I když se část starostů postavili ostře proti, většina jich při jednání Sdružení měst a obcí Jesenicka posvětila uvolnění milionů korun a natáčení dalších devíti dílů.

Problémy s penězi, neustále se zvyšující finanční požadavky režiséra, problémy s autorskými právy, kritika hodně netradičního zpracování jesenických pověstí. V tomto duchu se neslo setkání Sdružení měst a obcí Jesenicka (SMOJ), které mělo při jednání v Mikulovicích uzavřít s režisérem smlouvu o dalším pokračování natáčení večerníčků.

Problémů kolem natáčení třináctidílné série je hodně. Večerníčky měly podle původního rozpočtu stát do pěti a půl milionu korun. Natočení prvních dvou dílů zaplatil kraj, který přispěl jedním milionem. Od sponzora získalo SMOJ dalších 4,5 milionu korun, které by měly vystačit na dokončení seriálu.

Režisér chce ale víc. I když se Linhartovo ztvárnění pohádek setkalo po veřejné produkci s ostrou kritikou jak ze strany starostů, tak i veřejnosti, přesto starostové chtějí pokračovat v natáčení. „Jsem ochoten hlasovat pro, jestliže vše bude stát do 5,5 milionu korun i s daní. Jinak ať si další finance zajistí sám režisér. Vše je jinak, než jsme počítali. Diametrálně se liší naše představy ve financích i obsahu. Jsou větší náklady a menší služby,“ pustil se do kritiky režiséra starosta Mikulovic Ivan Dost (nez.).

„Kupujeme za drahé miliony zajíce v pytli. Já jsem proti. Navíc, kdo platí, toho je dílo, ale režisér si nárokuje padesát procent ze zisku,“ netajil rozhořčení starosta Uhelné Ludvík Juřík (KDU-ČSL).

Režisér Linhart až při jednání v Mikulovicích uvedl, že autorská práva na díla patří SMOJ, které může CD s pohádkami věnovat někomu jako pozornost. Při prodeji chce ovšem režisér podíl na zisku, a to celou polovinu. „I Sdružení města a obcí bude mít padesáti procentní podíl, když prodám pohádky třeba do italské televize, aniž by sdružení cokoli dělalo,“ řekl Linhart. Zdůraznil, že na sponzorských příspěvcích získal deset tisíc korun. „Za práva na zpracování jsem dal třicet tisíc korun a nechci je od vás,“ připomněl Linhart.

Starostům při té příležitosti předal CD s prvními dvěma pohádkami. Na disk přidal i dvě vlastní inscenaci. „Bylo mi trapné dávat tam jen dvě pohádky. Tak jsem přidal dvě inscenace. Je to můj dárek Sdružení měst a obcí,“ sdělil režisér.

Nakonec většina starostů odhlasovala pokračování natáčení. „Máme zájem, aby pan režisér za čtyři a půl milionu natočil dalších devět dílů. Chybí nám finance ještě na poslední dva díly. Mikroregion Jesenicko proto žádá kraj o 1,8 milionu korun z významných projektů,“ uvedl po hlasování předseda SMOJ Lubomír Žmolík (ODS).

Je přesvědčený, že pohádky budou pro Jesenicko přínosem. „Najednou bude mít SMOJ v ruce materiál, který může nabídnout televizím, a jsem přesvědčen, že po něm sáhnou. Po řadu let mohou pohádky generovat finanční zdroje na rozvoj regionu,“ dodal Žmolík.