Poslední roky se opakuje standardní situace. Navzdory počtu titulů je čím dál těžší, zejména v kategoriích film, režie a scénář, vybrat nominované (v případě kritiků trojici, v akademii pětici) což potvrzují sami akademici.

Za druhé: lépe než filmaři z hrané tvorby si vedou dokumentaristé. Je tomu tak i letos. Generace renomovaných filmařů sice málokdy překvapí, ale má stabilní laťku (Červená Olgy Sommerové, Strnadovi Heleny Třeštíkové, Nechte zpívat Mišíka z dílny Jitky Němcové). Oblíbené jsou portréty, ať už osobností s morálním kreditem, či s kontroverzní minulostí (k výše uvedeným patří ještě Richard Műller: Nepoznaný, Mečiar a Sama).

Mladí otvírají zásadní témata a reagují na proměny ve společnosti (Český žurnál: Hranice práce, Sama, Sbohem, děcáku, Nic jako dřív). Jsou mezi nimi slibná jména: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská, Apolena Rychlíková, Hana Ludvíková, Otakar Faifr či Tereza Nvotová, jež se letos pokusila vcelku úspěšně i o hraný debut.

Dokumentaristé se nebojí jít víc na dřeň, autoři hraných příběhů jsou téměř bez ambic. Zůstávají u osvědčených lehkých žánrů či spíše jejich mixu, aby si moc nenaběhli a přitom na sebe vydělali. Výsledkem jsou neoriginální filmy s podbízivým humorem, kde člověk často žasne, čím že scénář okouzlil dané herce: Miluji tě modře, Všechno, nebo nic, Špindl… Slibná témata nejsou dramaturgicky dotažená (Absence blízkosti) či překombinovaná (Lajka).

Když už tvůrci sáhnou po vážnější látce (Milada, Masaryk), neumí vyhmátnout její dramatický potenciál, nebo nešťastně manipulují s fakty.

Filmaři i producenti se zaklínají nedostatkem peněz, které dosud chyběly ve státním fondu, a slibují, že bude líp. Už to začíná být trochu obehraná píseň, ale počkáme si. Dnes může vyhrát patnáct sošek Bába z ledu, uvidíme, zda to nebude zase fake. Jako s Fair Play před dvěma lety, jež měla stejný počet a nakonec odešla s prázdnou. A režisérku pak křísili ze mdlob na následné párty…

Kdo může večer vyhrát Lva
- Nejlepší film: Bába z ledu, Kvarteto, Milada, Po strništi bos, Špína
- Nejlepší herec: Karel Roden, Pavel Nový, Ondřej Vetchý, Jaroslav Plesl, Vladimír Javorský
- Nejlepší herečka: Tereza Voříšková, Barbora Poláková, Zuzana Kronerová, Ayelet Zurer, Dominika Morávková
- Nejlepší dokument: Červená, Český žurnál Hranice práce, Mečiar, Nechte zpívat Mišíka, Svět podle Daliborka
- Nejlepší hudba: 8 hlav šílenství/Vladivojna La Chia, Křižáček/Irena a Vojtěch Havlovi, Milada/Aleš Březina, Drew Alan, Po strništi bos/Michal Novinski, Zahradnictví: Rodinný přítel/Petr Ostrouchov