Má jít o největší překvapení podzimní sezony. Tak uvedl nový třináctidílný seriál Neviditelní, který vypráví o vodnících, již žijí mezi námi, generální ředitel České televize Petr Dvořák. Na obrazovkách se objeví už v září, vždy v pátek večer. „Komediální seriál představuje tu nejtěžší disciplínu, kterou lze vymyslet, tvůrci se s ní ale podle mě poprali opravdu dobře," sdělil Dvořák.

Jakže vlastně Neviditelní vypadají? Údajně jako my. Mají jen jednu zvláštnost – umějí dýchat vodu. V poslední době jich ubývá. Mají problém s klesající porodností a díky páření se „suchými" pomalu přicházejí o svoji zázračnou schopnost, kvůli níž se liší od lidí. Občas se také stane, že se mezi nimi objeví takzvaný vlk, vodník, který o sobě nevěděl, že je vodníkem. Problém nastane, když se ukáže, že jedním takovým vlkem je mediálně známý pražský lobbista Laušman. Že je vodník, o sobě zjistí poté, co se mu nepodařilo utopit. Nyní je mu v patách nejen policie, která ho stíhá pro jeho podvody, ale také vodníci, kteří se bojí prozrazení. Ve svých cílech však nejsou jednotní, a tak se najde jeden, který mu zachrání život. A ani netuší, co všechno záchranou Laušmana rozpoutá…

Připomíná vám to starou dobrou komedii Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách? Tvůrci se tomu částečně brání. „Vodnická mytologie je v českém a německém prostředí odedávna, v literatuře se vyskytují stovky let, ve filmech a televizi bezpočtukrát. Vzpomeňme jen třeba Čapka či Wericha. Prostě jen pracujeme s tímtéž prastarým fenoménem. Na druhou stranu byl zmíněný film pánů Vorlíčka a Macourka tak úspěšný, že se stal součástí reality. Viděl jsem ho jako děcko a stejně jako ostatní podvědomě přijal ten jejich výklad jako fakt. Proto se srovnání nelze vyhnout, všichni od té doby vědí, jak to u vodníků chodí," říká scenárista a režisér Radek Bajgar.

Podobenství dnešní společnosti

Tvůrci současně naznačili, že seriál lze chápat i jako podobenství dnešní společnosti. „Není to ale satira, jak je vnímána u nás tím komunálním způsobem. To je hluboká satira, která míří na společnost," prohlásil při setkání s novináři jeden z herců Luděk Sobota. Vedle něj se v seriálu objeví Jiří Bartoška, Jiří Langmajer, Ivana Chýlková, Lenka Vlasáková, Kryštof Hádek, Kristýna Liška Boková, Barbora Poláková, Lilian Malkina, Ondřej Hejma, Roman Luknár, Simona Babčáková, Lukáš Příkazký, Marian Roden, Jana Plodková, Iva Pazderková, Sandra Nováková, Robert Nebřenský, Radek Holub či Jaromír Dulava.

„Investovat do dobrých herců a do komedie mi přišlo rozumnější – ne do triků, které budou v českých podmínkách vždycky vypadat srandovně, a přitom zchlamstnou většinu rozpočtu," uvedl Bajgar, který k seriálu stvořil i celé vodnické univerzum. „Dřív jsem pracoval jako novinář, takže nevymýšlím, nýbrž zjišťuju. Práce na scénáři měla blíž k investigaci než k tvorbě," usmívá se.

„Když jsem přečetl první scénář Radka Bajgara, zajásal jsem. V historii české komedie patří podobná poetika k tomu nejzábavnějšímu. Ať je to Pane, vy jste vdova, Což takhle dát si špenát, Arabela, nebo Zítra vstanu a opařím se čajem. Zároveň je to scenáristicky jedna z nejnáročnějších disciplín, která vyžaduje odvahu. No a také je to Radkův režijní debut. Že to bylo v mnoha parametrech nové a dalo to energii celému štábu, je na výsledku myslím vidět. Těším se, až diváci budou vědět, kdo je Jará, Jeziny nebo co je to aquagen či kapradur," doplnil kreativní producent ČT Michal Reitler.