Držitel dvou Zlatých globů převezme na festivalu cenu Kristián za celoživotní přínos světové kinematografii. Bezstarostnou jízdu, za jejíž scénář má oscarovou nominaci a kterou v roce 1969 natočil jeho herecký kolega Dennis Hopper, také osobně na festivalu uvede.

Na jeho počest budou v programu promítnuty také filmy Vězeňské blues z roku 1977 a drama Uleeovo zlato (1997), které mu vyneslo Zlatý glóbus. Fanoušci mohou navštívit i jeho veřejně přístupnou masterclass, kterou devětasedmdesátiletý Fonda uspořádá v pátek 22. března.

August a Bohdalová

V rámci slavnostního zahájení převezme Kristiána také česká herečka Jiřina Bohdalová, jíž promítne festival na počest slavné drama Karla Kachyni Ucho. Zakončení Febiofestu ozdobí už ohlášený dánský oscarový režisér Bille August, jenž si přijede rovněž pro cenu Kristán. Mezi dalšími hosty bude mj. francouzský herec a režisér Louis Garrel, který přiveze svůj nejnovější režijní počin Věrní nevěrní.

Tradiční pamětní medaili z jablonecké České mincovny věnuje letos festival českému režisérovi Jiřímu Menzelovi. Za režiséra ji dnes na setkání s médii převezme jeho manželka, Olga Menzelová.

Redford i Laurel a Hardy

Febiofest otevře snímek Gentleman s pistolí s Robertem Redfordem, drama režiséra Davida Loweryho podle skutečných událostí, v němž se Redford představí ve své poslední filmové roli jako zloděj a specialista na útěky z vězení. Pro finální projekci vybrali organizátoři film Laurel a Hardy, životopisné drama vycházející z životního příběhu slavného dua Stan Laurel a Oliver Hardy. Snímek odhaluje nepříliš známé okolnosti jejich profesního rozkolu a konec mnohaletého přátelství.

Festival se po pražské části, jež končí 29. března, přesune do regionů, kde začne 1. dubna. Vstupné na jednotlivá představení je 99 korun. K dispozici jsou i vícedenní divácké akreditace (699, 999 a 1699 korun).