Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme rádi svobodní a nakonec se vždycky shodneme

Odranec - Pocta Igoru Angelovovi, i tak by se dal nazvat nový dokumentární film manželů Zdeňka Novotného Bričkovského a Taťány Novotné. Ústředním motivem filmového snímku je hudba. Hudba, která zjemňuje a pročišťuje lidskou duši.

5.6.2016
SDÍLEJ:

Zdeněk Novotný Bričkovský každý rok absolvuje a organizuje i novoroční koupel v jezeře Chur Nur v Odranci.Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Vždy jsem cítil, že hudba člověka přivádí k větší koncentraci, k hlubšímu soustředění. Povšimněme si, že etymologický základ slova soustředění (jsou střed dění) je „být ve středu dění". Hudba tedy uvádí člověka do středu dění, do sfér vyšších, svět materiální přesahujících, do prostoru duchovního. A právě přirozená snaha člověka o proniknutí do tohoto světa duchovního je vlastně duchovní cesta," říká režisér, dokumentarista a zároveň učitel Zdeněk Novotný Bričkovský.

Není to váš první film, můžete připomenout ty předcházející?

Za dvacet let jsem jako kameraman a režisér natočil okolo pětadvaceti dokumentárních filmů. K posledním dokončeným filmům patří snímky ze zapomenutých končin centrální Sibiře: Raduga (slavnost duhy), V krajinách ticha (Nikolaj a Ludmila) a Fenomén (duševní komfort Jurije Petroviče). Ten posledně jmenovaný budu promítat v pátek 10. června u příležitosti Noci kostelů od 21 hodin v Daňkovicích.

Jak nový dokument vznikal a co vás k jeho natočení inspirovalo?

Podnětem k jeho vzniku bylo mé přátelství a úcta k hudební a dirigentské práci Igora Angelova, hlavní postavy filmu. Vždy mi byl velice blízký jeho přístup k hudbě, jako prostředku k vnímání krásy a hloubky lidského života, a především to, že tento přístup k lidským duchovním hodnotám otevírá mladým lidem.

Co pro Vás hudba znamená?

Mnoho. Hudba je mnohovrstevnatá. Můžeme ji vnímat zcela povrchně jako kulisu, ale můžeme postupně vstupovat do jejich hlubších nebo, chcete-li vyšších pater. Učí nás takto vnímat v úžasné vrstevnatosti svět okolo nás a především v nás. Jsem jedním z jejich žáků.

Pracujete s dětmi, učíte je poznávat a mít rád hudbu. Myslíte si, že dnešní mladá generace dokáže ještě naslouchat skladbám starých mistrů?

Zdá se mi, že mnoho mladých lidí, ale i starších, má z mnoha příčin velice sníženou schopnost soustředění. Tudíž je pro ně složité vstoupit do středu dění čehokoli, hudbu starých mistrů nevyjímaje.

Učíte své žáky onu zmíněnou schopnost soustředění znovu nalézt? A s jakým výsledkem?

Člověk, chce-li těmto věcem učit, musí především sám touto cestou intenzivně jít. Děti to velmi dobře cítí, zda to tak u učitele je, či ne. Snažím se své žáky na tyto pro život nesmírně důležité věci, jakou je koncentrace a soustředění, upozorňovat. Před každou hodinou se krátce ztišíme, říkáme tomu MO, děti v tom dělají veliké pokroky. Ale hlavní je pracovat v těchto věcech stále sám na sobě, aby mohl člověk více chápat a dávat.

Vloni před Vánocemi se vám podařilo zapojit do představení dvě stovky malých herců a zpěváků. Diváci byli novou formou vánoční besídky nadšeni. Jak moc je těžké přimět dnešní děti, aby hudbu a vánoční příběh procítily natolik, aby mohlo vzniknout podobné představení?

Živý betlém, který jsme se žáky 2. základní školy v Novém Městě, kde učím, připravili, mohl podle mne v takovéto podobě vzniknout jenom díky tomu, že jsme se spolu s ostatními učiteli pokusili žákům odkrýt mystérium Vánoc, jejich podstatu, jejich pravý duchovní význam pro každého z nás. Děti to vycítily, bylo jim to blízké a přirozené a troufám si říci, že i radostné a poučné.

Připravujete něco nového se svými žáky?

S žáky sedmých a osmých tříd jsme se tento školní rok dotýkali tématu Malý princ. Je to velké, křehké a pro starší žáky velice aktuální téma. Skládali a zpívali jsme písničky, učili se hrát na ukulele, povídali si o postavách příběhu a hráli drobné dramatické etudy inspirované některými obrazy příběhu. Příští školní rok bychom rádi tuto práci dokončili v podobě celistvého hravého hudebně dramatického pásma.

Již několik let jste organizátorem novoročního koupání v jezeru Chur Nur v Odranci. Dodává vám ledová voda sílu a inspiraci?

Ledová voda je úžasná. Zvláště na Nový rok. Ale i jindy. Na Sibiři má řada mužů velice dobrý zvyk. Každé ráno si připraví dva kbelíky ledové vody a krátce po probuzení ji venku na sebe vylijí. V létě i v zimě. Zní to prostě až banálně, ale je to neuvěřitelně energeticky vydatné a mnohem silnější než ranní studená sprcha. Je ovšem důležité provádět tento rituál dlouhodobě a pravidelně. S tím mám ale trochu potíž… Novoroční koupání v jezeře Chur Nur proběhlo již osmkrát. Těšíme se na devátý ročník. Lidé se mění, ale jezero zůstává stále stejné tajemné a silné.

