„Nevím, jak se to stalo, že jsem režisérem na pokračování. Nějak to prostě přišlo, že vznikly dva díly pohádek Princezna ze mlejna a Z pekla štěstí či trilogie Slunce, seno…, Kameňáků (se čtyřkou nemám nic společného) a Babovřesk," svěřil se Zdeněk Troška při středeční slavnostní předpremiéře svého nového počinu v pardubickém multikině CineStar.

Na tři díly bylo jen třicet dní natáčení

„Všechny tři díly Babovřesk jsme stihli za třicet dní. Měl jsem štěstí na bezvadné herky a herce, s nimiž šlo natáčení jako na drátkách," vysekl poklonu svému týmu režisér.

„Všechny dámy, které hrály babovřeské drbny, byly skvělé. Měly plno energie a radosti. Bylo na nich vidět, že si natáčení užívají," pokračoval Zdeněk Troška.

„Je pravdou, že v prvním díle Babovřesek byly trochu vyjukané, protože většina z nich stála poprvé v životě před kamerou. Ale velice rychle se otrkaly a myslím, že kdybychom točili ještě další pokračování, staly by se z nich národní umělkyně," smál se od ucha k uchu režisér.

Nejtěžší při natáčení třetího dílu pohodové letní komedie prý nebylo „ukočírovat" svérázné dámy. „Nejhorší bylo natáčení hasičských slavností. Panovalo tam šílené vedro, žádný stín. Doslova jsme padali na hubu," sdělil Zdeněk Troška, který pak babovřeské drbny „vyvezl" na tři dny do Turecka.

„Některé dámy poprvé v životě letěly letadlem nebo viděly na vlastní oči moře," pokračoval známý režisér.

„Z Turecka je například scénka s vodní dýmkou. Dámám jsme do ní nedali tabák, ale jen vůni. Radili jsme jim, ať  šíšu  jen strčí do pusy a nic nepolykají. Samozřejmě nás neposlechly a pak zvracely stereo," líčil Zdeněk Troška, podle něhož byla i potíž nasoukat je do neoprenů. „Bránily jim v tom různé airbagy," dodal oblíbený tvůrce.

„Měly jsme na sobě kompletní potápěčskou výstroj. Byla hodně těžká a složité bylo i chodit s ploutvemi. Neuměla jsem dýchat se šnorchlem a pořád se mi zamlžovaly brýle. Na zádech jsem navíc musela nosit kyslíkovou bombu. Vůbec jsem se nedokázala ohnout," líčila strasti s natáčením v Turecku jedna z „drben" Jaroslava Ulrichová, pro kterou byl zážitek i samotný let letadlem.

„V letadle jsem se dívala z okénka a městečka mi připadala jako rozsypané korálky. Byl to úžasný pohled. Jsem baba zvědavá, a tak jsem se zeptala stevarda, v jaké výšce se nacházíme. Tvrdil, že jsme byli ve výšce 12300 metrů při rychlosti 830 kilometrů v hodině. Spočítala jsem, že letadlo ulétlo 230 metrů za vteřinu. To mě fascinovala," poznamenala bývalá účetní.

Kostým jeptišky moc pohodlný nebyl

Na pardubickou předpremiéru třetího dílu Babovřesk dorazila i představitelka sestry Glórie Pavla Bečková.

„V kostýmu jeptišky to bylo trochu utrpení. Musela jsem si dávat pozor, abych byla správně natočená na kameru. Navíc v něm nebylo nic slyšet. Ve třetím díle, kdy už jsem hrála bez tohoto kostýmu, to bylo v pohodě," podotkla herečka.

„Rád bavím lidi," tvrdí hradecký rodák Pavel Kikinčuk

Hradec Králové, Pardubice /ROZHOVOR/ - Mezi hvězdami početné delegace k novému českému filmu Babovřesky 3, jehož předpremiéra byla k vidění ve středu večer ve východočeských multikinech CineStar,  se zařadil také herec Pavel Kikinčuk.

Královéhradecký rodák, který se proslavil rolí Šimona Pláničky v Troškově komedii Slunce, seno, jahody či postavou pokladníka Hovorky v televizním seriálu Okresní přebor, Deníku po slavnostní předpremiéře ochotně odpověděl na několik otázek.

