Tvůrci filmu Martin Dušek a Ondřej Provazník na sebe upozornili před více než deseti lety dokumentární tvorbou. Uměli vyhmátnout téma a také je neotřele podat.

Ať to byla Poustevna, das ist Paradies!, líčící neveselou situaci českého, kdysi sudetského pohraničí, Ženy SHR o rozdílných životních postojích dvou žen v Horním Jiřetíně, nebo Parta Analog dokureality o deseti televizních matadorech. Samostatný dokument Martina Duška K oblakům vzhlížíme vybojoval před pěti lety cenu české filmové kritiky.

Reálná kauza

Staříci jsou jejich společným hraným debutem a tvůrci o tématu přemýšleli delší čas. Základem scénáře se stala reálná kauza kolem odbojáře Pravomila Raichla, jenž dvakrát během let zamýšlel vraždu prokurátora Karla Vaše, nakonec mu ale selhalo srdce. Zpráva o tom se objevila v médiích až po několika letech.

Provazník s Duškem vystavěli obdobnou modelovou situaci. Jejich hrdinové, kamarádi z protikomunistického odboje, jsou ale akčnější. Na popud jednoho z nich, který pro to přilétá až z Oregonu, se rozhodnou pomstít rovněž prokurátorovi, zde Mrázovi. Sadistovi z tuhých 50. let, jenž unikl spravedlnosti posametových soudů.

Vlastimil i Antonín dobře vědí, že tenhle svět už není pro starý. Ale prošli tvrdým výcvikem a hned tak je něco neporazí. Ani odpor Antonínovy rodiny, ani stářím oslabená těla. Právě jejich urputná cesta za pomstou lemovaná překážkami a vynalézavost (třeba transport Vlastimila na vozíku do nitra dodávky) baví ve filmu více než samotná, spíše televizně vedená zápletka.

Groteskní pistolníci

Činí z nich jakési novodobé groteskní desperáty a zároveň vyvrací teorie o nemohoucím stáří. Nestála by ale za nic, nebýt hlavních aktérů. Jiří Schmitzer v roli Vlastimila a Ladislav Mrkvička jako Tonda tvůrcům film odehráli. Jejich přesné, civilní herectví a cit pro nuance, prakticky nerušené hudbou, je radost sledovat.

Jak Schmitzerova asketického veterána, nekompromisně prosazujícího poslední „misi“, tak Mrkvičkova parťáka, jehož počáteční váhavost a mírnost bere kvůli starému kamarádovi za své. Herci, vědomi si vlastních fyzických limitů, si své party naplno užili. Hlavně kvůli nim stojí za to Staříky vidět.

Hodnocení Deníku: 60 %