Je ráno, ale v pražském klubu Retro to žije. Hlavně na tanečním parketu. Prostorem se nese dým, na pódiu se připravuje kapela a uprostřed sálu se vlní skupina dívek a hochů oděných do letních triček, tílek a obtažených minisukní. Štáb italského režiséra Roberta Faenzy tu natáčí jednu ze scén filmové adaptace románu Michala Viewegha Případ nevěrné Kláry, jež se realizuje v mezinárodní koprodukci.

O studentce, kterou její žárlivý přítel nechá sledovat detektivem, a o tom, jak zkušené „očko“ pomalu propadá jejím půvabům, čímž se všechno zkomplikuje.

Od Renče k Italům

„Původně jsme s Michalem oslovili Filipa Renče, protože jeho Román pro ženy měl úspěch,“ vysvětluje český producent Rudolf Biermann. „Ale Filip měl pocit, že scénář neodpovídá jeho představě, Michalovi se nechtělo to předělávat, neshodli jsme se ani na konci celého příběhu.“ Mezitím se dostal Vieweghův román do ruky italské producentce Eldě Ferri (má Oscara za Benigniho film Život je krásný) a ta se rozhodla jej zfilmovat. Nabídla látku režisérovi Robertu Faenzovi. „Tohle celý projekt posunulo někam úplně jinam,“ říká Biermann. „Vždycky jsem chtěl točit film v angličtině, tak se mi to splnilo. Je to pro mě velká zkušenost, financování bylo rychlé a spolehlivé.“ Výsledkem je, že film bude v angličtině, hlavní role dostali italští herci, ale zahrají si v něm i zdejší herci – mj. Aňa Geislerová, Pavlína Němcová, Miroslav Šimůnek nebo Dorota Nvotová. Kláru hraje Laura Chiatti, jejího přítele Lucu Claudio Santamaria, zkušeného detektiva Ian Glen. „Laura je v Itálii velkou hvězdou. Takže je jasné, že vzhledem k hlavnímu italskému producentovi dostala hlavní roli. Je navíc velmi dobrá herečka,“ vysvětluje Biermann obsazení projektu, jehož rozpočet činí 4,5 milionu eur. Scénář autor přepsal a některé motivy vypadly, jiné se upravily.

„V knize sleduje detektiv Kláru až do Číny, vzhledem k italské koprodukci se ale tyto kulisy změnily – a vše se odehraje v Benátkách – kam se Klára vypraví kvůli své studijní práci,“ vysvětluje producent. „Navíc – jaké lepší exteriéry by si příběh lásky a žárlivosti mohl přát než právě tohle nádherné město na vodě?“

Lauru Klára nadchla

A co říká své italské Kláře, jež mluví anglicky, autor? „Zatím jsem Lauru Chiatti viděl jen na fotkách, ale líbila se mi,“ říká Viewegh. „Naživo se potkáme až v Benátkách, kam mě tvůrci pozvali na natáčení. Fakt, že je příběh v angličtině, mi určitě nevadí, byla to pro mě nová zkušenost a výzva. Jako spisovatel můžu být rád, že se moje hrdinka dostane do světa…“ Laura Chiatti je postavou Kláry nadšená. „Je to poutavě napsaný příběh,“ říká. „Taky jsem v minulosti jednou svému partneru zahnula. Vím, jaké je to pokušení. Teď ale na nevěru vůbec nemyslím, protože jsem čerstvě zamilovaná. A do dobrého vztahu nevěra nepatří.“ Jednu z hlavních rolí má ve filmu i modelka Pavlína Němcová, kterou jsme viděli už v malé roli filmu Edith Piaf . „Jsem šťastná, že mám šanci točit i v českém prostředí,“ říká s úsměvem. „Na place sice vládne italština, angličtina a čeština zároveň, ale kupodivu se všichni dorozumíme bez problémů. Český štáb je obrovsky vstřícný a profesionální.“ Téma nevěry bere svobodně, i když sama je prý věrným typem. „Muži jsou geneticky jinak naprogramovaní, tak to zkrátka je. A já se to snažím tolerovat. Vždycky jim říkám – zahýbejte mi tak, abych to nevěděla,“ tvrdí Pavlína, která má už za sebou i nejtěžší scénu ve filmu – milování s manželem. „Milostná scéna byla pro mě nezkušenou opravdu náročná. Ale můj partner Ian Glen byl ohromný, decentní a chápající, pomohl mi se přes ni herecky dostat.“

Kromě Retra se bude natáčet v Praze i v jednom z palácových domů na vltavském nábřeží, kam se štáb brzy přesune, a v Tančícím domě, kam je situována detektivní kancelář.

Film Případ nevěrné Kláry se v italském znění poprvé představí divákům v Itálii v březnu 2009, českou verzi uvidíme v kinech příští podzim.