Čtyřikrát může bodovat Domestik Adama Sedláka, třikrát roadmovie Olma Omerzua Všechno bude. Oba se také utkají s Palachem o titul nejlepšího filmu roku.

„Potěšilo mě to,“ komentuje nominace Omerzu, jehož film o cestě dvou teenagerů vyhrál na karlovarském festivalu cenu za režii. „Konkurence je silná, i když Jana Palacha jsem ještě neviděl. Těším se na výsledky i na večer v Arše – je tam pokaždé příjemná neformální nálada.“ Robert Sedláček se případným vítězstvím může vrátit k úspěchu, který na cenách kritiky slavil roku 2011 s filmem Rodina je základ státu.Titulní protagonista Viktor Zavadil by se navíc mohl stát objevem roku.

„Minimalistická studie rozpadu těla a vztahu“ Domestik, debut Adama Sedláka, se uchází o nejlepší film, režiséra, ženský herecký výkon a také v kategorii audiovizuální počin – díky zvukovému designu.

Kdo bude objeven?

Sledovanou Cenu innogy pro Objev roku může vyhrát režisérka filmu Chvilky Beata Parkanová, herec Viktor Zavadil nebo režisér Jakub Červenka (Hovory s TGM). Oba debutující režiséři dali mimo jiné příležitosti hercům nominovaným za ženský (Jenovéfa Boková) a mužský (Martin Huba) herecký výkon.

Kategorie Mimo kino, zaměřená na televizní, online a další počiny, jež se neobjevily v české kinodistribuci, má letos dva televizní adepty a jeden dokument. O cenu se utká dvoudílná Dukla 61 Davida Ondříčka o největší důlní katastrofě u nás v druhé polovině 20. století, krimisérie Jana Hřebejka Rédl a sportovní dokument Ondřeje Hudečka Nagano Tapes. Nejlepším dokumentem může být Až přijde válka Jana Geberta, sledující lídra slovenské paramilitární organizace Slovenští branci, sonda do dějin českého skateboardingu King Skate od Šimona Šafránka nebo příběhy mladých lidí na prahu dospělosti Nic jako dřív v režii Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské.

Humor stálé dvojice

Do rukou nejlepších tvůrců ceny poputují v sobotu 2. února. Slavnostní ceremoniál v pražském Divadle Archa budou se svým vtipným nadhledem a letos na historicky stylizované scéně moderovat znovu Jana Plodková a Jiří Havelka. Diváci jej uvidí tradičně v přímém přenosu na ČT art od 20.20. Výsledky hlasování jednotlivých kritiků a kritiček budou veřejně dostupné online na webu www.filmovakritika.cz, který má novou podobu.