Do kin přichází komedie Babovřesky 3, kterou režisér Zdeněk Troška natáčel v jižních Čechách. Do kin přichází komedie Babovřesky 3, kterou režisér Zdeněk Troška natáčel v jižních Čechách. Na snímku Pavel Kikinčuk.Máte jako královéhradecký rodák nějakou vzpomínku i na Pardubice?
Na Pardubice mám jenom samé krásné vzpomínky, a to i přesto, že jsem rodilý Hradečák. Osobně žádnou rivalitu mezi Hradcem a Pardubicemi necítím. Když jsme ještě bydleli v Hradci, tak jsme často jezdili do Pardubic nakupovat. A Pardubice se mi líbí i jako město. Navíc je tu krásné divadlo, kde jsme zrovna nedávno hostovali s představením pražského Divadla Palace Prachy!!!, v němž účinkuje také Ondřej Vetchý, Vanda Hybnerová, Nela Boudová nebo Michal Novotný. I tentokrát se nám ve Východočeském divadle hrálo výborně. Je tu skvělé publikum.

Nyní jste ale na východ Čech zavítal s novým filmem populárního režiséra Zdeňka Trošky Babovřesky 3, kde hrajete starostu Stehlíka. V čem vás tato trilogie zaujala nejvíc?
Hlavně jde o komedii a já mám tento žánr rád. Těší mě bavit lidi. Navíc spolupráce s režisérem Zdeňkem Troškou je moc hezká. Při natáčení je pohoda, nikdo na nikoho nekřičí a vždycky se tam sejde úžasná parta lidí. A to mluvím nejen o hercích, ale o celém štábu. Byla to v podstatě taková pracovní dovolená.

Navíc jste měl v Babovřeskách štěstí i na zajímavé herecké partnery. Vaší manželku ztvárnila Veronika Žilková. Jak se vám s ní hrálo?
S Veronikou se potkáváme na jevišti v pražském Činoherním klubu, kde jsme oba
v angažmá. Výborná byla i Tereza Bebarová, kterou lidé mohou znát z televizního seriálu Ulice, a mnozí další.

V Babovřeskách se však objevila i vaše žena Jindřiška, která ztvárnila drbnu Boženu Němcovou, a dcera Kamila, jež pro změnu hraje vnučku univerzální drbny Horáčkové v podání Jany Synkové. Jak k tomu došlo?
Je to asi tím, že máme rodinné divadélko v Plzni, kam Zdeněk Troška rád jezdí. Jde o netypický divadelní prostor se stolovým uspořádáním hlediště, v němž divákům podáváme utopence s pivem. To vždycky uvítají hlavně pánové. Návštěvníky k nám láká zřejmě atmosféra a to, že hrajeme komedie.

Jste v jednom kole – divadlo, film, televize. Jak odpočíváte?
Je pravda, že teď je toho docela hodně, ale ono to vždycky bývá nárazové. Vůbec si nestěžuji, zaplaťpánbůh za to. Je ovšem fakt, že někdy to není úplně jednoduché.

Jsme na začátku nového roku 2015. Co byste lidem popřál?
Nejpřednější je zdraví. Pak lidem přeji také pohodu, protože dnešní doba je plná shonu. Sám zažívám, že té práce je někdy hodně a člověk se musí umět zastavit. Pokud to neudělá, tak se to potom nepříjemně projeví později.

Drbnu drželi, aby jim neodlétla padákem

Jarmila BursováPardubice - Postavu babovřeské drbny Lyžařky ztvárnila Jarmila Bursová.

„Objevil jsem ji v Pardubicích na autogramiádě, kterou organizoval Jiří Petr. Přišla, otevřela kabelku, hodila do ní zuby, nasadila si šátek, udělala Pepka Námořníka a prohlásila, že už nemusím hledat náhradu za Valerii Kaplanovou," zavzpomínal známý režisér Zdeněk Troška na pardubické předpremiéře třetího pokračování filmu Babovřesky v multikině CineStar.

„Po čtyřech letech od našeho prvního setkání jsem Jarmilce zavolal. Divila se, že jsem si na ni vzpomněl. Já na to, že na ni se zapomenout nedá. Vzal jsem ji do Babovřesk rovnou bez kamerových zkoušek," podotkl Zdeněk Troška na adresu Jarmily Bursové, jež v závěrečném díle nejnovější trilogie známého režiséra měla letět padákem.

„Kdyby to byl poslední natáčecí den, klidně bych svolil, ať opravdu padákem letí. Ale protože jsme touto scénou začínali, nemohl jsem si to dovolit," řekl Zdeněk Troška.

„Chtěla jsem letět, protože jsem si to zkusila už před dvaceti lety. Teď  mi to ale nedovolili. Bylo mi to trochu líto," přiznala při pardubické předpremiéře Jarmila Bursová.

„Při natáčení tohoto záběru hodně foukalo, takže jsme ji museli držet, aby nám opravdu neodlétla," nechal se slyšet režisér Babovřesk.