Přehlídka MittelCinemaFest startuje už zítra a má co nabídnout. Například zahajovací snímek letošního festivalu v Benátkách Tkaničky – příběh jednoho nešťastného manželství, loajality a nevěry z počátku 80. let, kde excelují italská hvězda Alba Rohrwacherová a Luigi Lo Cascio. Nebo Bohyni Štěstěnu od Ferzana Ozpeteka o vztahové krizi dvou mužů, jimž do života náhle vstoupí dvě děti a zdají se být šancí na oživení vztahu.

Především ale Sestry Macalusovy, letošního vítěze Benátek – nevšední poetická sága o dětství, dospělosti a stáří pěti sester vychovaných v jednom bytě domu na předměstí Palerma, který autorská filmařka Emma Dante vypráví očima domu, jenž nese známky plynoucího času stejně jako ti, kteří v něm vyrostli a dožívají své dny.

K vidění bude i dokument o výtvarném géniovi Vizionář Modigliani připomínající sto let od jeho úmrtí. A také jeho kořeny v Livornu, kde se zrodilo hnutí Macchiaioli, Paříž jako centrum moderny, malířova setkání s talenty své doby, jakými byli Pablo Picasso či Constantin Brâncuși, i hluboký vztah s múzou Jeanne Hébuternovou.

Festival potrvá do 3. prosince a jednotlivé filmy (kromě Modiglianiho, jenž bude na Moje kino LIVE) najdete zdarma na platformě mymovies.it, kde si můžete vybrat mezi českými a anglickými titulky. Z vybrané jedenáctky má českou premiéru devět z nich.

Německá vlna

Také organizátoři přehlídky německy mluvených snímků Das FilmFest nakonec podlehli touze podělit se o letošní výběr s diváky alespoň online. #FilmDE představí od 10. do 12. prosince mimořádnou kolekci třiceti německých filmů. Bude mezi nimi v české premiéře i film oceněný na letošním Berlinale Undine, pozoruhodná interpretace mýtu o vodní víle režiséra Christiana Petzolda.

„Letošní patnáctý ročník festivalu Das Filmfest, který se měl nově odehrávat i v pražském kině Edison, jsme bohužel museli s ohledem na aktuální koronavirovou situaci zrušit,“ říká programová ředitelka Goethe-Institutu Luisa Rath. „Nechtěli jsme se ale smířit s tím, že bychom dlouho budovanou tradici přerušili, a tak jsme s partnery vytvořili jednorázovou, ale mimořádnou online přehlídku.“

#FilmDE zve na hrané i dokumentární filmy, komedie, dramata, kriminálky i lovestory, slavné režiséry i mimořádné herecké osobnosti. Divácký úspěch slibuje komedie Láska mezi regály, ale třeba i pověstná černá komedie o tajemství sdílených mobilů Téměř dokonalá tajemství nebo Všechna moje láska o vztahu tří sourozenců, na které dopadá krize středního věku. Všechny snímky budou uvedeny ve virtuálním kině Edison Filmhub, a to v reálných časech. Připojí se k nim i další dvě desítky filmů z německé produkce, například drama Fatiha Akina U Zlaté rukavice, Narušitel systému či slavný Toni Erdmann.