Knihu Clark Gable napsal americký novinář Warren G. Harris v roce 2002, BB/art ji představilo letos na sklonku roku v překladu Ivy Emmerové. Harris nastudoval velké množství materiálu, proto je jeho kniha poutavým čtením.

Jak autor uvádí, přišel Clark o matku v roce a půl, a těžká práce na ropných polích a později při farmaření mu nesvědčila. Kočovné divadelní společnosti, jimž se nakonec upsal, penězi neoplývaly, a tak prošel řadou zaměstnání, od automechanika až po pomocníka u pumpy. Díky mužnému zjevu od mládí přitahoval ženy – a jedna z nich se stala klíčovou pro jeho další kroky. Josephine Dillonová jej přiměla, aby na sobě začal tvrdě pracovat, a přivedla ho do Los Angeles. Stala se také, ač o sedmnáct let starší, jeho první ženou (měl jich celkem pět).

Král Hollywoodu

Harris sleduje Clarkovu kariéru od samých počátků, nabízí vzpomínky Clarkových kolegů a přátel, upozorňuje na fakt, že zdědil otcovo hrubiánství, přelétavost a hazard. A smysl pro sarkasmus. Na debatu s Frankem Caprou dorazil do tehdy začínajícího studia Columbia Pictures a zhýčkaný pohodlím v MGM uštěpačně pravil: „No, vždycky jsem se chtěl podívat na Sibiř. Ale proč to tu tak smrdí? A proč nemáte teplou bundu, proboha?“

Jeho sláva každopádně stoupala. I počet partnerek – před kamerou a za ní. Na plátně hrál s nejkrásnějšími americkými herečkami minulého století: Gretou Garbo, Joan Crawfordovou, Jean Harlowovou, Claudette Colbertovou, Myrnou Loyovou, Grace Kellyovou, Marilyn Monroe… Harris si všímá
i jeho vlivu na dobovou módu – muži po Gableově vzoru nenosili nátělníky, takže jejich prodej klesl o 70 procent, ženy zas požadovaly po svých druzích „gablovský“ knírek.

Gable dostal Oscara za roli ve filmu Stalo se jedné noci, točil hity, byl milionářem, měl závratné honoráře, ale snadno je utrácel. Jeho hvězdný život poznamenaly i smutné momenty. V roce 1942 zůstala v troskách letadla jeho největší životní láska, herečka Carole Lombardová.
A za jeho slávu zaplatila nemanželská dcera Judy Lewisová, jíž skoro půlku života matka tajila, kdo jsou její skuteční rodiče.

Od dětství na scéně

Kniha Grace Kellyová – milovaná i nemilovaná je dílem novinářky Wendy Leighové (překlad Daria Dvořáková). Stejně jako Clark hledal údajně celý život tak trochu náhradní matku, táhlo to Grace k vztahům ke starším mužům – mazánkem jejího otce byla totiž starší sestra. Grace byla od útlého mládí krásná jemná dívka, z jejíchž půvabů byli muži na kolenou. A jak Leig〜hová zdůrazňuje, uměla toho náležitě využít. Někdy bez jakýchkoli skrupulí. O panenství například přišla s přítelem své nejlepší kamarádky… Skrze muže se ostatně šikovně vyšvihla i k herecké kariéře, činila tak ale s mimořádným šarmem.

Kniha nás provází Graceiným dětstvím i mládím stráveným v americké Filadelfii, zaznamenává přátelství rodiny s rodinou Kennedyů i hereččin pozdější život v Hollywoodu a Monaku. Líčí její přátelství s Carym Grantem a jeho manželkou Betsy Drakeovou, spříznění s Alfrédem Hitchcockem, i celoživotní averzi s Jacquelinou Kennedyovou (jež jí nemohla zapomenout, že s prezidentem Johnem chodila před jejich svatbou). „Dokonalá dáma. Elegantní, vzdělaná, neskutečně krásná… Zvenčí chladná, zevnitř plná ohně,“ zhodnotil ji trefně Hitchcock.

Jak autorka dokládá, Grace začínala v divadle jako jedenáctiletá, záhy pronikla na filmové plátno (Mogambo, V pravé poledne, Vražda na objednávku, Okno do dvora, Chyťte zloděje, Z nóbl společnosti), měla řadu avantýr: s Tonym Curtisem, Jamesem Stewartem, Bingem Crosbym, Frankem Sinatrou, Davidem Nivenem, Clarkem Gablem, vystřídala známosti od plavčíka po šáha.

Zakotvila v manželství s monackým knížetem Rainierem, pohybovala se ve vysokých kruzích, ale jejich svazujícímu řádu nikdy nepřišla zcela na chuť.
Svou smrt víceméně předpověděla. Dostihla ji za volantem auta, v ostré zákrutě na silnici nad Monakem, které se vždy bála. Po krátkém komatu a krvácení do mozku ji nechal manžel odpojit od přístrojů.

„Já Grace miloval. Ne proto, že byla kněžna, herečka či má kamarádka, ale proto, že to byla ta nejlaskavější žena, jakou jsem kdy poznal,“ řekl
o ní James Stewart.