Vraťme se k vašemu novému filmu, přiblížíte jeho děj?

Děj filmu se odehrává během intenzivní cesty pěveckého sboru Igora Angelova po Španělsku, vypovídá o věcech podstatných, nevyslovitelných, které se během této cesty udály.

Na filmu jste spolupracoval se svou manželkou, která se zhostila funkce dramaturga. Shodli jste se vždy na tom, co ve filmu bude a co ne?

Spolupracujeme s Táňou již mnoho let, je to takové přirozené filmové a životní partnerství. Někdy oba stříháme, jindy je jeden z nás více dramaturg, druhý střihač. Občas se tyto profese a my v nich mění a prolínají. Jak je potřeba. Jsme rádi svobodní. A nakonec se vždy shodneme, nic jiného nám ani nezbývá.

Kdy a kde bude možné nový film uvidět?

Slavnostní premiéra filmu bude v neděli 5. června v 17 hodin ve velkém sále Kulturního domu v Novém Městě na Moravě za účasti Igora Angelova a tvůrců filmu. Všechny čtenáře srdečně zveme.

Autor: Helena Zelená Křížová

5.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Kuchař s ubytováním v Hotelu TOP 20 000 Kč Hledáme šikovné kolegy/kolegyně do týmu horského hotelu TOP ve Štěpanické Lhotě na Benecku. Hotel s kapacitou 60 lůžek po rekonstrukci. Nová kuchyně. Nástup možný ihned. Možnost ubytování. Pokud máte dobrého kolegu nebo kolegyni, hledáme i servírku/číšníka a pokojskou! (vše možno i bez praxe, zaučíme). Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 16 000 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Mateřská škola LVÍČEK v Českých Budějovicích nabízí pozici učitelky na zkrácený úvazek (30 hodin týdně). Nutná kvalifikace dle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících v akt. znění - studium předškolní pedagogiky (případně speciální pedagogiky), možnost dalšího vzdělávání, podpora profesního rozvoje., , Nabízíme třídu s maximálně 15 dětmi, možnost se aktivně podílet na chodu mateřské školy, příjemné pracovní prostřední s rodinnou atmosférou, mladý kolektiv., K dispozici zaměstnanecké výhody (příspěvek na stravování, stravenky)., , Budeme se těšit na vaše odpovědi, životopisy prosím zasílejte emailem: kontakt@skolickalvicek.cz ., , Mateřská škola LVÍČEK, Mgr. Linda Zrzavecká Konrádová, tel. 775 464 652. Pracoviště: Školička lvíček s.r.o. - lannova tř., Lannova tř., č.p. 90, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Linda Zrzavecká Konrádová, +420 775 464 652. Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 13 000 Kč Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) Výdej přivezených jídel v podnikové jídelně a úklid těchto prostor. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Hb beton s.r.o., 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Karel Houška, +420 384 327 100. Gastronomie - Číšník/servírka jídlonosič 16 500 Kč Plzeňský restaurant v centru Prahy přijme číšníka (i nevyučeného) na roznos jídel po restauraci. Nabízíme mzdu 16.500 Kč čistého plus denní vyplácení procent z tržby. Pracovní doba krátký/dlouhý týden, 15 dní v měsíci za tento plat, možnost brigád placených denně v hotovosti navíc, hlavní pracovní poměr, přihlášení na úřady. Společnost platí sociální a zdravotní pojištění. Nástup možný ihned.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Britská premiérka Theresa Mayová
8

Brexitová dohoda: média spekulují o odložení hlasování a jednání s EU

Vlak Stadler GTW v barvách DB Regio.
AKTUALIZOVÁNO

Vlaky po celém Německu ochromí stávka. Ovlivní i spoje s Českem

Do Krkonoš o víkendu vyrazily stovky lyžařů. Navzdory špatnému počasí

I navzdory nepříznivému počasí o víkendu v Krkonoších lyžovaly stovky lidí. Ve Špindlerově Mlýně to bylo celkem zhruba 1500 lyžařů, na Černé hoře u Janských Lázních téměř tisícovka, na Pomezkách v Malé Úpě přibližně 500 a v Mladých Bukách okolo 400 lyžařů. ČTK to dnes odpoledne zjistila od zástupců skiareálů.  

Předvánoční nákupní horečka pokračuje. Češi utrácejí více než loni

Tržby obchodníků v Česku vzrostly o druhém adventním víkendu v meziročním srovnání o několik desítek procent. Stejným tempem se zvýšily také v porovnání v minulým víkendem. Změnila se skladba nakupovaného zboží, když převažovaly hračky, ozdoby, umělé stromky nebo dárkové kazety s alkoholem. Vyplývá to z informací firem oslovených ČTK.  

AKTUALIZOVÁNO

EU chybí silný vůdce a protiruské sankce jsou zbytečné, řekl Zeman

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru poskytnutém tento týden ruské televizi NTV znovu označil protiruské sankce za zbytečné. V interview, které bylo zveřejněno dnes, zároveň řekl, že Evropská unie nemá v současné době silného vůdce, jací jsou v Rusku, v Číně nebo v USA.

Úspěch florbalového šampionátu v Praze. Zlomil divácké rekordy

Florbalové mistrovství světa v Praze zlomilo rekordy v návštěvnosti z minulých šampionátů. Celkově turnaj během devíti hracích dnů navštívilo 181 518 fanoušků, kteří výrazně překonali maximum z MS v roce 2014 v Göteborgu (104.445). Padl i rekord na jeden zápas, který při finálovém duelu mezi Švédskem a vítězným Finskem vyšplhal na 16 276 fanoušků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT