Do hlavních rolí Brabec obsadil Dana Bártu, Lindu Rybovou, Bolka Polívku, Zuzanu Bydžovskou, Věru Galatíkovou, Jiřího Schmitzera, Annu Geislerovou, Stellu Zázvorkovou a Karla Rodena.

„Je to, jako když se renovuje nějaký zámeček, tak doufám, že nebude chybět nábytek, který tam původně byl," řekl před projekcí Polívka, který ve filmu ztvárnil Polednici.

Kytice měla premiéru na konci roku 2000

„Pro mě to bylo jedno z nejtěžších natáčení. Na chůdách, s dlouhými nehty, umělými zuby a šílenou parukou. A také s nemožností jít se vyčůrat," dodal.

Kytice měla premiéru na konci roku 2000, v kinech ji vidělo 620 tisíc diváků. Film obsahuje sedm zfilmovaných básní ze stejnojmenné sbírky Karla Jaromíra Erbena (Kytice, Vodník, Svatební košile, Polednice, Zlatý kolovrat, Dceřina kletba a Štědrý večer).

Snímek získal čtyři české lvi 

Získal stejný počet nominací na Výroční ceny České filmové a televizní akademie Ceny České filmové a televizní akademie a čtyři České lvy za nejlepší kameru, nejlepší hudbu, nejlepší zvuk a nejlepší filmový plakát nakonec získal.

Hlavním důvodem pro oživení Kytice je podle tvůrců přiblížení filmu nové generaci diváků a s tím související zájem škol. „Nechceme hledat místo mezi novými tituly a bojovat o první stupínek, chceme znovu přinést do kin trochu filmové poezie a krásných obrázků, zejména generaci, která je neviděla," uvedla producentka filmu Deana Jakubisková-Horváthová.

Erbenova Kytice je zpracována i v komiksu

„Projekce v kinech mohou znovu začít využívat i školy. Jejich zájem o Kytici je trvalý, ale v posledních letech jsme neměli šanci, jak film poskytnout a promítnout," dodala.

Dalším pokusem o přiblížení Erbenovy poezie současné mladé generaci je nové komiksové zpracování Kytice. Dílo se drží původní koncepce Karla Jaromíra Erbena. Publikace obsahuje, kromě kompletních textů básní podle kritického vydání z roku 1961, také rozbor symboliky od Jana Kajfosze.

Režisér, scénárista a kameraman Brebec na zpracování "školní četby" navázal v roce 2008, kdy dorazil do kin jeho filmový přepis vrcholného díla českého romantismu Máj z pera Karla Hynka Máchy. Kameraman Brabec debutoval jako režisér v roce 1996 Králem Ubu.

Čtěte také: Festival íránských filmů začne v Praze už 10. ledna