Vpátek večer se díky ní Velký sál Thermalu zaplní povoleným poč-tem diváků, kteří si na první den přehlídky zakoupili lístek. Zahajovací film Než skončí léto promítne i Čas a další kina, jež se akce účastní.

V souvislosti s koronavirovou pandemií jste na jaře letošního roku stáli před rozhodnutím, zda uspořádat 55. ročník MFF Karlovy Vary. Jak těžké to rozhodování bylo?
Obtížné, protože jsme ho museli učinit v době, kdy nikdo nedokázal předvídat, jaká situace v létě bude. Ale stejně jako film se natáčí mnohem déle, než ve skutečnosti trvá, tak ani festival nezvládnete připravit za týden.

Čekali jsme nejdéle, jak jsme mohli. Uvažovali jsme i o posunutí termínu, například na srpen, ale jak říkám, situace byla nejasná. Byli jsme v kontaktu s premiérem Andrejem Babišem, ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem i ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a všichni nám řekli, že nepředpokládají, že by se velké festivalové akce mohly v letních měsících konat. Rozhodli jsme se neriskovat a přesunuli 55. ročník karlovarského festivalu na příští rok.

Diváci o festival tak docela nepřijdou. Od 3. do 11. července proběhne jiná akce, kterou pořádáte.
V době, kdy padlo toto rozhodnutí, mělo již naše programové oddělení vybráno řadu filmů, které jsme chtěli v Karlových Varech uvést. Z toho vznikla myšlenka rozšířit tradiční přehlídku Vary ve vašem kině.

TADY VARY ve vašem kině nabídnou šestnáct titulů, které vybrali festivaloví dramaturgové, do kin napříč republikou. Od Chebu až po Třinec uvidí diváci každý den dva filmy, ve stejný čas ve všech kinech, která se do projektu přihlásila.

Podařilo se vám získat téměř stovku kin. Překvapil vás tento zájem?
Původně jsme počítali, že půjde tak o čtyřicet biografů, a nakonec jich je šestadevadesát. Tak obrovský zájem nás potěšil. Kina, ať už velké multiplexy nebo jednosálová, byla situací kolem šíření koronaviru postižena opravdu hodně. Nějakou dobu nemohla promítat vůbec, posléze jen v omezeném režimu.

Ale protože se vše zastavilo, chybí nový program. Filmy i diváci se vracejí jen pomalu. Věříme, že přehlídka TADY VARY přinese kinům zajímavou programovou alternativu pro začátek léta. I proto je koncipovaná tak, aby nabídla alespoň část festivalové atmosféry.

Jak to bude vypadat?
Připravili jsme ke každému představení úvody prostřednictví streamů, některé filmy budou členové festivalového týmu uvádět i osobně. Plánujeme výjezdy do více než čtyřiceti míst v celé republice.

Chystáte se i vy sám někam jet?
Ano, rád bych pozdravil diváky 9. července v brněnském kině Scala. Mám k Brnu vazbu už od studií na JAMU, je tam spousta mých kamarádů, takže se moc těším. Druhý den bych pak měl uvést představení v kině Dukla v Jihlavě.

Chystá se i nějaký doprovodný program tak, jak ho festivaloví diváci znají?
V této podobě ne, ale k prvnímu představení, které se koná 3. července od 20 hodin, natočíme s Markem Ebenem speciální zahájení, které se bude přenášet do všech zapojených kin. Technika dnes dokáže zázraky, takže v plánu jsou i živě přenášené besedy, například po světové premiéře filmu Meky budou Miroslav Žbirka a režisér Šimon Šafránek v pražském kině Světozor, ale díky technologiím je dokážeme „dostat“ do všech kin TADY VARY.

Festivalová trička nebo hrnky jdou ve Varech vždy na dračku. Chystáte pro zájemce něco podobného i letos?
Připravili jsme speciální limitovanou kolekci triček a hrníčků k TADY VARY. Diváci si je budou moci koupit v kinech, která si je objednala. Třeba hrníčky mají nejen logo přehlídky, ale i jméno konkrétního města. Budou k dostání ve čtyřiceti kinech a věříme, že divákům udělají radost.

Máte nějaký svůj osobní tip na film z přehlídky?
Určitě bych pozval diváky právě na film Meky. Písničky Miroslava Žbirky zná skoro každý. Ale tenhle film ho ukazuje nejen z hudební, ale i lidské stránky.