„Maciej Maciejewski tentokrát přišel s tématem, které spojuje města tří postkomunistických zemí, ve kterých se děj odehrává. Princip slasti je tak první velkou středoevropskou koprodukcí od pádu železné opony. A ač se více věnuju producentské činnosti, rozhodl jsem se, že tento film si rozhodně natočím,“ říká Jablonski, který se mimo jiné před lety producentsky podílel na deseti Českými lvy oceněném snímku Je třeba zabít Sekala, na kontě má spolupráci se slavným polským filmařem Krzysztofem Kieślowským.

Mezinárodní akce

Příběh začíná jednoho letního odpoledne na pláži v Oděse. Pozornost turistů upoutá podél pobřeží se volně pohybující neukotvená loďka. Když se k ní dostane dvojice plavců, objeví uvnitř zmrzačené tělo mladé ženy. V tentýž den je ve Varšavě, na nábřeží Visly, v kufru opuštěného automobilu objeven další hrůzný nález. Série indicií vražd mladých dívek pokračuje v Praze, kde je v divadle nalezena ženská paže. Tři lidské ostatky ve třech evropských městech trojice vyšetřovatelů tak rozjíždí rozsáhlé mezinárodní pátrání. Podle kreativní producentky České televize Kateřiny Ondřejkové, v jejíž tvůrčí producentské skupině seriál vzniká, však postupně dojde i na rozkrývání jejich tajemství a osobních příběhů, což je něco, co známe ze severské krimi a co by mohlo být pro diváka zajímavé.

„Na roli vyšetřovatele za českou stranu jsem kývl, protože mně právě ono národnostní propojení přišlo zajímavé. Stejně jako fakt, že samotný příběh je napínavý,“ říká Karel Roden, který má bohaté zkušenosti ze západních produkcí. Liší se od nich něčím současné natáčení s „východním“ týmem? „Nemám rád dělení na západní a východní. Důležitý je výsledek. Vesměs je naše profese stejná všude.“

Jako ryba v moři

Jedinou ženou v převážně mužském detektivním prostředí je polská herečka Malgorzata Buczkowska. „Moje postava je velice silná, musí mezi kolegy o svoji roli bojovat. Je jako ryba v moři taky se neutopí a začne v něm plavat,“ vypráví Buczkowska. Od režiséra Jablonského získala před lety svou vůbec první filmovou roli a na adresu té aktuální (potažmo celého scénáře) říká, že je ohromně zajímavá. „Taková nabídka se neodmítá,“ doplňuje. Ústřední trojlístek doplňuje ukrajinský herec Sergiej Strelnikov. „Na Ukrajině je teď každý chlap tvrdý a musí bojovat, takže v tomto projektu ani tak nehraju, spíš představuju každého obyčejného chlapa z Ukrajiny,“ sdělil Strelnikov.

V dalších rolích se objeví Kryštof Hádek, jenž hraje Rodenova parťáka, či Martin Finger, který je mezi vyšetřovateli jediný gauner. „Moje postava je velký investiční podnikatel. Rád se hezky obléká a jezdí v drahých autech,“ pravil o své úloze. Těšit se lze ale i na Aňu Geisle- rovou, Marka Taclíka, Poláka Roberta Goneru či původem Chorvata Stipea Ercega.

„Princip slasti se vydává složitou cestou žánru kriminálního thrilleru. A jak znám televizní počiny Polska a Ukrajiny, bude to cesta syrová, poutavá a především velmi originální. Jména tvůrců a herců, které tato cesta svedla dohromady, jsou zárukou dalšího mezinárodně úspěšného televizního projektu,“ doplňuje generální ředitel České televize Petr Dvořák. Věří, že u diváků zaboduje stejně jako předchozí Marie Terezie, která měla premiéru začátkem roku a viděly ji více než čtyři miliony evropských diváků.