Ján Koleník v něm hraje mladého, přesto již svými moderními vyšetřovatelskými metodami a úspěchy proslaveného detektiva Jánoše Martona. Přijíždí z Pešti na zámek Betliar, aby vyřešil tajemnou brutální vraždu služky.

„Je to člověk z města a dostává se do rozporu s vnímáním světa jednoduchých lídí z venkova. Oni se všeho nového, stejně jako je tomu i dnes, velmi bojí. Je vetřelcem v cizím světě. To, že je Maďar, v seriálu nehraje velkou roli, protože se nacházíme v Uhersku a národnosti jsou tu v té době velmi pomíchané. Větší záhada možná je, kde se v oblasti Gemeru vzali Češi. Ale i to se v serialu vysvětlí,“ říká Ján Koleník.

Žádným z jiných svérázných televizních detektivů, k nimž někteří jeho Martona přirovnávají, se neinspiroval. „Záměrně jsem tyto notoricky oblíbené postavy nestudoval,“ sděluje. Obecně ani detektivky moc rád nemá, protože prý nemá trpělivost čekat na vyřešení případu. Historii ale ano. „Pokud vzbudí historický seriál u diváků zájem o dějiny, je to jen dobře. I já sám jsem se hodně naučil. I přesto, že vlastně účinkuju ve stylizovaných seriálech, v nichž je historie pojatá tak, aby byla atraktivnější i pro mladé… Mám za to, že historická detektivka má své kouzlo, protože si připomínáme, jak lidé přemýšleli, jaké vyšetřovací metody se tehdy používaly, co třeba policii komplikovalo, nebo naopak ulehčovalo práci. Mimochodem četníci byli v té době velmi vážení lidé. My je trochu shazujeme,“ vypráví Koleník.

Příchod sebevědomého Martona na venkov není po chuti ani místnímu strážmistrovi Vilému Černému, jehož ztvárňuje Stanislav Majer (spolu s Filipem Kaňkovským jediní dva čeští herci v seriálu). „Se Standou jsme byli kolegové už v První republice. Na Slovensku jsme mu ukázali úžasnou restauraci, kde jsme si objednávali všechno, co bylo v jídelním lístku, strávili jsme tam celý den. V seriálu je to jiné, snažíme se k sobě najít cestu jako vyšetřovatelé, což bude velmi náročné,“ avizuje Koleník.

Jeho kolega doplňuje: „Při obědě s režisérem Peterem Begányim se ukázalo, že si budeme rozumět. A to se taky při natáčení potvrdilo. A pokud jde o herce, tak ti jsou pro mne úplné zjevení. Janko Koleník, Maťo Nahálka a Milan Ondrík! Bylo velmi zábavné je sledovat při práci. A to nemluvím o perfektně připraveném a profesionálním štábu. Taky nemohu zapomenout na nejhodnějšího kameramana na světě Norberta Hudce. Zkrátka bylo to výjimečné natáčení a jsem vděčný, že jsem u toho mohl být,“ říká Majer.

Jeho manželku hraje Vica Kerekes, která se naposledy objevila po boku Michala Dlouhého v seriálu Kapitán Exner. Její Mária, matka tří dětí, z nichž nejstarší syn zůstal po překonání obrny postižený, je vášnivá ženská, ráda se směje, hodně a nahlas, miluje tanec, zábavu a to vše dělá na sto procent. A když se rozzlobí, tak křičí a tříská talíři na sto dvacet procent. „Moje postava, když cítí emocionální či dokonce fyzickou potřebu zaútočit, tak to udělá. Ale jinak je to velmi chytrá žena. Se Stanislavem Majerem jsme spolu natáčeli už v Česku. Žertem říká, že si mě teď vyprosil,“ směje se Vica Kerekes.

Seriál, v němž je slovenština hlavní řečí, se objevují i herci polské a maďarské národnosti. „Takže jazyků se na place mísilo docela dost. A všichni jsme si rozuměli. Fungovali jsme na bratrské úrovni a každý si z každého mohl přátelsky utahovat. Občas to bylo tvrdé,“ směje se Ján Koleník.

Seriál 1890
Kde: TV Prima
Kdy: Vždy v pátek ve 20.15