Ve spolupráci s dalšími institucemi (DAMU, Velvyslanectví Švédska, Film Europe Media Company) otvírá dnes minifestival zaměřený hlavně na Bergmanovu divadelní tvorbu.

Ve dnech 15.–19. října nabídne v prostorách pražského Paláce Kolowrat nonstop čtení Bergmanových textů a her, besedu s dvorním překladatelem Bergmanových filmových povídek a memoárů Zbyňkem Černíkem, setkání s Janem Holmbergem o režisérově odkazu v podobě povídek, her, filmových scénářů, knih i pracovních sešitů, veřejný non-stop poslech rozhlasové inscenace Bergmanovy hry Sarabanda a setkání s jejími tvůrci.

Trespassing BergmanNebude chybět pohled nordistky Karolíny Stehlíkové na Ingmara Bergmana jako na autora her i jejich režiséra, jenž rád pracoval s ženami, zosobňujícími silné charaktery jeho textů. „Výtečně portrétoval ženy, dokázal se na věci dívat jejich očima. Něco, co paradoxně ve vlastních vztazích nezvládal,“ shrnul nemilosrdně otcovu povahu pětapadesátiletý syn Daniel Bergman, jenž byl loni hostem Letní filmové školy. „Byl velmi senzitivní a trochu bázlivý. Což přenášel do svého pohledu na smysl kin. Tvrdil, že jsou to chrámy bázlivých lidí, kde se na svět mohou dívat prostřednictvím filmu.“ 

Premiéru budou v rámci festivalu mít i dvě inscenace Léto s Monikou a Ze života loutek. První nastudovala Aminata Keita, druhá je dílem Štěpána Pácla, který obsadil do představení Jiřího Suchého z Tábora, Zuzanu Černou a Kryštofa Dvořáčka. Pro filmové fanoušky je připravena i projekce dokumentu Trespassing Bergman. Většina akcí se odehraje v divadelních sálech Kolowratu a Café Elektric.