Fenomén téhle výstřední rodinky asi účinkoval a účinkuje více za oceánem než v Evropě. Poprvé se objevila v roce 1964 v USA jako černobílý televizní seriál pod názvem Rodina Addamsova. A stala se ikonickou klasikou. Zahráli si v ní Carolyn Jones, Jackie Coogan, Ted Cassidy a další.

Sonnenfeldova verze

Čeští diváci znají verzi z roku 1991, kterou natočil se smyslem pro černý humor postav Barry Sonnenfeld. Dobře si také vybral herecké obsazení ve filmu hráli Anjelica Huston, Raul Julia, Christopher Lloyd, Dan Hedaya či ještě malá Christina Ricci. O dva roky později dostal film pokračování se stejným obsazením, přibylo jen mrně narozené Morticii. Byly to filmy vcelku mile bizarní, cen se ale nedočkaly, pokud nepočítáme ocenění za nejhorší píseň.

Teď do kin dorazila animovaná verze a mnoho důvodů k radosti neskýtá. Autorem scénáře je sice Matt Lieberman, podepsaný pod solidní Vánoční kronikou, ve spojení s režijní dvojicí Greg Tiernan a Conrad Vernon ale veledílo nevzniklo. Naopak. Výtvarná stylizace je vcelku slušná a s pochmurností kulis i kostýmů si tvůrci pohráli.

Zato černý humor se někam vytratil a pointy situací nefungují. Děj se točí kolem Wednesday, jež místo vražedného klauna nosí paličatě červený balonek, není ale zrovna tahounem příběhu. Nejzajímavější postavou je tak Gomez. Morticia, jíž dala krásně morbidní šmrnc Anjelica Houston v hrané verzi, tu působí nemastně neslaně.

Bez humoru

První část filmu tvoří jakési epizodní výjevy ze života rodiny patrně určené těm, kteří tuto sešlost ještě neznají. Vyprávění se trochu rozběhne až ve druhé půli, ze známé bizarní podívané plné situačních gagů a hlášek ale mnoho nezbylo.

Potěší soundtrack a pár vtípků, jinak je to ale nudná podívaná. Pocit marnosti dovršuje český dabing, který spolehlivě zabije každý potenciální vtip. Charlize Theron, Chloë Grace Moretz či Oscar Isaac možná v originále baví, česká verze ale k návštěvě kina věru nevybízí.

Hodnocení Deníku: 50 procent