Nymfomanku, v níž si režisér opětovně hraje s divákem a posouvá hranice filmařiny, zdobí krom jiného herecké výkony. Ve druhém filmu, jehož stopáž je 130 minut, se potkáme znovu s Charlotte Gainsbourgovou a Stellanem Skarsgårdem v rolích Joe vyprávějící svůj příběh a naslouchajícího stárnoucího muže, a dále Stacym Martinem, Shiou LaBeoufem a Jamiem Bellem, nově vstoupí do děje i další Trierův dvorní herec Wilem Dafoe.

Premiéry týdne, jež uvidíme od čtvrtka v kinech, doplňuje jedna česká novinka a dva americké snímky. S další rodinnou komedií přichází Jiří Vejdělek. Jmenuje se Něžné vlny a premiéru si odbyla poněkud netradičně už na sklonku loňského roku. Autor scénáře i režisér se v ní ohlíží za léty svého dětství a mládí a ve stylu seriálového retra Vyprávěj rozehrává příběh teenagera, jenž se přes nelibost sportovně založeného otce zkouší prosadit „zženštělou" hrou na klavír. Ale především: okouzlit novou spolužačku. V hlavních rolích mladé dvojice uvidíme Roberta Cejnara a Lucii Šteflovou. Americký akční thriller Na život a na smrt se vrací do roku 2005, k akci elitní jednotky Navy SEALs, jež měla na nepřátelském afghánském území zajmout či zlikvidovat čelního představitele al-Kaidy. Skupina byla ale prozrazena a v nelítostné bitvě čelila drtivé převaze. Z původně zásadní vojenské operace se stal debakl, který přežil jediný člověk, Marcus Luttrell. Film Petera Berga vznikl právě podle jeho vzpomínkové knihy, jejímž vydáním mimochodem autor porušil přísné pravidlo SEALs o vojenských operacích veřejně nemluvit. Hlavní role si ve filmu zahráli Mark Wahlberg, Ben Foster, Matt Ch. Sutherland, Emile Hirsch a Eric Bana.

NA ŽIVOT A NA SMRT. Mark Wahlberg (druhý zleva) v čele speciální jednotky SEALs vydané napospas nepříteli ve filmu natočeném podle reálné události z roku 2005.

NA ŽIVOT A NA SMRT. Mark Wahlberg (druhý zleva) v čele speciální jednotky SEALs vydané napospas nepříteli ve filmu natočeném podle reálné události z roku 2005. Autor: Bontonfilm

Mrazení v zádech nabízí i slavná hororová řada Paranormal Activity, jež nyní nabrala druhý dech. S pomocí amatérské digitální kamery vypráví Christopher Landon (autor scénářů předchozích tří dílů) další příběh, který se místo na původní terorizovanou rodinu soustředí na příliš zvědavého mladíka. Jesse zaslechne z větrací šachty podivný hluk z bytu o patro níž a s kamarádem „pošle na průzkum" videokameru, jež zaznamená bizarní rituál. Když obyvatelka bytu náhle zemře, je zjevné, že něco není v pořádku. Chlapecká zvědavost zvítězí nad pudem sebezáchovy a navzdory policejním páskám se rozhodnou byt prohlédnout. Jesse si odnese podivné kousnutí, jež ho, jak se zdá, definitivně vyloučí z lidského světa… Fanoušky série nejspíš tato „paranormální" novinka nepotěší, kvůli překombinovanému scénáři a absenci nových nápadů je totiž skoro obtížné užít si pravidelnou porci strachu.