Může za to brýlatý Spencer, který se kromě ztracené lásky potýká i s hyperaktivním dědou, s nímž má strávit Vánoce. Ale hlavně se zničehonic ztratí. Když ho přátelé přijedou navštívit, najdou v domě jen dědu s kámošem. A dole ve sklepě povědomý kufřík se starou, polorozbitou hrou, jež jim tolikrát připravila perné chvíle. Je nabíledni, kam Spencer zmizel. Martha, Bethany a Fridge se tedy rozhodnou vrátit do hry, aby kamaráda našli. Jumanji však má další úroveň. Nic není jako dříve a ukazuje se, že přežít v jejím světě bude mnohem obtížnější, než tušili.

Nenajdou tu totiž jen džungli, nýbrž i horkou poušť a zasněžená pohoří, samozřejmě plná divých zvířat a životu nebezpečných nástrah. S jedinou výjimkou se všichni ocitají v jiném herním avataru a jako „posilu“ mají i rozkošné seniorské duo dědu s přítelem, které s gustem ztvárnili Danny DeVito a Danny Glover.

A jestli máte pocit, že od startu Jumanji nastal totální zmatek v postavách, tak se nepletete. Karen Gillan zůstala stejná, jinak se ale skoro žádný z hrdinů nevrátil do kostýmu téhož avatara. Hra navíc změnila vizáž i důchodcovským nováčkům, takže Dwayne Johnson kupříkladu hraje Dannyho DeVita. Což hercům skýtá zábavné změny chování a barvy hlasu podle toho, koho pod maskou herní postavy ztvárňují. A jako vždy každý má své přednosti i slabiny. Někdo lingvistiku a naopak horko a písek, jiný horoucí pohled a strach ze tmy.

O akce není nouze, což podporuje několik různých prostředí. Užijeme si honičku pouštních vozítek a pštrosů, útok zákeřného hrocha či úprk před paviány na provazovém mostě nad propastí, tím to ale končí.

Slabý humor

Samotná dějová linka navzdory dalšímu kolu mnoho nápadů neskýtá, scenáristé opakují osvědčené hlášky a obligátní pády, humor drhne. Kvalit jedničky snímek nedosahuje, to ale nezvládala ani dvojka. Se vší pravděpodobností proto, že původní scenáristický tým (Jonathan Hensleigh a Greg Taylor) byl po prvním filmu vystřídán novým Jeffem Pinknerem a Scottem Rosenbergem.

A ti si možná tak docela nesedli v tom, co je vtipné a osvěžující. Možná to ale po nich ani nikdo nechtěl. Počínaje producentem a konče režisérem Jakem Kasdanem, jenž na rozdíl od táty Lawrence Kasdana (Grand Canyon, Náhodný turista) točí spíše nenáročné komedie typu Sex Tape nebo Zkažená Úča.

Pokud se odpoutáte od očekávání rafinované hry, můžete si novou Jumanji užít. Místy je to milá parodie na dobrodružné filmy, která si střílí ze známých klišé, místy prostě jen akční podívaná. Šmrnc jí dodává Danny DeVito v roli dědečka, jen je škoda, že v kůži avatara přebírá jeho postavu Dwayne Johnson, který už tak hravý není. Což platí i o autorech. Čtyřka snad ani nebude potřeba.

Hodnocení Deníku: 50 procent