Na konci března se potkáme v kinech znovu se slavnou sci-fi Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea. Zajímavý příběh nabídne ve stejný čas ve svém Her Spike Jonze. Osamělého muže, který píše milostné dopisy pro lidi, jimž činí potíže vyjadřovat své emoce, si zahrál Joaquin Phoenix. Po jeho boku potkáme Scarlett Johansson, Rooney Maru a Amy Adams. A dojde také na nový film Andrzeje Wajdy: Walesa. Člověk z naděje. Držitele Nobelovy ceny a zakladatele polské Solidarity, jenž se stal vůdcem demokratické revoluce si ve výpravné fresce věhlasného polského filmaře zahrál Robert Wieckiewicz.

Návrat Kapitána Ameriky i PTSD Benicia del Tora

V dubnu se do kin vrátí slavný komiksový hrdina – ve filmu Captain America: Návrat prvního Avengera ho hraje Chris Evans a svede boj s novým soupeřem: sovětským agentem známým pod přezdívkou Zimní voják. V půli dubna se představí také thriller Transcendence, který zdobí Johnny Depp. Jako nemocný vědec transportuje své tělo do počítače, čímž ovšem zhmotní všechny své zběsilé sny… Potkáme i roztomilého Detektiva Downse, kterého natáčel norský režisér Bård Breien mimo jiné v Praze. Jeho svérázný hrdina má vlastní kancelář, ošuntělý plášť a klobouk ve stylu Humphreyho Bogarta, chybí mu ale jedno podstatné: detektivní případ. Také hrdinovi amerického filmu Jimmy P. cosi chybí, je to ale mnohem tragičtější záležitost: vnitřní klid a dobré nervy. Je totiž americký indián, který za druhé světové války bojoval v Evropě a od návratu domů trpí závratěmi, dočasnou slepotou a ztrátou sluchu. Lékaři nedokáží najít žádné fyzické příčiny, teprve povolaný francouzský psychoanalytik odhalí a poprvé pojmenuje post-traumatický syndrom, postihující válečné veterány. Hraje ho Benicio del Toro.

V květnu plátna rozsvítí Grace Kelly s tváří Nicole Kidman

V květnu oživí kina stará dobrá „tarantinovka" Pulp Fiction: Historky z podsvětí s vynikajícími výkony Johna Travolty, Samuela L. Jacksona a Umy Thurman. Plátna rozsvítí i jedna půvabná kněžna: Grace Kelly ve stejnojmenném filmu o dámě vysokého světa, již hraje s přesnou grácií Nicole Kidman. Dočkáme se i další verze Godzily, jíž bude čelit mladý odvážný muž s tváří Aarona Taylora-Johnsona, kterého známe z komiksu Kick-Ass.  Ve sci-fi Na hraně zítřka se objeví Tom Cruise a vzhledem k tomu, že režie se ujal zkušený „bourneovský" tvůrce Doug Liman, půjde nepochybně o dramatickou a vizuálně zajímavou podívanou.

Máme se zkrátka na co těšit. Na hollywoodské hvězdy, epické příběhy, romantické komedie, historické filmy i sevřené komorní osudy. Teď jen ještě, aby příliš nezastínily domácí produkci. Už takhle má s kvalitou a dobrými autory namále.