„Je až s podivem, proč se v Česku němé filmy netěší podobnému zájmu jako například v Německu. A přitom má tahle země jednu z nejdelších filmových tradic na světě,“ vysvětluje původní motivaci Thomas Kirschner, jeden z organizátorů přehlídky s názvem Stummfest.cz, která začíná ve čtvrtek v podvečer a ve dvoře Klubu v Jelení na Praze 1 nabídne tři večery s němými filmy.

Druhý ročník skromného českoněmeckého festivalu, který vznikl jako nekomerční projekt, si klade za cíl oživit pozapomenutou tradici němých filmů a připomenout jejich zašlou slávu.

Poetiku rané kinematografie návštěvníkům přiblíží i živý hudební doprovod mladých českých a německých hudebníků, protože němý film nikdy nebyl doopravdy němý. Není bez zajímavosti, že ani jeden z hudebníků film dopředu neviděl. Po vzoru svých předchůdců ze zaniklých biografů bude nucen improvizovat i klavírista Jürgen Kurz, který mimo jiné hrál i na filmovém festivalu v Berlíně.

Program

Programová skladba projekcí pod širým nebem letos ohledává světlé i stinné stránky lidské duše, lásku i zločin. Stěžejní projekce se budou konat vždy na konci dne. Jako poslední bod čtvrtečního programu je přichystaný Erotikon (1929) Gustava Machatého, na pátek německý film Der Mädchenhirt (1919) a v sobotu se přehlídka završí projekcí expresionistického Kabinetu dr. Caligariho (1920).

Historická Praha jako zbývající motiv festivalu se stane tématem dokumentárních filmů, které zprostředkují ohlednutí za dobou dávno minulou a místy dávno zaniklými. Mezi nimi nebudou chybět vůbec nejstarší pražské filmové záběry od průkopníka českého kinematografu Jana Kříženeckého z let 1898–1908. Jiný pohled na dobovou Prahu zprostředkuje avantgardní Bezúčelná procházka Alexandra Hackenschmieda z roku 1930, která se soustředí na intimní pocity z výpravy na periferii Prahy. Jejím uvedením Stummfest složí poctu stoletému výročí od narození významného českého avantgardního filmaře, který se proslavil i v Americe.

Kapacita nádvoří Klubu v Jelení je 200 návštěvníků a vstup volný. Výtěžek však přijde na sbírku Pomozte dětem! Loni se vybralo 11 414 Kč.