Tvůrce, jehož proslavila nejvíce pohádka Tři oříšky pro Popelku, totiž dostane při zakončení karlovarského festivalu cenu prezidenta. Ještě před tím mu ale organizátoři vzdali hold v divadle, kde pustili sestřih jeho filmů, jichž má na kontě dlouhou řadu. „Na plátně proběhl velký kus mého života, je vidět, jak dobře jsem po celý život bavil. A ještě jsem za to byl placený!“ komentoval to s úsměvem. Následující aplaus měl režisér filmů, jež tvořil mimo jiné s Milošem Macourkem, mimořádný, a tak jej dojatě komentoval: „Byl to vpravdě český potlesk. A já vám za něj děkuju!“

Hlavní hrdina filmu Svět podle Daliborka je hodný kluk, ale má svoje názory.
Dalibor se rochní v průšvihu, říká Vít Klusák o svém neonacistickém hrdinovi

Před projekcí své komiksové komedie Kdo chce zabít Jessii? z roku 1966 pak vedl dlouhou řeč. „Původně jsem chtěl pustit film Pane, vy jste vdova!, ten považuju za nejvíce proprcovaný, ale Jirka Bartoška mi řekl – ty jsi jedna velká historie, musí to být černobílý film! A tak došlo na Jessie,“ vysvětlil výběr snímku s postavami z kresleného komiksu Káji Saudka režisér divákům.

Načež se jal líčit zrod filmu i různé historky, které jej provázely. A protože je pověstný epický vypravěč, nepustil ke slovu ani překladatelku, jež pokorně čekala vedle něj na svou chvíli. „Nemluvím už moc dlouho?“ tázal se nevinně poté, co jej Marek Eben dvakrát decentně upozornil, že v publiku jsou i zahraniční hosté a je třeba řeč přeložit do angličtiny. Po třetím proslovu, jenž neměl konce a členil se do dalších a dalších epizodek, se smála už i samotná překladatelka. A když k Václavu Vorlíčkovi přistoupil Jiří Bartoška a cosi mu zašeptal, pan režisér jen do publika opáčil: „Slyšeli jste, co mi řek? No nic, tak já končím…“

Karel Roden v hlavní roli filmu Křižáček
Dítě, jež spasí svět. Křižáček s Rodenem soutěžil ve Varech