Návštěvníkům, s nimiž budete sdílet tisíce zážitků. Dá vám možnost vidět filmy, které jinde neuvidíte. Na Filmovce, jak se festivalu běžně říká, můžete podniknout nekonečné množství filmových cest prostorem a časem. LFŠ je škola, která vám dá možnost přemýšlet o filmech jinak.

„Že se Filmovka letos uskuteční, je malý zázrak.“ Komentovala ředitelka festivalu a pořádající Asociace českých filmových klubů Radana Korená přípravy letošního 46. ročníku. Festival se zkrátí na šest dnů. Organizátoři počítají se zvýšenými hygienickými opatřeními a se všemi platnými pokyny ministerstva zdravotnictví včetně nošení roušek nad 100 lidí. Při překročení kapacity služba upozorní všechny návštěvníky, že nastala povinnost si roušku nasadit. Pořadatelé pohlídají maximální kapacitu 500 účastníků uvnitř a 1000 lidí na venkovním programu.

Jen pro akreditované

Na základě mimořádných opatření vlády je letošní Filmovka pouze pro akreditované návštěvníky. Akreditaci lze koupit po registraci v sekci Moje LFŠ a také během festivalu ve Festivalovém centru před kinem Hvězda. V prodeji jsou klasické festivalové akreditace na jeden až šest dnů. Jednodenní pořídíte za 450 korun, třídenní stojí 1200 a vstup na všech šest dní vyjde na 1950 korun. Od třetího dne výše mohou uplatnit slevu například studenti, důchodci, ZTP, členové filmových klubů a další.

Akreditace umožňuje vstupy na všechny filmové projekce. Nezaručuje však místo v sálu. „Umožňuje přednostní vstup na volně přístupné programy festivalu, nabízí bezplatný vstup do galerie a muzea, zprostředkovává výrazné slevy na vybraný placený doprovodný program, jako jsou koncerty, divadla a další a v době konání festivalu nabízí pro akreditované vybrané podniky slevu,“ vysvětluje mluvčí festivalu Libor Galia.

Specialita? Akreditace Off program

Specialitou letošního ročníku je zvláštní akreditace Off program za padesát korun.

„Je nejen pro místní a zpřístupňuje festival těm, kteří si chtějí užít letní kina, výstavy, dětský, literární a odborný program či si koupit zvýhodněné vstupenky na divadla a koncerty. Akreditace Off program neumožňuje vstup do kinosálů,“ upozorňuje Galia. Návštěva koncertu či divadla je možná bez akreditace, avšak po registraci na Moje LFŠ. Vstupné v tomto případě platí návštěvník v plné sazbě.

Tři bloky

Letošní Filmovka sestává ze tří hlavních bloků. Historie, Současnost a Česko/Slovensko. V prvně jmenované se část s názvem Retrospektiva věnuje polskému klasikovi Andrzeji Wajdovi. Oblíbená sekce Němý film s živou hudbou Busteru Keatonovi.

„Je to taková specialita našeho festivalu. Němý film doprovází živá hudba psaná na klíč. Je to premiéra a většinou se neopakuje. Návštěvníci si odnesou originální zážitek,“ líčí mluvčí festivalu. Terra festivalis, sekce představující vybranou národní kinematografii, se letos zaměřuje na Izrael. Česko/Slovensko nabídne novinky, Famu history 2 a studentské filmy.

Premiéry s delegacemi

Páteční slavnostní zahájení Filmovky se uskuteční spolu s festivalovou premiérou filmu Havel režiséra Slávka Horáka. Slavnostní zakončení ve středu pak světovou premiérou filmu Krajina ve stínu režiséra Bohdana Slámy. Obě premiéry doprovodí delegace k filmu s dramaturgickým úvodem a diskuzí po skončení snímku. Chybět nebudou ani nejnavštěvovanější český dokument V síti, ceněný snímek Nabarvené ptáče, v letním kině promítané klasiky Indiánské léto, Romeo, Julie a tma, Samotáři, Romance pro křídlovku a další.

Jakkoli bude letošní Letní filmová škola specifická, to základní - vedle filmů - na ní chybět nebude. Návštěvníky čekají lektorské úvody, přednášky, besedy a zajímaví hosté se postarají o to, aby si z Uherského Hradiště odvezli víc než jen prchavé divácké zážitky.