Světozor a Aero jsou příkladem toho, že je možné nalákat diváky před filmová plátna, aniž by u toho museli žvýkat popcorn

Rozsáhlá modernizace teď čeká například artové kino Světozor v centru metropole, které přeruší na sklonku roku provoz a veřejnosti se uzavře.

V letech 2005 a 2006 se Světozor stal nejnavštěvovanějším klasickým kinem v republice a zdá se, že s tímto renomé oslaví příští rok své devadesátiny. Takové pověsti ovšem neodpovídá současný technický stav biografu.

Moderní kino

Vizualizace SvětozoruStávající Světozor je ale odhodlán stát se moderním „arthousem“. „Rádi bychom vybudovali moderní artové kino s kvalitním programem, technickým zázemím a pohodlím. Zkrátka kino, které známe zatím jen z jiných evropských metropolí,“ objasnil výchozí motivaci ředitel kina Petr Jirásek, který inspiraci vidí například v londýnském Curzon Cinema Soho, manchesterském Cornerhousu nebo v artkině Muranow ve Varšavě.

Vysezená sklápěcí sedátka ve Velkém sále má Světozor v úmyslu nahradit komfortními křesly, jaká známe z majetnějších multikin. Dojde na kvalitnější zvukovou izolaci sálu a jeho promítací plátno bude předsunuto blíže k divákům. Zkrátka nepřijdou ani ostatní provozní prostory kina. Promítací kabina, bar, výstavní galerie, kde se již tradičně vystavují filmové plakáty, nebo sociální zařízení, na všechny tyto prostory se v projektu modernizace dostane.

Kino pro cinefily

Vizualizace SvětozoruNavržený vizuální koncept se nechává inspirovat slavnými scénami z kultovních filmů. Interiéry a jeho zákoutí se promění v oživlé scény ze známých filmů Twin Peaks, Dogville a 2046. „Chtěli jsme takové řešení, aby se v něm návštěvníci cítili dobře a zároveň v něm při opakovaných návštěvách měli stále co objevovat,“ vyjádřila se vedoucí konceptu modernizace Jana Kostelecká.

Provozovatelé biografu, který se podle vlastního vyjádření nechce stát jen útulkem pro intelektuály, s projektem oslovili architektku Marcelu Steinbachovou z ateliéru Skupina.

Plán renovace v podobném rozsahu si ovšem žádá velké náklady. Do projektu významně přispěl Státní fond ČR pro podporu a rozvoj české kinematografie, který jej podpořil štědrou tříapůlmilionovou částkou. Ani ta ovšem nepokryje veškerý rozpočet, který je dvojnásobný a činí něco málo přes sedm milionů. Zbytek finančních prostředků kino Světozor shromáždí z vlastních zdrojů a vkladů sponzorů.

 

Adoptujte si sedačku v kině Světozor

Na svou modernizaci kino Světozor částečně využije i způsob financování, který je sice na české poměry unikátní, ale v zahraničí se v mnoha případech osvědčil. Je jím výzva Adoptujte si svou sedačku v kině Světozor.

Kdokoliv, ať už fyzická nebo právnická osoba, má od září možnost „adoptovat“, respektive pronajmout si v modernizovaném kině Světozor sedačku na dobu pěti let. Adopce vyjde zájemce na 5 000 Kč v případě jedné sedačky, dvojsedačka přijde na 7 000 Kč. Právnické osoby zaplatí 20 000 Kč. Po rekonstrukci se kapacita Velkého sálu sníží ze současných 488 na 356 sedadel a všechny jsou nabídnuty k adopci.

Adopcí však majiteli sedačky nárok na příslušné místo nevzniká. „Vzhledem k tomu, že vstupenky jsou ve Světozoru neadresné, bude muset adoptivní rodič přijít zavčasu, aby si ji obsadil. Ale třeba režisér Petr Zelenka, jeden z kmotrů adopce, se těší, že na jeho sedačce budou vždy sedět krásné mladé dívky,“ říká Jana Kostelecká, vedoucí projektu modernizace Světozoru.

