„Jsou okamžiky, kdy společnost zachraňují tvrdé charaktery, i chvíle, kdy naději na přežití celku dává vědomí, že existuje lidská křehkost. Kam ale řadit Palacha? Kluka, který mluví s náhrobky, směje se němým groteskám, místo po chodníku chodí po obrubnících, zpívá falešně, ale s radostí. Jeho akt je pro mě extrémním příkladem toho, kam až všudypřítomná konformita a přizpůsobivost může zavést citlivého jedince,“ shrnuje charakter vítěze režisér, který u kritiků zopakoval úspěch z roku 2011, kdy vyhrál jeho film Rodina je základ státu.

Další ocenění si rozdělilo sedm snímků. Sedláčkův silný soupeř Olmo Omerzu převzal cenu za nejlepší režii příběhu dvou teenagerů Všechno bude, nejlepší scénář napsali Tomáš Pavlíček a Lucie Bokšteflová k Chatě na prodej.

Dvě sošky vybojovaly Hovory s TGM. Jejich debutující režisér Jakub Červenka získal Cenu innogy pro objev roku, představitel T. G. Masaryka Martin Huba se stal nejlepším hercem. O cenu se utkal s Karlem Dobrým z filmu Hastrman a představitelem Jana Palacha, Viktorem Zavadilem. Z hereček zaujala kritiky nejvíce Jenovéfa Boková v debutu Beaty Parkanové Chvilky. Cyklo-thrillerr Domestik Adama Sedláka, který vstupoval do klání s pěti nominacemi, nakonec odešel s prázdnou.

Uspěl i hokejový dokument

Cenu Mimo kino věnovanou projektům mimo distribuci kin vyhrál hokejový dokument Ondřeje Hudečka Nagano Tapes, který porazil favorizovaný televizní film Dukla 61´ o jediný hlas. Nejlepší dokument natočil Jan Gebert, jenž ve svém filmu Až přijde válka podává znepokojivý obraz militantních nálad na Slovensku.

Za audiovizuální počin byl oceněn Jan Švankmajer díky filmu Hmyz, jímž se tvůrce podle svých slov rozloučil s celovečerním filmem. Kritici mu také věnovali jeden ze svých tradičních filmových příspěvků, mezi nimiž letos byla i anketa na téma budoucnost kina a ohlédnutí za domácím historickým filmem.

Ve stylu retro byla laděna i scéna se stylizovanou ohradou letního kina, která je dílem architekta Jana Vlčka, a volba předávajících herců. Ceny přišli svým kolegům předat mj. Daniela Kolářová a Jaromír Hanzlík z filmu Slasti otce vlasti, Jiří Bartoška a Ilona Svobodová, kteří se potkali ve filmu Oldřich a Božena, Božidara Turzonovová jako Božská Ema a také dva Klementové Gottwaldové: Jiří Vyorálek a Aleš Procházka. Večerem provedli hosty v sále i u obrazovek ČT art se svým svižným a vtipným projevem Jana Plodková a Jiří Havelka.

Kritici udíleli své ceny již po deváté, výsledky hlasování jsou k vidění na www.filmovakritika.cz.

Kompletní výsledky Cen české filmové kritiky za rok 2018:

Nejlepší film:
Jan Palach – Viktor Schwarcz, Jan Schwarcz, Silvia Panáková, Erik Panák, Jan Maxa (producenti)

Nejlepší dokument:
Až přijde válka – Jan Gebert

Nejlepší režie:
Všechno bude – Olmo Omerzu

Nejlepší scénář:
Chata na prodej – Tomáš Pavlíček, Lucie Bokšteflová

Nejlepší herečka:
Chvilky – Jenovéfa Bokov

Nejlepší herec:
Hovory s TGM – Martin Huba

Audiovizuální počin:
Hmyz, výtvarná stylizace – Jan Švankmajer, Václav Švankmajer

Mimo kino:
Nagano Tapes – Ondřej Hudeček, Jon Weinbach

Cena innogy pro objev roku:
Jakub Červenka – Hovory s TGM