Vietnamské sousloví Sa Pa znamená „písečná vesnice“ a je označením půvabného menšího města na severozápadě Vietnamu v provincii Lào Cai. Ono místo bylo vždy hlavním obchodním centrem v dané lokalitě. Zatímco většina z nás se tam nikdy nedostane, může však zavítat do pražské Sapy. Malého vietnamského státu ve státě ve čtvrti Písnice, který během desetiletí své existence obsadil objekt bývalého masokombinátu.

Jedná se o srdce vietnamské komunity u nás, a proto se zde částečně odehrává ambiciózní český detektivní snímek, vzešlý z koprodukce TV Nova a HBO. Většinu děje ale režisér Zdeněk Viktora situoval jinam, na varnsdorfskou periférii, kde se zločin odehrál.

A jeho snímek je výjimečný hned z několika důvodů. Jedná se o první český film, v němž se hlavní role zhostila původem vietnamská herečka, talentovaná Ha Thanh Špetlíková, již znají hlavně diváci Ordinace v růžové zahradě. Kromě toho je Miss Hanoi první tuzemský snímek, který se soustředí na každodenní život vietnamské minority v Česku a odkrývá některá tajemství a pravidla této uzavřené komunity.

Ostatně i pro ni byl tento snímek významný, což vysvětluje sama Špetlíková: „Doteď vzniklo pár dokumentárních a krátkometrážních filmů s vietnamskou tematikou, ale tohle je zatím největší česko-vietnamský film s Vietnamkou v hlavní roli. Vidím to jako důležitý krok k emancipaci místní komunity.“ A navíc před loňskou premiérou dodala: „Snímek bude mít i vietnamské titulky. Třeba generace mých rodičů díky tomu půjde po třiceti letech poprvé do kina.“

Spravedlnost proti tradicím

Začátek vzniku tohoto příběhu byl trochu nevšední. Režisér Viktora, autor snímku Raluca a taktéž jeden z režisérů Ordinace, kdysi natáčel dokument o vietnamském obchodníkovi, který během svých nekonečných směn ve večerce píše básně. Tehdy se Viktora rozhodl, že se o Vietnamcích v Česku chce dozvědět víc. A protože asijská komunita do svých řad mnoho cizinců nevpustí, uspěl nakonec režisér právě ve Varnsdorfu, u rodiny pana Karla Vu.

Z jejích řad a z okruhu známých se ostatně rekrutovala i celá řada neherců, jimž režisér v Miss Hanoi svěřil větší i menší role. Hlavní úloha mladé idealistické policistky Anh nicméně patří Špetlíkové a po jejím boku jako zamračený a s rasismem vnitřně bojující kapitán Kříž stanul David Novotný.

Důvodem, proč detektiv přijíždí do pohraničí, je vražda. Krátce po svém propuštění zemřel bývalý vězeň, mladík, který prý před lety zabil místní vietnamskou krásku. Policejní vyšetřovatel i přes své předsudky cítí, že v celém případě cosi nesedí. A klíčem k této záhadě se stane právě jeho mladá kolegyně, která balancuje na hraně mezi dvěma nesourodými světy.

Rodina se nemůže smířit s její volbou povolání, bílá většina se na ni dívá skrz prsty, a navíc má dívka blízko k rodině oběti. Motorem Anhiny revolty je ale hluboce zakořeněný smysl pro spravedlnost, a proto je do pátrání ochotna vložit vše včetně bezpečí vlastní rodiny. Hierarchie tohoto společenství totiž netoleruje překračování vlastních řádů a tradic.

DANIEL STORCH