Jméno adoptivního rodiče ponese příslušná sedačka a čestné místo si získá i na děkovném panelu při vstupu do sálu. Na webových stránkách se pak majitelé mohou prezentovat osobními miniprofily.

„Adopci sice spouštíme u příležitosti projektu modernizace, ale není na ni přímo vázaná. V hlavě ji nosíme už delší dobu coby způsob, jak vytvořit kolem Světozoru filmový spolek a zároveň spolufinancovat naši nabídku pro diváky,“ sdělila Kostelecká k tomu, co vše si od adopce sedaček slibují.

Vedle příjemného pocitu z podílu na rozvoji a zachování artového kina v centru Prahy dobrovolní dárci získají také automatické členství v jakémsi klubu přátel Světozoru, kam se už teď řadí kmotři a kmotřenky Helena Třeštíková, Eva Zaoralová, Magdalena Kožená, Matěj a Petr Formanovi nebo ředitel Zoo Praha Petr Fejk. Pro členy klubu pořadatelé plánují speciální projekce a jiné programy určené výhradně pro adoptivní rodiče. Ti také adopcí zdarma získají voucher, předplatné na deset projekcí dle vlastního výběru. Darovací částku je přitom také možné odečíst ze základu daně.

Více informací najdete na internetových stránkách www.kinosvetozor.cz/adopce.

 

 

Jak reagují jinde?

MAT

Kino Mat, které spolu s kiny Světozor, Aero a Evald tvoří spolek Osa 9, bojuje podle svého provozovatele Oldřicha Zámostného výhradně programem. Zaměřuje se na klasiku světové kinematografie, ale nabízí také české filmy s anglickými titulky.

Evald

Na programovou nabídku se spoléhá i kino Evald na Národní třídě, kterému za posledních pět let klesla návštěvnost ze 40 000 diváků na polovinu. „Situaci zvládáme díky podpoře z programu Europa Cinemas a také programovému napojení na Osu 9, které nám umožňuje uvádět filmy v prvních týdnech od premiéry. Nemáme žádnou specifickou motivační akci, naše motivace diváků je kvalitní program,“ uvedla Ivana Košuličová z distribuční společnosti Cinemart, jež kino provozuje

Perštýn

Perštýn je příkladem malého kina, jehož provoz byl ukončen. Filmový sál nyní využívá jeho vlastník Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) k firemním školením. O možnosti jeho pronájmu dalšímu subjektu, který by zde provozoval kino, probíhají v současnosti jednání. Lukáš Vedral, který se zástupci VZP jedná, si je vědom, že klasické kino musí prokázat nápaditost, aby diváka zaujalo a nabídlo alternativu. Zároveň ale dobře ví, jaká jsou ekonomická rizika. Do budoucna nicméně zůstává optimistou a v souvislosti s úsilím o získání Perštýna cituje Jacka Nicholsona z Přeletu nad kukaččím hnízdem: „Aspoň jsem to zkusil.“

Lucerna

Také kino Lucerna, jemuž do sta let provozu zbývají dva roky, se spoléhá především na programovou skladbu a hostování festivalů. Od roku 2005 však kino Lucerna pořádá několikrát v roce sobotní projekce zdarma pro děti z dětských domovů a přidružených organizací. Seniory pak oslovuje pondělními padesátiprocentními slevami. Komfortu multiplexových křesel se Lucerna chystá přiblížit příští rok, na kdy plánuje kompletní výměnu křesel. Bližší termíny rekonstrukce ale kino zatím nezveřejnilo.

Atlas

Kino Atlas se podle své ředitelky Marty Suché soustředí především na programovou skladbu, jejímž pilířem jsou distribuční tituly provozovatele, jímž je Hollywood Classic Entertainment (HCE). Biograf tak láká například na předpremiéry titulů HCE s týdenním předstihem, ale také oslovuje školy a mladé publikum projektem Odvrácená strana dětství, který po projekcích pro školáky nabízí debaty.