Stejné ocenění v ženské kategorii si převzala Zuzana Bydžovská za roli ve filmu Mamas & Papas. Tři křišťálové sošky si odnesli tvůrci rodinného snímku Kuky se vrací - v kategorii hudba, střih a zvuk. Nejlepší herečkou ve vedlejší roli byla podle akademiků Eliška Balzerová, která zaujala ve snímku Ženy v pokušení. Český lev za mužský herecký výkon ve vedlejší roli byl udělen Vladimíru Dlouhému in memoriam za snímek Kajínek.

Vladimír Dlouhý získal Lva in memoriam

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii převzal od ministra kultury Jiřího Bessera Zdeněk Svěrák. Úspěšný scenárista a herec poděkoval i zesnulému kolegovi Ladislavu Smoljakovi. „Jestli jsem do filmu přinesl něco dobrého, tak to byl humor, který jsme pěstovali společně," dodal.

Trojnásobný držitel Českého lva Zdeněk Svěrák vsadil na humor

Scenárista a herec Zdeněk Svěrák má na svém kontě nezapomenutelné filmové komedie, divadelní a rozhlasové hry, zlidovělé texty písní a nejnověji i povídky. Patří k nejčinorodějším postavám domácí scény a na jeho neurážlivý, jemný a inteligentní humor vzácně slyší generace fanoušků i obec odborných kritiků. Přímo osudově je pak spjat s fenoménem liptákovského génia Járy Cimrmana. Dnes, tři týdny před svými 75. narozeninami, převzal od České filmové a televizní akademie cenu za mimořádný přínos české kinematografii.

Křišťálová soška Českého lva je v pořadí třetí, kterou oblíbený filmový tvůrce má. Předchozí dvě ocenění mu akademici udělili za napsání scénáře k filmům Kolja (1996) a Vratné lahve (2007). V obou snímcích, režírovaných synem Janem Svěrákem, výtečně zahrál i hlavní role. S Koljou sklidil rodinný tandem velký úspěch v zahraničí - získali Zlatý glóbus a Oscara v kategorii nejlepší neanglický film. Po předchozích neproměněných oscarových nominacích s filmy Vesničko má středisková (1985) a Obecná škola (1991) to byla pro Svěráka staršího coby autora scénářů ta nejlepší možná náplast.
Zdeněk Svěrák se kdysi vyjádřil v tom smyslu, že život je dost špatně napsaný scénář. "Má obstojný začátek, uprostřed to vrcholí a potom sešup dolů. Vždycky končí špatně. Sice s hudbou, ale tu už neslyšíme," tvrdí. "Myslím, že humor a smích je pokus jak tomu čelit." Svou vizi humoru předestřel ve snímcích, které sám napsal (například Vrchní prchni) i komediích, nad kterými spolupracoval s nedávno zesnulým Ladislavem Smoljakem. Zakladatelé Divadla Járy Cimrmana jsou podepsáni například pod filmy Jáchyme, hoď ho do stroje nebo Marečku, podejte mi pero. Hlášky z těchto veselých snímků zlidověly už dávno.

V případě Divadla Járy Cimrmana pak lze hovořit o fenoménu. Nejúspěšnější české autorské divadlo se prvně představilo na vlnách stanice Praha v prosinci 1966 v pořadu Nealkoholická vinárna U pavouka. Éterem tehdy zazněla zpráva, že byla objevena rukopisná pozůstalost neznámého českého génia. Zakrátko se Jára vyloupl s celé své kráse a brzy uchvátil srdce mnohých příznivců. Právě Svěrák v roce 1983 muže s pahrbkem geniality ztvárnil ve snímku Jára Cimrman ležící, spící. DJC rozdávalo radost i v poměrně smutné době. Loni pak autorské duo Smoljak - Svěrák představilo divákům pod názvem České nebe patnáctý divadelní kus, zamýšlený jako symbolickou tečku.

