Vlk z Wall Street. To je hrdina nového snímku Martina Scorseseho, který dal titul i celému filmu. Ve čtvrtek vstupuje do našich kin, se slovy „Bylo mi dvacet šest a byl jsem na vrcholu světa." Tvůrce Casina, Gangů z New Yorku či Skryté identity vypráví tentokrát o mladíkovi, který obešel oficiální finanční kruhy a dokázal vydělat i 12 milionů dolarů za pouhé tři minuty. A uměl žít: v jeho kancelářích defilovala nahá dívčí těla, hromádky kokainu i opice na kolečkových bruslích, pro sebemenší drobnost si nechával poslat tryskáč, na jednání jezdil jachtou, s manželkou souložil na matraci ze samých bankovek, vrtulník řídil v drtivé většině zfetovaný…

Scénář kontroverzního dobrodruha počátku 90. let napsal Terence Winter podle skutečného příběhu Jordana Belforta, respektive jeho memoárů. A už teď je známo, že pokořil rekord sprostých slov na plátně – slovo „fuck" tu totiž zazní celkem 506krát.

„Chtěl jsem vyprávět příběh někoho, kdo je pozoruhodný a kdo udělal něco inspirativního - jako třeba Michelangelo, Lincoln nebo Batman," říká režisér. „Ale kdo zároveň nežil zrovna příkladně: jako Rasputin, Mao či Stalin. Prostě někoho, jako je právě Jordan Belfort nebo třeba Tommy v mých Mafiánech. Lidé se pokoušejí o nadhled sami nad sebou - „to nejsem já, to je někdo jiný" tvrdí rádi. Ale ve skutečnosti jsme to pořád my. Každý máme ve své osobnosti dvě strany jedné mince - ať se narodíme kdekoli, vždycky budeme dělat stejné chyby." A čím nejvíc Belfort režiséra zaujal? „Jordan zkoušel obejít etiku makléřské profese kombinací drog a peněz," vysvětluje. „Jeho zkušenosti jsou zábavnější než mnohých z nás. Užil si hodně legrace. Ostatně, on a lidé kolem něj mohli mít více a více zábavy, jenže ve finále to nakonec nebylo zdaleka tak zábavné. Snažili se řešit všechny problémy a životní potíže tím, že užívali stále více a více drog, peněz i moci. Ale to muselo jednou skončit. Pro mě bylo výzvou všechno to otevřeně ukázat, ale přesto nesoudit."

Leonardo DiCaprio ve filmu Vlk z Wall Street.

O náladě, kterou se film pokouší zachytit, říká: „První, co mě napadlo při psaní a natáčení, bylo rouhačství a absence společenské morálky, pokory. To bylo součástí tehdejšího životního stylu, součástí kultury. Ale po pravdě - totéž se, myslím, týká i dneška: kultury zpráv, internetu a televize. Dokonce bych řekl, že je to ještě horší než tehdy. Naši hrdinové jsou hodně mladí a vyhýbají se sami sobě, ale vlastně zůstávají se sebou sami. Dost se to blíží dnešní době, ne?" Ačkoli film má 180 minut, diváci mu chybět nebudou, už teď na něj chodí početné řady makléřů i se svými rodinami. A nejen oni. „Riziko je zábavné," soudí režisér. „Cokoli s ním spojené. Hazardní hry budou vždy bavit, protože tu jde o špatné chování. Zvláště Američany pokaždé fascinuje příběh vzestupu a pádu. Tak jako gangsteři – ti jsou ukázkovým příběhem vrcholu i pádu."

S Leonardem DiCapriem, který hraje hlavní roli „Vlka", natáčel režisér už popáté. Sešli se u filmů Gangy New Yorku, Skrytá identita, Letec a Prokletý ostrov. A nyní na Wall Sttreet. „Známe se s Leem čtrnáct let," říká Scorsese. „Je to jakési profesní i osobní přátelství. Díky tomu si můžu dovolit víc riskovat a mít na něj jako na herce větší nároky. Už deset let mi vlévá novou krev do žil, je jakýmsi mým užitečným restartem – abych měl energii točit další filmy."

S využitím zahraničních materiálů Bontonfilmu