Film vypráví o partě krásně „ujetých“ chlapů, kteří žijí starými historickými bitvami. Představují francouzskou armádu řízenou starostou Touchynem (Bolek Polívka), který má pro sebe vyhrazenou roli Napoleona. Tentokrát se všichni připravují na velkou akci – odhalení nové kašny
v sousedním městě Podolí za přítomnosti televize a novinářů. Podolský starosta má však pro Touchynu špatnou zprávu, do role Napoleona totiž angažoval skutečného zahraničního herce. Touchyna se cítí dotčen a zvěstovským zase přijde líto, že nacvičovali nadarmo. Shodou okolností se však do městečka vrací Tomáš (Miroslav Šimůnek), syn místního kronikáře. Chce se tam tajně oženit s půvabnou Claire (Jana Doleželová)
z Francie. Touchyna se o přísně střežené akci dozví a dostane geniální nápad – společně s vesničany vystrojí milencům velkolepou svatbu za účasti napoleonského vojska.

„Byla jsem moc potěšena, že mi byla dána důvěra zahrát si ve filmu pana Kleina,“ prohlásila Doleželová, Miss České republiky 2004. „Prostředí mi bylo blízké, protože pocházím z menšího moravského městečka. Bylo pro mě také velkou ctí pohybovat se mezi velkými hereckými jmény. Občas to pro mě bylo těžké, protože laťka byla velmi vysoko,“ uvedla.

Důležité role vedle ní v komedii vytvořili Zlata Adamovská, Jan Budař, Josef Somr, Monika Hilmerová, Roman Vojtek, Marek Vašut, Jitka Čvančarová, Otmar Brancuzský, Jaroslava Obermaierová, Taťjana Medvecká, Václav Sloup, Jiří Pecha či Jožka Šmukař.

„K jihomoravskému regionu mám hodně blízko, hlavně přes město Mikulov, kde mám sklípek a spoustu přátel. Znovu jsem si potvrdila, že když se člověk na jižní Moravě octne, tak z něj spadnou všechny starosti. Je to blahodárný kraj, takže to by v tom byl čert, aby ta komedie nebyla dobrá,“ uvedla Adamovská, která hraje manželku hlavního hrdiny Touchyny. „S Dušanem Kleinem jsem prožila spoustu krásných pracovních let, spáchali jsme spolu i několik hříchů, doufám, že tenhle snad nebude poslední,“ doplnila.

Autorkou scénáře je Eva Papoušková, která jej napsala v roce 1995. „Vždycky jsem si říkala, že tento příběh je prokletý. Než jsme se dostali k jeho realizaci, uplynula spousta vody. Teď se snažím uvěřit tomu, že jde materiál do střižny,“ řekla Papoušková, která má ke kraji, v němž se natáčelo, také velmi vřelý vztah. „Narodila jsem se tam, od mládí jsem chodila na ukázky historických bojů. Moc se mi ti vojáci líbili, akorát jsem nechápala, proč vlastně rekonstrukce bojů dělají. Maminka mě vždycky odbyla tím, že je lepší si na ty vojáky hrát, než jimi být,“ vyprávěla Papoušková.

„Doufám, že naše komedie doplní mozaiku českých filmů o nová prostředí a témata. Snažil jsem se, aby se diváci zasmáli a odcházeli z kina
s příjemným pocitem nemarně ztraceného času,“ doplnil režisér Klein, podle kterého složil hudbu k filmu Karel Holas z Čechomoru. Jeho producentem je Miloslav Šmídmajer z Bia Illusion.