I když byl liptákovský všeuměl v roce 2005 vyloučen z ankety Největší Čech, Zdeňka Svěráka se vymazat nepodařilo - skončil na 25. místě, mezi básníkem Jaroslavem Seifertem a pěvkyní Emou Destinnovou. I díky svým morálním vlastnostem bývá Svěrák považován za "kulturní instituci". "Jen jsem byl vychovaný k tomu, abych byl v životě užitečný," zdůvodňoval kdysi tento držitel Medaile za zásluhy (1999), jenž se angažuje v charitě (spolu zakládal Centrum Paraple na pomoc vozíčkářů) i společenském dění.

Radost Svěrák rozdává také svými písničkami. Ve spolupráci se skladatelem Jaroslavem Uhlířem jich má na kontě kolem 400, mezi nejznámější patří Holubí dům, Není nutno, Dělání i Severní vítr. Je také autorem rozhlasových pohádek (Kolo se zlatými ráfky, Krápník a Františka) a televizních komedií (Případ Platfus, Utopím si ho sám). V neposlední řadě pak vystudovaný češtinář píše knížky pro děti i dospělé. Vydáním povídek si otec dvou dětí před třemi lety splnil svůj klukovský sen ze střední školy.

Tým režiséra a producenta Ondřeje Trojana, jehož snímek Občanský průkaz byl nominován v jedenácti kategoriích, vyšel na prázdno. Nominace neproměnil ani historický snímek Habermannův mlýn. Soška za nejlepší výtvarný počin patří tvůrci snímku Přežít svůj život Janu Švankmajerovi.Divácky nejúspěšnější? Ženy v pokušení


Akademie ocenila i divácky nejúspěšnější film roku 2010, jímž byly Ženy v pokušení režiséra Jiřího Vejdělka. Ivan Trojan a Eliška Balzerová se stali v anketě portálu www.ceskylev.cz nejpopulárnějšími herci současnosti.

Šéf distribuční společnosti Falcon Jan Bradáč z pódia kritizoval vládní návrh na zařazení vstupenek do kin do jednotné dvacetiprocentní daně z přidané hodnoty. Hrozí tak, že „budou filmy více navštěvované na internetu než v kinech," vysvětlil.

Laureát s nejkratším proslovem - Radim Špaček

„Jo - je to dobrý pocit a já ho přeju všem, kteří ještě neměli to štěstí," řekl při přebírání trofeje režisér Radim Špaček. Do Prahy dorazil z dlouhé cesty do Indie. Dvě ocenění kritiků za něj přebíral vždy jeho otec Ladislav.

"Raději jsem se moc netěšil, spíše jsem byl zvědavý, jak to dopadne v ostatních kategoriích," řekl Špaček novinářům. Nominace prý také oželel, protože věděl, že ho otec zastoupí. „Mohu si dovolit ten luxus najmout si profesionální zástup," dodal filmař, který s rovněž vyznamenaným scenáristou Ondřejem Štindlem chystá nový projekt. „Doufám, že to nebude jako v případě Pout trvat sedm let," řekl Štindl ČTK.

Sedadlo číslo 11 vyneslo Lva Elišce Balzerové

Šťastná byla i Eliška Balzerová, oceněná za výkon ve Vejdělkově komedii Ženy v pokušení, která loni přilákala do kin jeden a čtvrt milionu diváků. „Byla jsem pro jistotu připravena na to, že to nebude. Ale protože jsem seděla na sedadle 11, což je v naší rodině šťastné číslo, doufala jsem, že to vyjde," podotkla herečka, kterou v Divadle na Fidlovačce čeká premiéra hry Karola Sidona s názvem Shapira.

Mezi těmi, kteří křišťálové sošky předávali, byli i slovenští herci Martin Huba a Emília Vášáryová, Ondřej Vetchý, který byl zatím na České lvy „jen" čtyřikrát nominován, a jejich dvojnásobná držitelka Jiřina Bohdalová. Na dotaz, kterého si váží víc, odpověděla, že nejvíce by si vážila „toho třetího". Budařovi na pódiu pomáhali členové slovenské taneční skupiny The Pastels, kterí nahradili tradiční hostesky. Tančili na melodie z českých filmů Starci na chmelu, Šakalí léta, Bony a klid, Kdyby tisíc klarinetů a dalších.