„Je to kontrast mezi husákovskou vatou, která společnost znehybnila, a vztahy mezi lidmi, jako je láska nebo přátelství,“ uvedl Nikolaev. Podle něj jde o téma potřebné zejména pro současnou mládež. „Je důležité, aby lidé, kteří dospívají, věděli, jak to v té době chodilo,“ sdělil režisér.

Mladí musejí vědět, jak to tehdy bylo

Snímek vychází ze skutečných událostí – mapuje dobu stranických prověrek, ponižujících kompromisů a potlačování svobodné kultury, včetně nonkonformní hudby. Odehrává se během nastupující normalizace v severočeském maloměstě. Klub osamělých srdcí je fiktivní bigbítová kapela, kterou vede dlouhovlasý rocker Lukáš Knap (Roman Říčař). Texty jejích písniček i aktivity ve stejnojmenném rockovém klubu jsou trnem v oku místním stranickým mocipánům.

Tvrdohlavý mladík, který pracuje jako zeměměřič a snaží se bojovat o právo žít a zpívat podle vlastních představ navzdory vůli svých rodičů i režimu, se právě v té době seznámí se sympatickou Jitkou (Zuzana Kajnarová). Dívka si brigádou u geodetů vylepšuje svůj kádrový profil kvůli přijetí na vysokou školu. V jedné z klíčových epizod se Lukáš s Jitkou zúčastní undergroundového koncertu, který brutálně rozežene VB a pozatýká jeho aktéry i návštěvníky.

Autentické rekvizity i atmosféra

Děj rámují dobové rekvizity, včetně kotoučových magnetofonů, archaických aut a starých plakátů. Autentickou atmosféru navozují i známé songy od skutečných autorů a interpretů – například rockový protestsong Dvacet deka duše, který nazpíval Vladimír Mišík. Nostalgickou titulní píseň Klub osamělých srdcí, jež zazní v otevřeném závěru, napsali Pavel Šrut a Luboš Pospíšil. Vedle Říčaře a Kajnarové se v dalších rolích představí Václav Postránecký a Simona Stašová (rodiče Knapovi), Ivana Chýlková (popová zpěvačka) či Vladimír Škultéty (přičinlivý svazák).