Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Östlundův dobře mířený políček

/TRAILER/ Čtverec. Prostor, kde platí rovnost. Matematicky vzato ano, ale v reálu? Leda v mysli bláhových kurátorů. Vypráví o tom stejnojmenný film Rubena Östlunda.

12.10.2017
SDÍLEJ:

Z filmu ČtverecFoto: Europe

Švédský filmař, který s potěšením provokuje (ale nikoli bezúčelně), vytahuje pomocí černého humoru na světlo plátna různá sociální a psychologická „pokřivení“, jako je egoismus, stádnost či odcizenost. Ve Hře o dětských zlodějích i V moci davu obracel z různých stran společenské předsudky a potěšení z nadvlády či bezohledné manipulace.

Vyšší moc o rodině v horách ohrožené lavinou se dotýkala v rovině nejužších rodinných vztahů zbabělosti, ztráty důvěry a odpovědnosti za bližní. K jeho přednostem patří, že svá vážná témata umí vyprávět nápaditě a zábavně.

Černý humor zdobí i jeho poslední snímek Čtverec, s nímž režisér letos triumfoval na festivalu v Cannes, kde vyhrál Zlatou palmu.

Šikana slušňáků
I tady se příběh kurátora muzea moderního umění Cristiana točí kolem sebestřednosti a neochoty vystoupit z pohodlné ulity, k nimž autor přidává sarkastický pohled na způsob života „kulturymilovných“ snobů i bezmoc slušných vůči otrlejším. Odkrývají to groteskní situace hlavního hrdiny, jehož infantilní potřeba pomstít se za úvodní krádež spustí řetěz katastrof osobních i profesních. Titulní čtverec uvozující výstavu, který slovy kurátora hlásá „rovné vztahy a toleranci“, se jeví jako naivní idea, jež postupně dostává v reálném světě na frak.

Je to totiž svět drsných (ne)mravů, kde je každý dobrý skutek po zásluze potrestán a kde se touha po spravedlnosti snadno mění v šikanu, jak trefně ukazují situace s bezdomovkyní zvyšující své nároky, nebo s chlapečkem dožadujícím se asertivně omluvy. Deštivá scéna na smetišti plném odpadkových pytlů, v nichž elitní kurátor hledá vyhozený lístek s číslem neúnavného kluka, má takřka kunderovský rozměr.

V tomto světě, kde se kvůli efektní reklamě sáhne k neetickému spotu s dítětem a kde se po společné noci náhodní milenci groteskně tahají o použitý kondom, snad ani nelze pěstovat normální vztahy a modely chování. Vypovídají o tom i bizarní pointy zmíněné Cristianovy noci s novinářkou, kurátorovy pokusy žehlit situace, jimž téměř bez emocí přihlížejí jeho dcerky, a hlavně famózní finální scéna zaranžované párty s „lidoopem“, vůči jehož přirozenému chování je vyprázdněná snobská společnost náhle bezmocná.

142 minut políčků snobům a odcizeným vztahům lze tvůrci odpustit díky tomu, že skvěle baví. Krom výše zmíněného třeba scénou s pojízdným vysavačem, jenž nechtěně vysaje jednu z „uměleckých“ hromádek expozice. Claes Bang je jako slušný, byť do sebe zahleděný elegán Cristian mimořádně přesvědčivý. A Dominik West coby lidoop bušící se do hrudi mezi vyšňořenou smetánkou naprosto nepřekonatelný!

 

Autor: Jana Podskalská

12.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Irácká armáda vtrhla do Kirkuku.
17

Irácký Kurdistán pozastavil přípravu voleb, v oblasti sílí spory

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Podívaná, z níž se tajil dech a běhal mráz po zádech, se ve středu odpoledne naskytla návštěvníkům Centra bezpečné jízdy Libros v Ostravě-Přívoze.

Miliardář Soros převedl většinu svého zbylého jmění na Fond otevřené společnosti

Investor George Soros převedl 18 miliard dolarů na jím založenou síť neziskových organizací Fond otevřené společnosti, která je podle mediálních ohlasů druhou největší filantropickou grantovou skupinou v USA. Částka představuje většinu odhadovaného Sorosova jmění.

Evropský soud: minimální výška coby podmínka pro přijetí k policii omezuje ženy

Požadování téže minimální výšky pro muže i ženy, ucházející se o práci u policie, je pro ženy diskriminující. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie.

Merkelová začala jednat o budoucí německé vládě. Její pozice je oslabená

Německá kancléřka Angela Merkelová podnikla ve středu první zkusmé kroky k vytvoření nové spolkové vlády. Potenciálně obtížná jednání by měla vést ke vzniku národní koalice konzervativců (CDU/CSU), svobodných demokratů podporujících podnikání (FDP) a Zelených. Kancléřka má ale oslabenou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení