Autorka scénáře a režisérka Lenka Kny zasadila do předvánočního času v kouzelné Praze  příběh, v němž se protnou osudy lidí z opačných konců světa. Vánoce jsou pro většinu lidí nejoblíbenější svátky roku. Období, v němž dáváme vřeleji než v jiném čase najevo své city, nabízí ideální příležitost ke spojení reálného, současného příběhu s magickými prvky, které k vánočnímu času již po staletí patří.

Udělá Pražské Jezulátko zázrak?

Šarmantní šedesátník José se vrací po třiceti letech emigrace do Čech. Jeho dcera Penélope se marně snaží otěhotnět a věřící mexická manželka Dolores je přesvědčena, že poslední nadějí je zázrak, který by v předvánočním čase mohlo splnit slavné Pražské Jezulátko. Přestože byl José přesvědčen, že se do rodného města již nevrátí, podlehne naléhání dvou žen svého života a v adventním čase vyrazí. Josého  příjezd do Prahy je návratem radostným i bolestným – vrací se do míst, která znával i ke vzpomínkám, které najednou ožívají. Nejen, že se setkává se svou bývalou láskou, svým starým přítelem, ale ještě mu minulost přichystá překvapení. Brzy se ukazuje, že adventní čas a starobylé Staré Město ukrývá několik dalších tajemství a na zázrak šťastného konce čekají i další bytosti.

Abrhám: Ze scénáře jsem měl radost

„Když jsem dostal scénář tohoto filmu – a musím říct, že po dlouhé době jsem se potkal se scénářem, z kterého jsem měl opravdu radost -  věděl jsem, že tady ty možnosti pro to nechat divákovi prostor pro úsměvnost a přitom netlačit na pilu, jsou. A paní režisérka je s námi při natáčení dál rozvíjela a umožňovala nám dostat do příběhu především tu pravdivost. A to mně stačí. Vždyť život není jen úsměvný. A když je, tak zaplať pánbůh za to! Takže já jsem naprosto klidný. Ono to tam je! " říká o filmu Josef Abrhám.

Natáčelo se ve vánoční Praze i v Mexiku

Natáčení probíhalo 30 dní vloni  v prosinci a lednu letošního roku v Praze, hlavně na Malé Straně. Nyní se štáb vrátil z velmi „našlapaného" pětidenního natáčení v Mexiku. Záběry pro film vznikaly kromě Mexico City i v malebných venkovských městečcích Bernal a Colón ve středním Mexiku. Latinskoamerická pasáž není však pouze efektním koloritem.

Mexická koprodukce

„Sympatický  José je český emigrant, který žije v Mexiku. Je tam pevně ukotvený, má rodinu a nemá chuť se do Čech vracet. Josého jsem  usadila  za oceán, aby to měl domů z ruky. Jako každý chlap, když něco nechce, najde si důvod, jak nám to dobře vysvětlit,  José se vzdáleností ohání a skrývá  za ní  důvod, proč rozhodování podívat se zpět do rodné země, tak odkládá. Ale minulost si ho přeci jen najde a zláká. Dostane od kamaráda Rudy  impuls, kterému neodolá. Mexiko je báječný a reálný základ pro další příběhovou linkou, kterou  je  Pražské Jezulátko, soška, kterou mají v úctě věřící na celém světě. Ve španělsky mluvících zemích má opravdu mimořádný význam a je velmi „populární", takže zápletky kolem něj vycházejí z „reálných" příběhů,"  vysvětluje autorka a režisérka Lenka Kny souvislost mexické koprodukce.

MFF Karlovy Vary pomohl

Česko-mexická  koprodukce se zrodila také díky možným setkáváním producentů prostřednictvím stánku Film Industry na MFF Karlovy Vary, kde se domácí producenti domluvili na spolupráci s mexickým koproducentem Edherem Camposem a jeho společností Machette Producciones, která je úspěšnou filmovou produkcí (cena Camera d´Or na MFF Cannes 2010 za film Año Bisiesto, jejich další film byl vybrán do sekce Semaine de Critique na letošní festival v Cannes). S dalším koproducentem, slovenským Trigon Production, se producenti domluvili na festivalu v Berlíně. Projekt, na němž pracuje slovenský kamareman Saša Šurkala, byl podpořen slovenským fondem Pro Slovakia.

Abrhám a Šafránková hrají bývalé partnery

Josef Abrhám a Libuše Šafránková si zahrají dávné partnery, jimž osud po mnoha letech odloučení a mlčení připraví emotivní a překvapivé setkání. „José už zakořenil v nové zemi a z návratu po tolika letech má obavy, protože moc dobře ví, že by mu mohl přinést nečekaná překvapení. A právě ta ho dostanou do humorných a někdy trochu svízelných situací, v nichž musí uplatnit svůj nadhled a smysl pro rychlá řešení, aby se z řítících  malérů všichni bez šrámů dostali," říká o své roli Josef Abrhám.

„Květa má svůj vlastní život. To, co prožila v minulosti ji nijak neoslabilo, ale to neznamená, že by se zdráhala občas uvěřit na zázraky. Takovým typům žen fandím," říká o své hrdince herečka Libuše Šafránková.

České i mexické hvězdy

V dalších rolích se objeví  Igor Chmela-skoro až podezřele ideální tatínek, Václav Postránecký-Ruda, kamarád, který všemi nenápadně manipuluje, Pavel Kříž- ne zrovna ideální Kostelník, Danica Jurčová- slovenská zvídavá manželka Veronika, nový objev Radúz Mácha- mladý Martin, který ještě úplně neví, co se sebou, Marian Roden- Jaroslav, který se musí dostat z jedné z nejtěžších situací příběhu a zrovna tak jeho dcera Johanka, v podání krásné a talentované Natálie Řehořové.

V úlohách Josého manželky a dcery se představí mexické herečky. Dolores Heredia má na svém kontě desítky úloh ve filmech a televizních seriálech. Zahrála si také v amerických filmech, nedávno například ve snímku Get the Gringo (Moje letní prázdniny) s Melem Gibsonem nebo v dramatu známého režiséra Chrise Weitze Za lepší život (A Better Life). Úspěšná mexická herečka Aislinn Derbez hraje dceru Josého, Penélope. „Aislinn se naučila  své repliky v češtině, hodně se snažila, měla před sebou obraz, že je dcerou emigranta, který ji od malička vyprávěl pohádky v češtině a tak je její postava věrohodná a je milé, jak mluví s přízvukem. Postava manželky Josého (Josefa Abrháma) Dolores (Dolores Heredia) česky nemluví a to nám přináší v příběhu drobné milé komické situace, hlavně když se ženy jeho života, bývalá láska Květa (Libuše Šafránková) a žena Dolores spolu setkají," říká režisérka.