Jak je to se statečností lidí, kteří se v padesátých letech minulého století podíleli na komunistických zločinech, zjišťuje detektivka Setkání v Praze, s vraždou. Podle stejnojmenné novely Zdeny Salivarové a Josefa Škvoreckého a scénáře Josefa Eismanna ji natočila režisérka Jitka Němcová. Česká televize film uvede 4. ledna večer.

Anna Letenská v podání Ivy Janžurové (ústřední hrdinka série detektivek Zdeny Salivarové a Josefa Škvoreckého) v něm přilétá po téměř třicetiletém exilu do Prahy. Společnost jí dělá dcera Lucka (Bára Štěpánová) a její kamarádky, s nimiž koncertuje v dívčím Saxbandu.

Exulantů z někdejšího Československa je však v letadle víc – nejen ti pak v Praze sehrají větší či menší roli při vyšetřování vraždy Josefa Bubeníka (Jan Pohan), bývalého bachaře, který hlídal v padesátých letech politické vězně. Na případ nasadí šéf kriminálky Vodička (Pavel Kříž) přemýšlivého Přemka Nejezchlebu (Pavel Liška), který při jeho rozplétání narazí na bolavou minulost dotýkající se jeho blízkých i neznámých, ale nikdy nezlomených lidí.

Ideální pro Škvorecké

„Když mně Česká televize v zastoupení dramaturgyně Heleny Slavíkové učinila nabídku natočit tuto detektivku, nemohla jsem odmítnout. Už i z toho důvodu, že pan Škvorecký má velmi milý, lidský humor, který ani v tomto příběhu nechybí,“ uvedla režisérka Němcová. Při obsazení role Anny Letenské měla hned jasno. „Iva Janžurová je přesně ten typ herečky, která poetice Škvoreckých odpovídá. Velmi se mi líbí, že i přes onen humor, který v sobě nese, dokáže lehce přejít do vážných rovin, čímž dodává své postavě na dramatičnosti,“ sdělila.

Nadmíru spokojená je Němcová i s výkony ostatních herců, ať už jde o zmíněného Pavla Lišku nebo Jiřího Menzela, Jana Třísku, Pavla Landovského a Jana Kašpara, kteří představují čtyři dávné kamarády. „Být se zmíněnými pány na jedné lodi, neboť příběh se opravdu zčásti odehrává na malé loďce, je pro mě čest. Role, kterou ztvárňuju, je malá. Má ale tu výhodu, že má v sobě jakési tajemství.

A právě takové úkoly mě přitahují,“ řekl Jan Tříska.

Neméně tajemná je i postava někdejšího mukla v podání Jiřího Menzela. „To fízlovství, co poznamenalo náš stát, leží Škvoreckému i jeho paní na duši. Všechny jeho detektivky proto mají ještě další, totiž morální dosah. To dělá Škvoreckého Škvoreckým,“ podotkl Menzel.

Jeho dceru si zahrála Lucie Vondráčková, která je navíc coby Věrka Hořejšová přítelkyní vyšetřovatele Přemka Nejezchleby. „Věrka je holka, která to má docela těžké, protože se musí rozhodovat mezi svojí láskou a druhou svojí láskou, což je její rodina. A to nikdy není jednoduché. Věci jí ale rychle docházejí, což se mi líbí. Mám ráda, když jsou postavy chytře napsané,“ doplnila Vondráčková. Vedle ní se v menších rolích zaskvějí i Eva Salzmannová (milenka bývalého bachaře Bubeníka) či Jaroslava Adamová (jeho manželka).

Důležitou součástí snímku (někdy je jí ale možná až příliš) je i hudba Laca Decziho, která byla ve scénáři předepsaná přímo Josefem Škvoreckým, o němž je známo, že miluje saxofony. Za kamerou stál čerstvý absolvent FAMU a žák Jitky Němcové Jakub Šimůnek.