Organizátoři festivalu kybernetický útok oznámili policii a podali trestní oznámení. Dnes to řekla mluvčí festivalu Kateřina Martykánová.

Technické potíže na serveru jednoho z dodavatelů služeb organizátoři festivalu podle Martykánové zaznamenali v pátek, tedy krátce po spuštění prodeje vstupenek. "Následně odborníci z kybernetiky potvrdili sofistikovaný typ útoku, který byl pravděpodobně veden na Zlín Film Festival. Nemůžeme to vyloučit, protože se objevil neúspěšný pokus o útok směrem k dalšímu dodavateli našich systémů," uvedla Martykánová.

Odborníci se od té doby snaží zajistit fungování a bezpečnost počítačového systému i preventivní ochranu poskytovatelů dalších služeb. "Aktuálně probíhají obvyklá opatření ke včasnému obnovení běžného provozu. Přesto žádáme naše návštěvníky, hosty, obchodní partnery i dodavatele o vstřícný přístup a shovívavost," podotkla Martykánová. O vývoji situace budou organizátoři festivalu informovat v pondělí dopoledne.

Festival se zabývá prevencí zneužití kybernetiky

Útok na festival pro děti a mládež jeho organizátoři podle Martykánové vnímají jako projev nemorálního chování. "Prevencí zneužití kybernetiky ve světě dětí se v rámci doprovodného programu festivalu pravidelně zabýváme. Chceme po této zkušenosti varovat ostatní před všudypřítomným nebezpečím," dodala.

Zlínský festival pro děti a mládež je nejstarší a největší přehlídkou svého druhu na světě. Loni jej navštívilo přes 125 tisíc lidí. Hlavním tématem letošního ročníku bude objevování a poznávání. Přehlídka také připomene cestovatele, dobrodruha a spisovatele Miroslava Zikmunda, který v únoru oslavil sté narozeniny. Festival se letos uskuteční 59. rokem, konat se bude od 24. května do 1. června.