Dvoudílný dokument Leaving Neverland, který po svém uvedení na HBO spustil lavinu protichůdných reakcí, obviňuje zesnulého krále popu z pedofilie. Údajné oběti James Safechuck a Wade Robson i jejich rodiny zde vypovídají velmi sugestivně.

První z někdejších chlapců, které měl zpěvák obtěžovat, se s Jacksonem seznámil v roce 1986, kdy mu bylo devět let. Druhý se s ním setkal dokonce už v sedmi letech. Zpěváka po odvysílání filmu přestávají hrát rádia a vymazali ho i ze seriálu Simpsonovi. Nyní se však ukazuje, že téměř čtyřhodinový dokument obsahuje řadu chyb. Ve Velké Británii byl proto odvysílán ve verzi kratší o 45 minut.

Zjevnou nepravdu ve filmu pronesla matka Jamese Safechucka. Prohlásila totiž, že když se v roce 2009 dozvěděla o Jacksonově smrti, tančila radostí, protože už Michael nemohl nikoho obtěžovat. Její syn si ale podle vlastních slov uvědomil fakt, že byl zneužíván, až v roce 2014. Do té doby se s tím prý nikomu nesvěřil.

Safechuck dále tvrdí, že poté, co mu skončila puberta, s ním zpěvák přerušil kontakt. V rolích Jacksonových miláčků ho údajně nahradili Macaulay Culkin a Brett Barnes, ti ale zneužívání svorně popírají. Zato existují fotografie i videa z roku 1994, na nichž je Jackson vidět při natáčení reklamy na album HIStory. Záběry ho zachycují, jak se prochází se svou tehdejší ženou Lisou Marií Presley, zatímco mu James nese deštník. Safechuck je s Michaelem i na snímku z natáčení filmu Ghosts, které probíhalo v roce 1996.

Nesrovnalosti

Safechuck říká, že v roce 1987 trávil i s rodinou díkůvzdání u Jacksona doma. V té době byl ale zpěvák v Austrálii na turné k albu Bad. V dokumentu také zaznělo, že chlapci byli s Jacksonem roku 1988 tajně oddáni. Na „líbánky“ měli jet do pařížského zábavního parku Euro Disney. Jenže ten byl otevřen až v roce 1992.

Jackson se prý snažil oddělit chlapce od rodičů a mít je jen pro sebe. Dokazovat to má video, kde Safechuckovi blahopřeje k narozeninám. Chybí ovšem pasáž, kde Jamesovi říká, aby s rodiči trávil více času a byl vděčný, že mu dali život.

Wade Robson tvrdí, že byl Michaelem při společné večeři donucen, aby u soudu v roce 2005 svědčil v jeho prospěch. To však vyvrací Michaelův synovec Taj Jackson, který byl večeři přítomen. Taj uvádí, že k setkání došlo až po zmíněném soudu.

V závěru filmu Robson pálí věci, jimiž mu měl Jackson platit za údajné sexuální služby. Aukční síň Julien’s však doložila, že Robson skrze ni už dříve spoustu věcí prodal, protože potřeboval peníze.

Tři verze výpovědi
* James Safechuck v dokumentu Leaving Neverland: V roce 2005 jsem řekl své matce, že Michael Jackson je špatný člověk a že s tím (soudem) nechci nic mít.
* V rozhovoru s Oprah Winfrey: To, že jsem byl zneužíván, mi došlo, až když s tím přišel Wade (v roce 2013). Hrozně jsem trpěl. Nemohl jsem spát.
* Jamesova žena v dokumentu: Pořád jenom spal. O děti jsem se musela starat sama.