce McCalluma, který se natáčel v Karlových Varech a jen na DVD nosičích se po celém světě prodaly desetimiliony kopií.

Když Václav Klaus pronesl památnou myšlenku, že nelze při dělení dotací nadřazovat film nad ostatní druhy umění, prohlásil Rick McCallum, že prezidentův poradce musel být buď naprosto nekompetentní, nebo idiot, který nechápe zůstatkovou ekonomickou hodnotu filmu. Na druhou stranu si ale jako filmař samotného Václava Klause velmi váží pro jeho skvělý výkon před kamerou, díky němuž se klip Chilské pero stal nejsledovanějším krátkým filmem všech dob s Čechem v hlavní roli.

Ryze českým projektem Ricka McCalluma by se měl stát snímek režiséra Tomáše Mašína Zatím dobrý, který by měl převést do filmové podoby rozporuplný příběh skupiny kolem bratří Mašínů. Kontroverze spořívá v tom, že u nás existují dva přibližně stejně silné tábory, které považují Mašíny buď za sprosté vrahy, nebo za národní hrdiny a odbojáře. Látka, která dodnes rozděluje českou společnost, by měla divákům osvěžit paměť.

Podle Ricka McCalluma rozhodně nebude posláním filmu rozhodnout spor mezi příznivci a odpůrci Mašínů, jen chce předat divákům emoce, které je přimějí zamyslel se nad tím, co je člověk schopen udělat při ochraně práva na svobodu a kam až lze zajít v mezních situacích. To, co Mašínovi prožívali za nacismu nebo za komunistů, může dnes obdobným způsobem potkat odpůrce režimu třeba v Bělorusku nebo Rusku.

Film na téma osamělých hrdinů ve společnosti ovládané totalitními režimy by měl mít premiéru příští rok.

Program festivalu KRRR! v krnovském kině Mír 70

NEDĚLE 14. 4. 2012
10.00 Smrtonosná past USA (1988) 100 Kč, Dnes už patří k filmové klasice newyorský policista John McClane (Bruce Willis), který přijel do Los Angles strávit Vánoce se svou rodinou, ale jeho plány zkřížili teroristé.
12.45 Střihoruký Edward USA (1990) 100 Kč .
14.45 Indiana Jones a Poslední křížová výprava USA (1989) 100 Kč.

Autor: František Kuba

14.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavol Rusko
7

Policie zatkla exšéfa Markízy Ruska. Prý plánoval vraždu na objednávku

Babišova farma Čapí hnízdo, kongresové centrum Agrofertu
AKTUALIZOVÁNO
14

Čapí hnízdo: Policie obvinila 11 lidí. Stíhání Babiše a Faltýnka bude přerušeno

Opilec v Ostravě-Zábřehu dělal scény. Vyjednávač neuspěl, nastoupila zásahovka

Lidé v jednom z paneláků ve Volgodradské ulici v Zábřehu si v noci na pondělí místo spánku „užili“ rozruch. Na vině byl soused (28), s nímž přijeli dělat pořádek policisté.  

AKTUALIZOVÁNO

Za odkup vepřína v Letech stát zaplatí zhruba 450 milionů korun

Za odkoupení vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, stát zaplatí zhruba 450 milionů včetně daně z přidané hodnoty. Smlouvu o odkupu dnes odtajnila vláda. Koupi schválila už v srpnu. Smlouva s firmou AGPI, která vepřín provozuje, by měla být podepsána v nejbližší době, řekl po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr financí Ivan Pilný (ANO) schválenou částku kritizoval jako nepřiměřenou.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Brusel provedl další razie. Zaměřil se na automobilky Volkswagen a Daimler

Evropská komise provedla v pondělí další inspekci v kancelářích německých automobilových koncernů Volkswagen a Daimler. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak kvůli podezření z kartelových dohod mezi německými automobilkami. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT